Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Chystáte se vybírat vysavač po delší době? Pak vás možná překvapí, kolik druhů a možností v nabídce obchodů najdete. Přečtěte si, co je dobré vědět, abyste zvolili správný spotřebič, který bude vyhovovat právě vám.
Jak vybrat sáčkový vysavač
Klasické, tedy podlahové sáčkové vysavače, přišly v posledních letech o mnoho příznivců. Zabírají dost místa při skladování, délka kabelu omezuje dosah (běžných je 6–15 metrů) a kvůli naplnění sáčku kolísá jejich sací výkon (většina má indikátor naplnění sáčku). Na druhou stranu mají dobrou filtraci (většinou HEPA 13) a patří mezi levnější. Co při jejich nákupu zohlednit?
- Předem si zjistěte dostupnost a cenu sáčků, které doporučuje výrobce. Nutnost měnit sáčky znamená další finanční výdaj, ale nevyplatí se na nich šetřit: nejlevnější nemají potřebnou úroveň filtrace.
- Zajímejte se o velikost sáčku. Měl by být úměrný prostoru a tomu, jak často vysáváte. Pro orientaci, byt s rozměrem nad 100 metrů čtverečních vyžaduje sáček nad 3–4 litry. Bude-li příliš malý, nastane nutnost časté výměny a prodraží se vám to. Příliš velký zase vydrží tak dlouho, až v něm nečistoty začnou zahnívat a šířit při vysávání škodliviny a zápach. Z tohoto pohledu by se měl sáček měnit alespoň každý měsíc!
- Dohlédněte na kvalitu hubice a těsnost sacího traktu, protože to zásadně ovlivňuje kvalitu vysávání. U sáčkových vysavačů totiž neplatí, že čím vyšší příkon, tím lépe spotřebič pracuje. Co sledovat? Jak se hubice vysavače nebo kartáče přisaje k povrchu. Aktuálně je příkon omezen do výše 900 W, ovšem dobrý výkon by měl být zachován díky modernizaci technologií. Konkrétní model je dobré si vyzkoušet nebo číst recenze.
- Sledujte hlučnost (nejtišší vysavače mají kolem 70 dB), hmotnost (nejlehčí mají asi 3 kg). I tyto parametry udává výrobce v popisu konkrétního modelu.

Zleva: Rowenta RO7487EA Silence Force Allergy+, velmi tichý (57 dB), do většího prostoru (sáček 4,5 l, akční rádius 11 m), garance záruka opravitelnosti 15 let, prodává Eva za 5 999 Kč. Kärcher VC2, vysavač pro menší prostor (sáček 2,8 l, akční rádius 7,5 m), hlučnost 76 dB, prodává Kärcher za 3 590 Kč. Concept VP8291 Perfect Clean, volba „střed“ (sáček 3 l, akční rádius 11 m), hlučnost 67 dB, prodává Concept za 2 999 KčFoto: Archiv firem
Jak vybrat bezsáčkový vysavač
Místo sáčku mají tyto vysavače sběrnou nádobu. Sice ušetříte za pytlíky a výkon nekolísá podle jejich naplnění, ale zas musíte nádobu vysypávat, což není nic moc, protože to práší. Řešením je si připlatit za model s bezkontaktním vyprazdňováním. A co dalšího sledovat?
- Bezsáčkové přístroje pracují na principu cyklonu a odstředivé síly a potřebují dokonale těsnit a mít kvalitní konstrukci. To bohužel v obchodě nepoznáte, vodítkem může být pořizovací cena. Při používání si všímejte, kolik prachu končí ve filtrech před a za motorem, kvalitní model nasměruje 99,9 % nečistot do nádoby.
- Zjistěte si cenu a dostupnost filtrů. Bezsáčková technologie, zvlášť u levnějších modelů, víc zatěžuje filtry před a za motorem, takže je nutné je častěji měnit.
- Do této kategorie patří i vysavače s vodním filtrem, ve kterých nečistoty končí v nádobě s vodou. Sice vše skvěle odfiltruje, ale musíte ji po každém vysávání vylévat a nádobu vyčistit. Navíc bývají větší a těžší. Zvažte tedy, zda je to pro vás dobrý typ.

Zleva: Vysavač do menších prostor Bosch BGS05A222, příkon 700 W, hlučnost 78 dB, akční rádius 6 m, nádoba 1,5 l, jen suché sání, na Zboží.cz za 2 804 Kč. Vysavač s vodním filtrem Polti Forzaspira Lecologico Aqua Allergy Natural Care, příkon 750 W, akční rádius 7,5 m, nádoba 1 l, prodává Polti za 5 490 Kč. Vysavač pro větší prostory Tesla AeroStar T500, příkon 800 W, akční rádius 9 m, nádoba 3 l, hlučnost 78 dB, prodává Tesla Electronics za 1 889 KčFoto: Archiv firem
Jak vybrat tyčový vysavač
Tyčové vysavače jsou hit posledních let. „Jsou lehké a rychle po ruce, mnohdy umí i mopovat nebo používat páru, a stávají se tak univerzálními pomocníky,“ říká Petra Psotková z Datartu. A na co při výběru dohlédnout?
- U spotřebiče s kabelem sledujte akční rádius, u spotřebiče s akumulátorem sledujte výdrž baterie.
- Ověřte si předem výkon ručního vysavače. Mnoho tyčových modelů má totiž i odnímatelný ruční vysavač, což je praktické, ale ne vždy jsou tak výkonné, abyste je opravdu používali.
- Zásadní je také sací výkon (minimální by měl být 300 W, nebo 100 air wattů, ale závisí to i na těsnění, což zjistíte až při provozu) a výdrž baterie – tu výrobci většinou udávají při nejnižším sacím výkonu, rozptyl doby provozu na jedno nabití může být asi 10–250 minut. Vyberte si model s takovou dobou výdrže, během níž zvládnete vysát prostor, který potřebujete. Abyste nemuseli práci přerušit a nabíjet, což trvá od 1–16 hodin.
- Rozhodně se hodí, pokud přístroj zvládne vysávat pod nábytkem (musí mít pohyblivou hlavici), a šikovný je i stojan s integrovanou nabíječkou.

Zleva:Tyčový vysavač Rowenta X-Force Flex 13.60 Animal Aqua se schopností vysát a vytřít najednou, hmotností jen 2,7 kg a dlouhou provozní dobou 60 min, prodává Home and Cook za 11 999 Kč. Electrolux 800 3v1 Wet&Dry, těžší vysavač 9,05 kg, při vysokém výkonu zvládne provoz 25 min na vysoký výkon, prodává Electrolux za 13 699 Kč. Velmi lehký model (2,3 kg) Sencor SVC 8618GD 2v1 s dobou provozu 45 min a praktickým rotačním kartáčem s vlastním motorem, prodává Sencor za 2 799 KčFoto: Archiv firem
Jak vybrat robotický vysavač
Robotické vysavače jsou oblíbené, protože člověka zbavují nutnosti vysávat. Jsou mezi nimi velké rozdíly, které se odvíjejí především podle ceny. Co potřebujete vědět?
- Nejlevnější modely jsou většinou vhodné jen na pevné podlahy, musíte je manuálně zapnout a dobíjet kabelem.
- Chcete-li, aby robot vysál nebo vytřel pod gaučem, měl by mít přiměřenou výšku: za nízké se považují modely pod 8,9 cm.
- Dražší modely zvládnou přechod z hladkého povrchu na koberec, ohlídají si trasu i překážky, nespadnou ze schodů, vytřou, vrátí se do dobíjecí stanice a samostatně vyprázdní nádobu na nečistoty. Standardem je u nich ovládání přes aplikaci v telefonu.
- Pohlídejte provozní dobu (za průměr se považuje cca 60 minut, ty lepší mají nad 120 minut) a životnost baterií (mezi 300 až 1 500 dobíjecími cykly). V tomto případě můžete funkci spotřebiče ovlivnit i vy. Jak? Tím, že budete šetrně zacházet s baterií. „Dobíjecí stanice patří na dobře větratelné místo mimo přímé sluneční světlo a zdroje tepla, protože optimální teplota pro nabíjení baterií je asi 20 °C. Pokud se baterie přehřívá, snižuje se její kapacita,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.

Zleva: Philips Series 2000 i vytírá, ovládání aplikací, doba provozu 130 min, samočištění a samovyprázdnění, doporučená cena 7 999 Kč. Samsung Bespoke Jet Bot Combo, automatické čištění mopovacích návleků, ovládání aplikací, doba provozu 180 min, prodává Alza za 24 090 Kč. Eta Aron, doba provozu 120 min, ovládání aplikací, mopování, 4 režimy úklidu, 3 mopování, prodává Eta za 4 999 KčFoto: Archiv firem