Hlavní obsah

Zelenina do salátu: Která směs hrášku a mrkve je nejlepší?

Foto: Thinkstock

Potřebujete vybrat tu nejlepší zeleninu do salátu? Poradíme vám

22. 12. 2014

Klasický recept na bramborový salát počítá s hráškem a mrkví. Právě proto výrobci nabízejí jejich konzervovanou směs. Sedm z nich jsme podrobili redakčnímu zkoumání.

Článek

V různých obchodech jsme sáhli po sedmi sklenicích či plechovkách, kde jsou hrášek s mrkví pěkně pohromadě. Zajímalo nás, kolik za ně zaplatíte, jaký je rozdíl v jejich kvalitě, chuti a v ceně. Porovnávali jsme přitom cenu za zeleninu, tedy pevný podíl, nikoli za celkovou hmotnost balení. Podívejte se na to, co jsme zjistili. Výsledky jsme seřadili právě podle ceny za zeleninu.

Freshona Mladý hrášek s mrkví

Foto: archiv redakce

Cena: 660 g za 26,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 420 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 6,40 Kč. Složení: 50 % hrášku, mrkev, pitná voda, cukr, jedlá sůl

Velikost hrášku je střední, srovnatelná s tím, který dala do směsi Znojmia. Ve směsi je mrkev ve větších kouscích, takže ji budete muset do salátu krájet. Nálev má příjemnou, jemnou chuť. Ani při podrobné prohlídce jsme ve směsi nenašli jakkoli vadné kousky. Udávaný poměr druhů odpovídá udávaným procentům.

Classic Hrášek s mrkví

Foto: archiv redakce

Cena: 660 g za 26,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 420 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 6,40 Kč. Složení: Hrášek a karotka v různém poměru, pitná voda, cukr, jedlá sůl

Na pohled to vypadá, že hrášku i mrkve je ve složení stejnoměrně. Nálev se zdá být trochu zakalený. Kuličky z mrkve nám nepřijdou praktické, musíte je do salátu pokrájet víckrát nebo prohnat přes kráječ na brambory, navíc mají tendenci „utíkat“. Jde o směs s bezkonkurenčně nejdrobnějším hráškem, který bude vyhovovat těm, kteří potřebují, aby byl pevnější při skusu. Nálev má jemnou chuť. Ve směsi jsme nenašli vadné kusy.

Viva směs do bramborového salátu

Foto: archiv redakce

Cena: 640 g za 25,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 400 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 6,50 Kč. Složení: Zelenina v různém poměru, mrkev, okurky, cibule, hrášek. Pitná voda, ocet kvasný, sacharin E 954, sůl jedlá

Ačkoli nejde o samotný hrášek a mrkev, ze zvědavosti jsme tuto směs také koupili. Na pohled rozhodně převažuje ve směsi mrkev – což odpovídá i popisu složení. Jako v jediné směsi je umělé sladidlo, které se přidává do okurek pro udržení křupavosti. Pokud po směsi sáhnete, bude váš salát mít kyselejší chuť, kterou má nálev i zelenina. Ve směsi jsme nenašli vadné kusy, jen některé hrášky jsou velmi světlé a tvrdší na skus než ostatní.

Tesco value hrášek a karotka

Foto: archiv redakce

Cena: 520 g za 25,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 330 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 7,80 Kč. Složení: voda, mrkev (31 %) hrášek (31 %), cukr, jedlá sůl

Na první pohled je hrášek v něm jeden z největších – a příjemně pevný na skus, mrkev má hezkou barvu, ale nejblátivější konzistenci. Nálev má příjemnou jemnou chuť, nepatrně výraznější než ostatní. Ve směsi jsme nenašli vadné kousky, jen nejvíc hrášků bylo vyloupaných ze slupek a slupky byly v nálevu zvlášť.

Vitae d´oro

Foto: archiv redakce

Cena: 400 g za 19,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 240 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 8,30 Kč. Složení: zelenina (hrášek 50 %, mrkev 50 %), pitná voda, jedlá sůl, cukr. Obsah soli max. 2 %

Průměrná velikost i barva zeleniny. Příjemná konzistence obou. Nálev jemný, také ničím nevyniká, ani neruší. Poměr jednotlivých surovin odpovídá údajům výrobce. V této směsi jsme jako v jediné objevili tři hrášky a dvě mrkve s černou skvrnou.

Bonduelle Duo

Foto: archiv redakce

Cena: 400 g za 32,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 265 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 12,40 Kč. Složení: Směs zeleniny – hrášek nekalibrovaný min. 50 %, mladá mrkev celá min. 30 %, nálev: pitná voda, cukr, jedlá sůl, aroma

Poměr surovin odpovídá, jejich konzistence je o trochu měkčí než u ostatních. Hrášek patří mezi větší. Nálev má chuť, která nevybočuje z průměru testovaných – a to i přes fakt, žejediná tato směs obsahuje přidané aroma. Ve směsi jsme nenašli ani jeden kvalitativně podezřelý kousek.

Znojmia hrášek s karotkou

Foto: archiv redakce

Cena: 330 g za 25,90 Kč. Hmotnost pevného podílu: 165 g, cena za 100 g zeleniny je tedy 15,70 Kč. Složení: pevný podíl karotka (55 %) hm.), hrášek (45 % hm.), nálev: voda, sůl, cukr

Hrášek patřil mezi ty menší. Poměr surovin ve směsi odpovídal popisu výrobce. Nálev se tentokrát chuťově lišil od ostatních, měl nejvýraznější chuť ze všech testovaných (kromě více druhové směsi na bramborový salát). Záleží na vaší chuti, ale nám přišla zajímavá.

Závěr:Směsi hrášku a mrkve jsou v podstatě srovnatelné, neuděláte tedy chybu, pokud si pořídíte levnější variantu – jak jsme zjistili, nepěkné kousky jsme našli v jedné z nejdražších směsí. Pokud se rozhodnete pro směs zeleniny do salátu, pak si dopředu ověřte, zda vám bude vyhovovat chuť nálevu.

Kupujete do salátu směs hrášku a mrkve? Napište nám, jaké dáváte přednost.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.