Hlavní obsah

Proti nudě: Oslavy revoluce online a Běh na pomoc seniorům

Foto: Mariia Boiko, Shutterstock.com

Před rokem žila Česká republika oslavami 30. výročí sametové revoluce. Plnily se ulice a náměstí, konaly se koncerty, vzpomínalo se a diskutovalo. Letos se oslavy 17. listopadu přizpůsobují opatřením, která společnému slavení nepřejí. Máme pro vás tipy jak i tak slavit a nenudit se.

Článek

Listopad je letos jiný, komornější. Nedělají se rezervace na svatomartinské menu, veřejné akce se přesouvají nebo rovnou ruší. Ale nevadí. Trávit čas s nejbližšími vlastně vůbec není špatná varianta. Hody si můžete uspořádat doma, historii republiky připomenout z knih a dokumentů a místo návštěvy festivalu filmové hudby si udělejte filmový večer.

Běžíme pro babi a dědu

Mnozí z vás v sobě teď objevili běžce, protože když běžíte, můžete sundat roušku, děláte něco pro své zdraví a vyčistíte si hlavu. Co zkusit svým sportovním výkonem i pomáhat? Od 1. do 21. listopadu probíhá po celém Česku Běh na pomoc seniorům pod záštitou nadace Krása pomoci Taťány Gregor Brzobohaté (32). Běhat můžete doma i venku, tři a více kilometrů. Po registraci a zaplacení startovného dostanete do mailu svoje číslo a s tím se pak můžete vyfotit na Instagram a motivovat k běhu přátele a kamarády.

Foto: Mariia Boiko, Shutterstock.com

Pomozte svým sportováním, budete z toho mít dvojnásob skvělý pocit

Oslavte 17. listopad jinak

Jak si připomenout 31. výročí listopadové revoluce? Festival svobody nebude letos pořádat akce, koncerty, ani besedy, kde by se připomínaly klíčové momenty a bilancovalo. Tento rok se spíše než do minulosti snažíme hledět s optimismem do budoucnosti bez roušek a doufáme, že už bude brzy lépe. Organizátoři proto v rámci iniciativy #samialespolu vyzývají k vzájemné ohleduplnosti, sounáležitosti a solidaritě, ke kterým odkazovala i sametová revoluce. Zapalte svíčku jako symbol naděje a udělejte někomu radost.

Podobně se k oslavám postavili i pořadatelé Korzo Národní. Z pražské Národní třídy se nestane živá ulice s hudbou, svoboda se bude slavit z domova. Těšit se můžete na živý přenos z několika jevišť, kde se uskuteční i tradiční Obývák Václava Havla nebo Sametový brunch. A online budou zpřístupněny i přednášky nebo výpovědi pamětníků. Slavit se bude i na sociálních sítích: na Instagramu na vás bude např. čekat filtr se stuhou v barvách trikolory.

Foto: Ekaterina Cherezova, Shutterstock.com

I v bezpečí svého domova si připomeňte, jaký význam revoluce měla

Pusťte si do bytu filmovou hudbu

Jedna z věcí, která dělá mnohé filmy nezapomenutelné, je hudba. Filmová filharmonie vás 13. listopadu měla přenést do světa kouzel, bohužel koncert byl odložen. Soundtrack z filmů Avatar (2009), Zloba – Královna černé magie (2014) či Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005), kterou nastudoval 90členný orchestr doprovázený pěveckým sborem, zazní naživo pravděpodobně až na jaře. Jestli ale o libozvučné tóny nechcete přijít, pusťte si nějaký film podle předlohy J. R. R. Tolkiena nebo třeba C. S. Lewise. Třeba na Netflixu je teď nově trilogie Pán prstenů! A máte celý víkend o zábavu postaráno.

Foto: filmharmonie.cz

Filmová hudba je v podání hudebního tělesa silným zážitkem

Svědectví o Gileádu v audio podobě

Patříte k fanouškům seriálu Příběh služebnice (2017–2021) a s napětím jste sledovali život v podivném Gileádu, který se vedle ekologických katastrof potýká i s rostoucí neplodností? Řešením má být vytvoření spolku služebnic, které by rodinám velitelů porodily dítě. Seriál vycházel z knihy Margaret Atwood (80) a když vloni vyšlo navazující Svědectví, stalo se jednou z literárních událostí roku.

Kniha začíná patnáct let poté, co June neboli služebnice Fredova (v seriálu má jméno z originálu Offred) uprchla z Gileádu a zmizela neznámo kam. Příběh nabízí tři pohledy, vyprávění tří žen, z nichž každá má s prohnilým režimem co do činění. A ukazuje se opět, že láska bude vždy silnější než smrt. Svědectví vychází nyní jako audiokniha a vy se můžete těšit na hlasy Taťjany Medvecké (67), Veroniky Khek Kubařové (33), Evy Josefíkové (30) a Martina Myšičky (50).

Foto: Nakladatelství Argo

Svědectví, Margaret Antwood, nakladatelství Argo, 396 stran

Drak Koron

Omalovánkový příběh vymyslely dvě maminky malých dětí, Ingrid Dach a Jana Andrésková, aby mohly (nejen) svým potomkům srozumitelně a bez strašení vysvětlit, jak se před nemocí covid-19 chránit, proč nemůžou být ve škole a jak můžeme společně zvítězit nad drakem Koronem. Naši nejmenší tak získají větší kontrolu nad novou situací a jsou klidnější, když vědí, co právě oni mohou a mají dělat, abychom společně draky nemocníčky neboli virové onemocnění porazili. Pohádku si oblíbili rodiče, učitelé, děti, ale i odborná veřejnost a byla přeložena do sedmnácti jazyků (včetně znakové řeči). Má i animovanou podobu s hlasem herce Pavla Lišky (48).

Foto: drakkoron.cz

Omalovánkový příběh vám pomůže vysvětlit dětem obtížnou situaci a můžete si je stáhnou zdarma

Pochopte s dětmi Einsteina

Máte děti na distanční výuce a víc než kdy předtím si uvědomujete, že je třeba jim udělat školu zábavnější a učení jim zpříjemnit? A třeba se něco dozvědět i společně? Albert Einstein byl génius, jeho teorie relativity patří k základům moderní fyziky a zároveň nás donutila mnohé přehodnotit. A co pak fascinující svět kvantové fyziky, který ovlivňuje náš každodenní život, aniž si to uvědomujeme? Autoři graficky zajímavě zpracovaných knih Moje první kniha o teorii relativity a Moje první kniha o kvantové fyzice přiblíží větším dětem i dospělým jednu z nejzásadnějších oblastí fyziky. Možná konečně odhalíte tajemství Schrödingerovy kočky!

Foto: Nakladatelství Grada

Moje první kniha o teorii relativity a Moje první kniha o kvantové fyzice, Eduard Altarriba & Sheddad Kaid-Salah Ferrón, nakladatelství Bambook

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek