Článek
Limetka, citron, pomeranč, grep, švestka, borůvka: ovocná piva jsou v kurzu. „Jejich nespornou výhodou je nízký obsah alkoholu a příjemná chuť kombinující hořkost piva se sladkými ovocnými tóny,“ vysvětluje oblíbenost Kristýna Kalinová. Hned však jako výživová poradkyně přidává ale postřehy k jejich kvalitě: „Jednotlivé výrobky se mnohdy liší a ne všechny je možné s klidným srdcem doporučit. Jde především o problematická éčka a další umělé přísady, které jsou pro organismus škodlivé a kterým je lepší se velkým obloukem vyhnout,“ dodává.
Pozor na umělotiny
Tak podle čeho si máte vybírat, když v chuti máte jasno? „Je dobré sáhnout po míchaných z piva a přírodních ovocných šťáv, ne kombinovaných s různými limonádami,“ říká odbornice a doporučuje se také vyhnout jakýmkoli konzervantům, umělým látkám, aditivům a umělým sladidlům. S ní souhlasí i kolegyně Aneta Procházková, expertka na výživu: „Takové látky organismus zbytečně zatěžují a pro tělo jsou nevhodné a někdy i nebezpečné,“ upozorňuje. Některé studie poukazují dokonce na možné karcinogenní účinky.
Etiketa prozradí vše, ale kdo se v ní má vyznat?
Zajímá vás, co by vás mělo při čtení etiket bouchnout do očí jako varovný signál? „Jedná se například o aspartam, acesulfam K či sacharin,“ vyjmenovává nepřátele kvality Kristýna Kalinová. „Použití takových látek v ovocných pivech je naprosto zbytečné. Navíc dnes již existují jiné a vhodnější varianty nízkokalorických přírodních sladidel – jako například stévie, xylitol nebo sukralóza," radí odbornice.
Vedle sladidel doporučuje být obezřetnější i na látku nazývanou cholinová žluť či arabská guma. „Nejsou tak nebezpečné jako výše zmíněné, ale mohou vyvolávat alergické reakce a zabraňují vstřebávání určitých minerálů do těla," doplňuje odbornice.
A pochopitelně s mírou
Odbornice se shodují ještě v jedné podstatné věci, na kterou byste měli brát zřetel. „Přestože jsou v mnoha výrobcích dodrženy veškeré limitní normy, člověk nesledující složení může při velké chuti na pivo do těla dostat mnohem vyšší objem, než je zdrávo. A právě to může stát na začátku zdravotních potíží," uzavírá Kristýna Kalinová.
A že chcete znát doporučené množství ovocných piv na den? „Otázka týkající se pouze konzumace ovocných piv vzhledem k obsažení umělých sladidel není relevantní, protože tyto látky se nacházejí i v jiných potravinách. Přesné číslo se tedy nedá stanovit. Nejjistější a nejlepší doporučení, které mohu dát, je vyhnout se ovocným pivům obsahujícím umělá sladidla a preferovat ovocná piva obsahující přírodní látky," radí odbornice.
Co vy na to? Holdujete sladkým pivům, nebo raději zůstáváte věrni klasice?