Článek
Vysoké postele nebudeme zatracovat. Pro využití místa v malých bytech je tento lehací nábytek řešením, jak získat dva až čtyři čtvereční metry plochy navíc. Ale je potřeba vzít na vědomí i některá negativa, která k nim patří. Prvním je možný úraz, který na nich hrozí dětem, protože tento nábytek jim nabízí i spoustu šancí na zábavu.
A pak je tu fakt, že pro zdravý spánek tak optimální není, pokud bydlíte v bytě, který má stropy vysoké 265 centimetrů. To jsou paneláky i většina současných novostaveb. Protože vysoké postele mají výšku konstrukce okolo 200 centimetrů, je lehací plocha příliš blízko u stropu. Spáč leží v zóně, kde vzduch neproudí, je teplejší než u podlahy a brzy se vydýchá. I když si pořídíte lůžko s bytelnou konstrukcí, kvalitním roštem a matrací, spaní ve výšce by mělo být jen dočasným řešením.
Pod vysokým stropem spíte lépe
Pod stropy nad tři metry je tento nábytek již vhodnější. „Pod vysokou postelí je spousta místa na úložné prostory, psací stůl nebo křeslo. Pokud spodní postel palandy používáte jen pro příležitostné přespání hostů, přidejte k ní pár polštářů a vytvořte si z ní útulnou pohovku,“ říká Ladislav Takacs, interiérový designér IKEA. Musíte-li si vysokou postel do bytu pořídit, je lepší, když na ní spí rodiče a dětem ponechají klasická lůžka.
Palandy kupujte až pro školáky
Také do dětských pokojů se kvůli úspoře místa volí palandy. Na nich by měly spát až větší děti, které lépe zvládnou šplhání po žebříku. Mají ale stejný problém se špatným vzduchem jako vysoké postele a dolní lůžka jsou zase v částečně uzavřené části, kam padá z horní postele textilní prach. Protože se spousta rodin s nedostatkem místa potýká a vysoké postele nebo palandy si pořizuje, je nutné zaměřit se na jejich kvalitu, stabilitu a bezpečnost.
Odstup lehacích ploch musí činit minimálně 90 centimetrů. Pokud je matrace výše než 80 centimetrů, mělo by být lůžko vybaveno zábranami proti pádu, které se nedají odejmout bez nářadí. Je zapotřebí, aby zábrany nad matraci vyčnívaly nejméně 16 centimetrů. Mezery mezi jednotlivými díly nesmí být větší než 7,5 centimetrů. Místo vstupu u žebříku nemůže být podle norem širší než 40 centimetrů (je to proto, aby dítě při spaní nepropadlo širokou mezerou).
Nabízí se i jiná řešení
Problémy s místem vyřeší i zvýšená postel, pod kterou se na kolečkách nebo na speciální vodicí liště zasune druhé lůžko. „To přes den uspoří místo a v noci se na něm zdravě spí. Nebo se postele staví pod sebe do tvaru písmene L, tak, aby druhý nocležník měl nad hlavou otevřený prostor,“ upozorňuje designérka Andrea Hylmarová ze stejnojmenného interiérového studia. Pomohou i postele na kolečkách. Pokoje s posuvnými lůžky a nábytkem na kolečkách jsou variabilní a trendy. Palandy stojí již okolo 5000 korun, za zahraniční sestavy pokojů dáte i přes 100 000 korun.
Netradiční inspiraci najdete v článku Nápad nad zlato: Jak vyřešit ložnici v malém bytě? nebo Nečekané řešení malého bytu v paneláku: Jak oddělili ložnici?.
Jaké máte zkušenosti s vysokými postelemi v bytě vy?