Hlavní obsah

Prostřete si v podzimním stylu. Tyhle nápady jsou krásné a moc nestojí!

Foto: Thinkstock

Dobrou náladu podpoří nejen něco na zub, ale také pěkně ozdobený stůl

Přicházející roční období je natolik barevně výrazné, že by byla škoda si na něm „nepochutnat“. Tak proč si ho neprostřít? Vyberte si jen styl, jemuž dáte přednost.

Článek

I obyčejný chleba s máslem vám bude více chutnat, pokud ho nesníte ráno v „běhu“, ale položíte na pěkný talíř a posadíte se k prostřenému stolu. Jak by mohl vypadat s blížícím se podzimem?

1. Tradiční dekor

Klasika všech klasik: Ubrus a prostírání, nebo naopak nádobí se vzory obilných klasů, sena, podzimních plodů a květin, ať už ze zahrádky nebo z přírody, vinné révy, dřeva či listů. Chce to jen vaše rozhodnutí – vybrat si. Na prostírání s podzimními vzory nedávejte nádobí s obdobným dekorem, zbytečně by se to tlouklo a ani jedno pak nevynikne.

Foto: Kika Nábytek

Nádobí Toscana je z kameniny, prodává se jednotlivě a lze ho použít i do mikrovlnné trouby a mýt v myčce (například hluboký talíř za 249 Kč, mělký za 299 Kč, hrnek za 219 Kč)

Foto: Apropos shop

Hrnky s podzimním dekorem vás potěší (různé motivy, například porcelánový Autumn Birds za 390 Kč)

Foto: Bonami CZ

Nemáte čas na výlety do přírody? Tak si kousek pořiďte domů, třeba v podobě motivů slámy na bavlněném prostírání (37 x 37 cm, 4 kusy za 529 Kč)

Foto: Apropos shop

Parádu na stole udělají i papírové ubrousky ve znovu uzavíratelném obalu (různé motivy, 33 x 33 cm, 20 kusů za 89 Kč)

2. S typickými barvami

Na prostřený stůl téměř povinně patří hřejivé podzimní barvy v různých tónech oranžové, červené, bordó, trávově zelené a hnědé. „Například s teplou rezavou barvou budou skvěle ladit nerezové nebo stříbrné doplňky,“ uvádí Lenka Kocourková z À La Maison. Ovšem pěkně může vypadat i prostírání v lila tónu, na rozhraní teplé a studené.

Foto: Luxury table

Elegantní bavlněný ubrus Voltaire značky Beauvillé v krásné vínové barvě se nabízí doplnit stejně sladěnými ubrousky (ubrus 170 x 170 cm, za 5030 Kč)

Foto: Blancheporte

Jednobarevný ubrus z polyesteru imituje len, na výběr máte řadu barev i velikostí (například 150 x 200 cm, za 839 Kč)

Foto: Le Patio

Prostírání nemusí být jen z látky, tohle je vyrobené z vodního hyacintu a travin (malé za 180 Kč, velké – štola – za 560 Kč)

3. Vlastními silami

Na tradiční stůl se hodí věnec, položená sušená kytice nebo přírodniny ve skle. Je to jednoduché – třeba u skleněné nádoby, kde jste dosud měly dekorace z dovolené u moře, jen vyměníte obsah. Natrhejte si nebo posbírejte šípky, kaštany, listy a do nádoby je poskládejte tak, aby vynikly. Ovšem přírodniny můžou dělat parádu i na moderně prostřeném stole, jen v jiné formě, například slánku a pepřenku postavte na list, do příborů zastrčte větvičku s jeřabinami nebo obilný klásek, na talíř položte ubrousek a na něj kaštan…

Foto: Flér CZ/Aranžování

Věnec z obilí, dozdobený látkovými a sušenými květinami, umělými jablíčky a čerstvými jeřabinami ozdobí tradičně laděný podzimní stůl (za 270 Kč)

Foto: Flér CZ/Aranžování

Kytice z obilí dozdobená například skořicí, ořechy, slaměnkami či dřevěnými plody může být umístěna ve váze, ale protože nepotřebuje vodu, nabízí se ji jen položit do středu stolu (za 180 Kč)

4. Mísa, nebo váza?

To je jedno, která bude hrát prim, protože se můžou docela dobře zastoupit: do průhledné skleněné vázy místo květin naaranžujte třeba ovoce a z mísy zase vytvořte vázu. Nebo na stůl položte větší ozdobný tác či talíř, každý pak snadno dosáhne na dobroty, jež na něj položíte. Zastánci klasiky na stůl položí ještě ošatku z proutí, nebo dřevěný tác – ale u něj záleží na provedení, hodit se může i do moderní domácnosti.

Foto: IKEA

Svačinu podávejte stylově, třeba v této ručně foukané skleněné míse Gottis (za 249 Kč)

Foto: Kika Nábytek

Průhlednou skleněnou vázu naplňte, čím budete chtít (výška 70 cm, za 499 Kč)

Foto: Ikea

Do bambusového koše Gaddis se vejde i vaše úroda ze zahrádky (různé barvy, za 179 Kč)

5. Návrat svíček

„Na podzim ze všeho nejvíc chybí světlo. Vynahraďte si nedostatek slunce svíčkami v pěkných svícíncích, a uvidíte, že vaše jídelna hned získá hřejivý nádech,“ doporučuje dekoratérka Dagmar Christovová z Kika Nábytek. Pokud se mihotavých plamínků na stole obáváte z bezpečnostních důvodů, nahraďte je elektrickými. Mnohé se vyrábějí z vosku a na první pohled je pak nerozeznáte od tradičních.

Co ještě přidat? „Atmosféru podzimního večera podtrhne i romantická dřevěná lucerna, kterou můžete postavit na stůl, nebo opět zvolit bezpečnější variantu a zavěsit ji,“ připomíná dekoratérka.

Foto: Yankee Candle

Svíčka Cranberry Pear slibuje aroma hrušek a brusinkového sirupu (různé velikosti, například svíčka hořící 40 hodin za 348 Kč)

Foto: Tchibo

Jak vidíte, kovový svícen nemusí stát jen na stole. Svíčky jsou vyrobené z vosku a budou zářit díky bateriím (s jednou sadou baterií slibují svítit přibližně 100 hodin), plápolání lze ovládat i dálkově (orientační cena 1290 Kč)

6. Vůně nejen z lesa

V kuchyni či jídelně by to mělo vonět hlavně od plotny, ale nevaříte dvacet čtyři hodin denně. Stejně tak u stolu nesedíte věčně, a přesto si zasloužíte příjemnou vůni. Třeba v podobě aroma lampičky, aroma difuzéru, parfémovaných kamenů nebo katalytických lamp. Vyberte si podle svého gusta nejen aroma, ale i design „vonítka“. To je na nich právě hezké – zdobí, i když jim „dojdou baterky“.

Foto: À La Maison

Katalytická lampa Dark Side of the Moon značky Ashleigh & Burwood je krásná už sama o sobě. Díky náplni, například Cassis Leaf, příjemně provoní váš byt a ještě vyčistí vzduch (lampa za 900 Kč, náplň o obsahu 250 ml za 230 Kč)

Foto: Aria Pura

Aroma difuzéry Bamboo Mosaico nabízejí další možnost, jak osvěžit interiér jemnou vůní. A i když dovoní, i pak budou zdobit třeba váš stůl (za 738 Kč)

Co nesmí chybět na podzimním stole u vás doma?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama