Článek
I obyčejný chleba s máslem vám bude více chutnat, pokud ho nesníte ráno v „běhu“, ale položíte na pěkný talíř a posadíte se k prostřenému stolu. Jak by mohl vypadat s blížícím se podzimem?
1. Tradiční dekor
Klasika všech klasik: Ubrus a prostírání, nebo naopak nádobí se vzory obilných klasů, sena, podzimních plodů a květin, ať už ze zahrádky nebo z přírody, vinné révy, dřeva či listů. Chce to jen vaše rozhodnutí – vybrat si. Na prostírání s podzimními vzory nedávejte nádobí s obdobným dekorem, zbytečně by se to tlouklo a ani jedno pak nevynikne.
2. S typickými barvami
Na prostřený stůl téměř povinně patří hřejivé podzimní barvy v různých tónech oranžové, červené, bordó, trávově zelené a hnědé. „Například s teplou rezavou barvou budou skvěle ladit nerezové nebo stříbrné doplňky,“ uvádí Lenka Kocourková z À La Maison. Ovšem pěkně může vypadat i prostírání v lila tónu, na rozhraní teplé a studené.
3. Vlastními silami
Na tradiční stůl se hodí věnec, položená sušená kytice nebo přírodniny ve skle. Je to jednoduché – třeba u skleněné nádoby, kde jste dosud měly dekorace z dovolené u moře, jen vyměníte obsah. Natrhejte si nebo posbírejte šípky, kaštany, listy a do nádoby je poskládejte tak, aby vynikly. Ovšem přírodniny můžou dělat parádu i na moderně prostřeném stole, jen v jiné formě, například slánku a pepřenku postavte na list, do příborů zastrčte větvičku s jeřabinami nebo obilný klásek, na talíř položte ubrousek a na něj kaštan…
4. Mísa, nebo váza?
To je jedno, která bude hrát prim, protože se můžou docela dobře zastoupit: do průhledné skleněné vázy místo květin naaranžujte třeba ovoce a z mísy zase vytvořte vázu. Nebo na stůl položte větší ozdobný tác či talíř, každý pak snadno dosáhne na dobroty, jež na něj položíte. Zastánci klasiky na stůl položí ještě ošatku z proutí, nebo dřevěný tác – ale u něj záleží na provedení, hodit se může i do moderní domácnosti.
5. Návrat svíček
„Na podzim ze všeho nejvíc chybí světlo. Vynahraďte si nedostatek slunce svíčkami v pěkných svícíncích, a uvidíte, že vaše jídelna hned získá hřejivý nádech,“ doporučuje dekoratérka Dagmar Christovová z Kika Nábytek. Pokud se mihotavých plamínků na stole obáváte z bezpečnostních důvodů, nahraďte je elektrickými. Mnohé se vyrábějí z vosku a na první pohled je pak nerozeznáte od tradičních.
Co ještě přidat? „Atmosféru podzimního večera podtrhne i romantická dřevěná lucerna, kterou můžete postavit na stůl, nebo opět zvolit bezpečnější variantu a zavěsit ji,“ připomíná dekoratérka.
6. Vůně nejen z lesa
V kuchyni či jídelně by to mělo vonět hlavně od plotny, ale nevaříte dvacet čtyři hodin denně. Stejně tak u stolu nesedíte věčně, a přesto si zasloužíte příjemnou vůni. Třeba v podobě aroma lampičky, aroma difuzéru, parfémovaných kamenů nebo katalytických lamp. Vyberte si podle svého gusta nejen aroma, ale i design „vonítka“. To je na nich právě hezké – zdobí, i když jim „dojdou baterky“.
Co nesmí chybět na podzimním stole u vás doma?