Hlavní obsah

Pracovní deska kuchyňské linky: Jaký materiál zvolit?

Foto: Bauknecht

Dřevo, nebo laminát? Současné dekory na pracovních deskách jsou na první pohled k nerozeznání

Chystáte se kupovat kuchyňskou linku? Třeba je to vaše vánoční přání. Pod stromeček se sice nevejde, ale my vám nadělíme pár rad, které upotřebíte při výběru pracovní desky.

Článek

Design dvířek zaujme na první pohled. Na druhý si všichni všimnou pracovní desky. Vybírejte ji obezřetně, protože tato součást nábytku významně ovlivní vzhled celé místnosti. Materiálů je několik a každý z nich má své výhody i nevýhody.

Laminát a dřevo

Nejvíce se v domácnostech objevují laminátové desky. „Nejen proto, že jsou levnější než jiné materiály. Dobře se opracovávají a můžete vybírat ze vzorů dřeva, kamene, mramoru, betonu nebo různých kovových povrchů. Šíře dekorů je podstatným obohacením moderních kuchyní,“ vypočítává Dušan Všelicha z firmy Oresi. Tato deska sestává z nosného dřevovláknitého základu, na který je nalisován několikavrstvý laminát v lesklém, matném či polomatném provedení.

Foto: Oresi

Deska z vysokotlakého laminátu, hrana ABS 2 mm, dekor ořech. Cena za běžný metr desky od 500 Kč

„K nevýhodám patří určitá opatrnost při práci, aby nedošlo k poškození povrchu desky. Třeba nožem nebo odloženým horkým hrncem. Ptejte se po deskách špičkových výrobců, kteří jejich odolnost stále zvyšují. Navíc jsou tu k dispozici desky z vyspělejších materiálů. Například avonitové desky se svými vlastnostmi velmi podobají umělému kameni a ve střední třídě kuchyní jsou pro velkou část zákazníků zcela dostupné,“ dodává.

Foto: OBI

Laminátová deska Casablanca v dekoru mramor stojí 599 Kč/bm

Dřevěné desky z masivu jsou krásné, ale náchylné k opotřebení. Obvykle jsou z výroby upraveny olejem. „Poté je na vás, abyste desku 3- až 5krát za rok ošetřili speciálním olejem. Plochy, kde by mohla deska vysychat – okolo dřezu a varné desky –, ošetřujte častěji. Olej chrání dřevo před skvrnami a zabraňuje vodě ve vsakování do povrchu a v poškození desky,“ radí Klára Hausenblasová, interiérová designérka z Ikea. Masiv lze renovovat přebroušením a novou úpravou povrchu.

Foto: Inades

Kvalitní laminát dekor kouřový dub speciálně vyrobený pro kuchyně Nobilia. V rámci kuchyně stojí pouhých 650 Kč/bm

Foto: Ikea

Hammarp-dub je tvrdé dřevo, díky tomu je také oblíbený na výrobu pracovních desek. (Vyrábí se i z buku, cena 2490 Kč). Cena 2990 Kč

Foto: Joseph Kingsley

Pracovní deska z výběrového wenge 2000 x 600 x 40 mm. Cena 11 300 Kč

Nerezové a kamenné desky

Nerezové pracovní desky se uplatňují v moderních interiérech. Jsou odolné mastnotě i vysokým teplotám. „Pravdou je, že se deska užíváním časem poškrábe, ale u nerezu se s tím počítá, patina mu nijak neuškodí," vysvětluje Jiří Mlejnek ze společnosti Inades a doplňuje: „Obávané otisky prstů a kapky vody stačí otřít hadříkem. Tento materiál je téměř nezničitelný, ale má vyšší pořizovací cenu. Špičkový materiál stojí až 20 000 korun běžný metr.

Foto: Brother & Duck

Tato nerezová pracovní deska o délce 4,6 m je součástí kuchyně Valucine (nemá samostatnou cenu). Disponuje inovativním systémem na odkládání doplňků a integrovaným odkapávačem na nádobí

Přírodní kámen patří k nejluxusnějším a nejdražším materiálům. Můžete mít třeba travertin, mramor a žulu. První dva typy jsou pórovité, proto je nejčastějším řešením žula. Ta je vhodná i na parapety a podlahy, a tak se dá celý interiér dobře sladit. Navíc je možné z kamene vyrobit také dřez, obklad za linku a podobně. Deska může vážit několik metráků, proto nábytek musí odpovídat této zátěži.

Foto: Paulus

Nerezové desky jsou praktické a patina jim nevadí. Cena je dle délky a provedení od 4706 Kč za rozměr 60 x 60 cm

Foto: Palazzio

Přírodní kámen má mnoho podob, tvarů, barev a lze jej skvěle kombinovat s dalšími materiály. Každá deska je jedinečná, materiál se prodává s prací, cena k doptání u výrobců

Foto: ŠIBR

V kuchyni kámen oceníte pro jeho krásu a vysokou odolnost. Každá deska je jedinečná, materiál se prodává s prací, dle druhu kamene, velikosti a tvaru může stát deset i sto tisíc

Technický kámen

Desky z technického kamene se z hlediska životnosti přírodnímu kameni vyrovnají. „Ostatně tyto desky jsou z více než z 90 procent z přírodního materiálu, nejčastěji z drceného křemene. Ten je lisován do výsledné podoby spolu s pryskyřicí a barevnými pigmenty,“ říká Ing. Martin Macela ze společnosti TechniStone.

„V některých vlastnostech pak přírodní kámen dokonce překonávají. Mají vyšší mechanickou odolnost, téměř nulovou nasákavost, a jsou tak odolné proti vnikání vody i chemickému znečištění. Díky tomu lze do desky instalovat dřez zespodu, do roviny s pracovní deskou," doplňuje odborník.

Foto: Technistone

Přírodní povrch v barvě Starlight Black je neporézní, a tudíž hygienický a dobře si rozumí s potravinami. Technistone je výrobce, cena se u prodejců různí

Foto: Duolit

Corian není porézní, proto není nasákavý. Voda tak zůstane na povrchu, což zamezuje usazování bakterií a následnému vzniku plísní. Obecně stojí okolo 9000 Kč/bm

Foto: Stylezone

Jednolitá pracovní deska s integrovaným dřezem z materiálu Hanex, což je obdoba Corianu. Cena k doptání u prodejce

Jakou desku byste si do kuchyně vybrali vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek