Hlavní obsah

Praktické tipy, jak nasvítit pergolu nebo terasu

Foto: FotoHelin, Shutterstock.com
30. 6. 2020

Venkovní posezení se bez světel neobejde. Přece nechcete přerušit letní setkání s přáteli jen kvůli tomu, že se setmělo. Díky pěkným a praktickým tipům na osvětlení si můžete užívat party až dlouho do noci.

Článek

Venkovní osvětlení je nejen užitečné, ale i atraktivní. Některá svítidla se totiž ve dne stanou krásným dekorativním doplňkem. Ideální samozřejmě je, když si osvětlení těchto míst naplánujete a instalací pověříte odborníka už během stavby. Co ale dělat, když tuto možnost nemáte? Existuje několik způsobů, jak i tak zařídit, abyste nemuseli utíkat s každým soumrakem do dusného obýváku.

Buďte styloví: nejen světlo, ale i dekorace

Ozvláštnit terasu či pergolu různými svítidly je nejen praktické, ale může to být zároveň i stylové. Zvlášť když s rozmyslem zvolíte jejich vzhled. Na moderní terasu se hodí jednoduché tvary, často v atraktivní kombinaci nerez–sklo. Do pergoly v rustikálním stylu raději umístěte zdobnější kousky, které bývají vyrobeny ze dřeva nebo z ohýbaného, tepaného kovu. Máte-li raději skandinávský či středomořský styl, budou se vám hodit svítilny vyrobené z bambusu, zatímco typické venkovské pergoly nejlépe doplní kousky připomínající klasické petrolejky.

Nenáročná klasika: lucerny

Lucerny jsou především snadno dostupné a nevyžadují náročnou instalaci. Mají však ještě další výhody. Jednou z nich, že je bez problémů přenesete právě tam, kde zrovna potřebujete více světla. Nemusíte řešit, jak je připojit do elektrické sítě, protože do nich stačí dát svíčku a zapálit ji. Ale nikde není psáno, že je nezbytně nutné bojovat s vyteklým voskem. Použít můžete například svíčky na baterie, které jsou navíc bezpečné, takže se nemusíte při neopatrné manipulaci obávat ani případného požáru. Ale k dostání jsou i lucerny solární, které se během dne nabijí na sluníčku a večer se samy rozsvítí.

Foto: Victoria Savostianova, Shutterstock.com

Klasické lucerny mají výhodu, že se dají snadno přemísťovat podle potřeby

Hra se stíny: zápichy

Romantickým prvkem je nepřímé osvětlení. Mohou to být třeba malé reflektory, jejichž světelný kužel nasměrujete na nějaký zajímavý předmět v rohu pergoly či někde na zahradě. Tuto funkci skvěle zastanou i svítidla, která lze zapíchnout třeba do květináče či truhlíku a nasvítit rostliny zespodu. Docílíte tak příjemné atmosféry, kterou oceníte zvlášť při kávě či skleničce vína ve dvou.

Záruka skvělé party: řetězy

Světelné řetězy už dávno nejsou doménou vánočních svátků. Často se jejich kouzlo využívá právě ve venkovních prostorách. Jejich výhodou je, že máte na jednom kabelu i deset a více světel, a můžete jimi proto snadno nasvítit obvod prostoru určeného k sezení nebo z nich vytvoříte „světelný“ strop. Kdo si potrpí na barevnější výzdobu, ocení řetězy v různých odstínech. A podobně jako u luceren se nemusíte omezovat jen elektrickým kabelem, ale můžete sáhnout i po osvětlení se solárním nabíjením.

Foto: FotoHelin, Shutterstock.com

Na kabelu je několik žárovek, takže stačí dva tři řetězy a máte pod pergolou dostatek světla

Pro slavnostní večeři: závěsná svítidla

Někdy potřebujete venku pořádně vidět. Většinou se jedná o větší společenské události, které bývají spojené s večeří. Pak se neobejdete bez závěsných svítidel. Musíte si však dopředu promyslet, jakým způsobem tento zdroj světla na stropě nebo stěnách upevníte. Vyrobíte si květinový věnec, který ve dne zdobí a večer svítí?

Moderní vychytávky

I do oblasti venkovních svítidel proniká moderní technika. Díky tomu si můžete pořídit typ s dálkovým ovládáním, a to i prostřednictvím chytrého telefonu. Lze tak světlo nejen zapnout, ale i regulovat jeho intenzitu nebo využít časovač a nastavit dobu automatického zapnutí. Svítidla mohou být vybavená také senzorem pohybu či stmívacím čidlem.

Bezpečnost na prvním místě

Elektrická svítidla musejí být určená k venkovní instalaci a mít bezpečnostní krytí alespoň IP 64. To se týká i prodlužovacího kabelu. Upřednostňujte žárovky LED nebo žárovky s prodlouženou dobou životnosti. Při instalaci myslete na sousedy a dbejte na to, aby jim od vás nešlo celou noc světlo do oken.

Potrpíte si na originalitu? Poradíme vám, jaké svícny si můžete vyrobit sami.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.