Hlavní obsah

Podlaha terasy: Vše o materiálech, cenách i pokládce

Foto: hornbach

Aby terasa dobře a dlouho sloužila, vyberte si materiál, který vám bude po všech stránkách vyhovovat

Chcete si zvětšit obytný prostor? Využijte balkon nebo terasu. Abyste tu však mohli trávit příjemné chvíle, potřebujete víc než jen pohodlné židle nebo rostliny v nádobách. I kvalitní podlahu!

Článek

Líbí se vám dřevo, nebo kámen? A co nestárnoucí dlažba? Terasu můžete mít i z moderních materiálů, jež se označují jako dřevoplast neboli kompozity.

1. Spolehlivý kámen

Tento přírodní materiál nabízí velkou škálu variací; prodávají se pískovce, andezity, žula, mramor, travertin… Právě s ohledem na široký výběr si předem propočítejte cenu. Je to podobné jako u dřeva – dlažba z těchto přírodních materiálů může stát pár stovek za 1 m2, ale i několikanásobně více. Kamenná dlažba je obecně odolná proti otěru a působení chemických prostředků, například posypu solí v zimě, je mrazuvzdorná, vydrží dlouhá léta a snadno se udržuje.

Foto: Kamenictví Juhanyak

Indický pískovec, různé rozměry až do 60 x 90 cm, 1620 Kč/m^2

Foto: Piedra

Kamenný koberec je univerzální finální povrch z přírodních oblázků a pryskyřice, aplikuje se na různé typy venkovních a vnitřní ploch a podlah, cena od 275 Kč/m^2

Foto: Kamenictví Juhanyak

Mrazuvzdorný mramor, 60 x 30 x 2 cm, 2500 Kč/m^2

2. Pro milovníky přírody

Dřevo je pěkné na pohled a příjemné na dotek, ovšem z pohledu údržby jde o nejnáročnější materiál. Na výběr máte mnoho dřevin, včetně smrku či borovice nebo tropických zástupců, kteří jsou odolnější vůči rozmarům počasí. „Prodávají se prkna bez jakýchkoli úprav nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě, červotočům, dřevomorce i zestárnutí,“ uvádí Stanislav Eder ze společnosti OBI. Ovšem najdete i takzvaná termoprkna, která jsou díky tepelné úpravě výrazně odolnější proti plísním a škůdcům a vyznačují se i větší rozměrovou stálostí.

Foto: Pechar

Jihoamerická dřevina IPE, rozměry 21 x 145 mm (délka prken je v rozmezí 1800–6100 mm), 2557 Kč/m^2

Foto: hornbach

Dřevěná prkna se prodávají buď neupravená, nebo už impregnovaná a ošetřená proti hnilobě a dřevokazným škůdcům

Foto: Hornbach

Termoborovice, prkna 25 x 137 x 3000 mm, 1075 Kč/m^2

3. Moderní řešení: kompozity

Líbí se vám dřevo, ale vadí vám jeho údržba? Pak zaměřte pozornost na kompozitní prkna, která se vyrábějí ze směsi dřeva a plastu, v různém poměru (odtud i další název: dřevoplast neboli WPC). Výhody?

„Terasy z kompozitů jsou téměř bezúdržbové, stačí je občas zamést nebo omýt nečistoty, nevyžadují impregnaci ani ošetřující nátěry. Slibují také dlouholetou životnost, stálobarevnost a protiskluznost,“ uvádí Zuzana Krucká ze společnosti WPC – WOODPLASTIC a. s.

Foto: WPC – WOODPLASTIC

Plná kompozitní prkna Forest plus obsahují 60 procent dřeva a 40 procent HDPE, textura exotického dřeva a nepravidelné žíhání v odstínu Merbau (137 x 21 x 4000 mm za 1331 Kč)

Foto: WPC – Woodplastic

Kompozitní prkna, jako například Forest Grey, lze použít na terasu i balkon, pro obložení bazénu, vířivky, zahradního jezírka či schodiště (plná prkna, 137 x 21 x 4000 mm za 1210 Kč)

4. Osvědčená klasika: keramická i betonová dlažba

Máte v koupelně nebo i v chodbě dlažbu a stejný materiál chcete i na terasu? Žádný problém, jen myslete na to, že keramická dlažba pro venkovní použití musí být mrazuvzdorná, tedy minimálně nasákavá vodou, a protiskluzná. Z pohledu velmi nízké nasákavosti jsou šikovné slinuté dlaždice, jen pozor na jejich hladký povrch.

Další řešení představuje betonová dlažba, jež se podobně jako keramika dnes prodává také v moderních větších formátech i v mnoha dekorech. Rovněž musí být pevná, mrazuvzdorná a odolávat působení vody, také se snadno udržuje.

Foto: Best

Velkoplošná betonová dlažba Acero In připomínající přírodní kámen, povrch reliéfní sametový, 664,30 Kč/m^2

Foto: Keramika Soukup

Keramická dlažba St. Gallen, rozměr 30 x 60 cm, 639 Kč/m^2

Foto: Best

Terasová betonová dlažba Platen Bukato, povrch broušený, formát 40 x 40 cm za 187,60 Kč

5. Kdy myslet na hydroizolaci

„Hydroizolaci použijte v místě, kde by voda mohla vstoupit do další místnosti, tedy na balkoně, nebo když se terasa nachází nad další terasou například v obytném domě. Dále je nutná, pokud se venkovní terasa sbíhá do středu a mohla by se tu hromadit voda. A v neposlední řadě se vždy používá u venkovních dřevěných teras, kde se dřevo dotýká betonového podloží, ale tam můžete aplikovat i klasickou lepenku na střechu IPA,“ vysvětluje Stanislav Eder.

A jak probíhá pokládka? Existuje více možností, například do betonového či štěrkového lože, na betonové patky, na rošty, gumové či plastové terče… Ovšem pokud máte třeba jen malý balkonek, a chcete „renovaci“ za pár minut, kupte si plastové, dřevoplastové či dřevěné dílce s podložkami, které stačí do sebe jen zaklapnout.

Foto: HPI-CZ

3 D polypropylenové teleskopické terče lze využít při montáži terasy ze dřeva, kompozitů či dlažby. Terasu pak neohrožuje vlhko a pod ní ve vzniklém prostoru lze vést nejrůznější rozvody (1 terč od 88,30 Kč)

Foto: OBI

Dlaždice, click systém, 30 x 30 cm, balení 6 kusů aktuálně za 399 Kč

Jak jste si s materiálem na terasu poradili vy? Rozhodli jste se pro nejkvalitnější, nebo nejlevnější řešení? A jak jste spokojeni?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek