Hlavní obsah

Rolety, žaluzie, screeny: Co všechno vás ochrání před sluncem?

Foto: Velux

Pro dokonalou ochranu proti přehřívání se vyplatí instalovat například venkovní roletu, která dokáže zachytit až 97 procent tepla ze slunečních paprsků ještě před dopadem na sklo. Můžete ji zkombinovat i s vnitřním doplňkem – například zastiňující roletou

Letošní brzký příchod sluníčka vás možná přivedl k úvahám o pořízení venkovního stínění oken. Nejčastěji se sází na žaluzie a rolety, které jsou však užitečné i z jiných důvodů.

Článek

Zatímco interiérové stínění slouží hlavně jako ochrana proti slunci, exteriérové slibuje něco navíc. Když ho k tomu vybavíte motory, prodloužíte tím i jeho životnost a sobě ušetříte čas i svaly.

Praktické žaluzie

Venkovní stínění má v první řadě za úkol zadržet sluneční paprsky ještě dříve, než by dopadly na okenní sklo. Které je nejpoužívanější? Žaluzie. „Podle tvaru lamel rozlišujeme žaluzie C, Z, F… Například C patří mezi nejběžnější typ, lamely lze naklánět z obou stran. Z zase slibuje lepší zaklopení lamel, tedy i zatemnění místnosti. U každého typu se uvádí číslice, a ta značí šířku lamel v milimetrech,“ vysvětluje David Žabčík ze společnosti Climax.

Foto: ISOTRA

Žaluzie Setta 90 mají lamely ve tvaru písmene S, které při zatažení vytvoří celistvou plochu, a tím i ochranu před sluncem (rozměr 150 x 150 cm, od 8000 Kč bez DPH)

Foto: Climax

Ukázka tvarů žaluziových lamel připomínajících písmeno C a Z

Šikovné rolety

Stejně jako venkovní žaluzie poslouží také exteriérové rolety: chrání váš interiér před nadbytkem slunce (nejen) v létě, a když vytápíte příbytek, zamezují úniku tepla okny, rovněž představují ochranu oken před velmi špatným počasím, třeba před vichřicí. Se žaluziemi se však lépe reguluje osvětlení interiéru, kdežto rolety představují přece jen účinnější protihlukovou bariéru i lepší bezpečnostní prvek.

Foto: Stínění CZ

Kombinace exteriérového stínění: kazetové markýzy (od 44 933 Kč za rozměr 400 x 300 cm), hliníkové rolety (od 6748 Kč za rozměr 160 x 170 cm) a screenové rolety (od 11 500 Kč za rozměr 160 x 170 cm)

Foto: Climax

Venkovní žaluzie Protal je takzvaně samonosná. Lamely nespojuje textilní páska ani žebříček, ale řetězový systém ukrytý v postranních lištách. Tento model má navíc bezpečnostní pojistku proti nežádoucímu vytažení a zároveň jištění proti přimáčknutí předmětu zapomenutého pod žaluzií (cena od 6800 Kč za m^2 )

Foto: VELUX

Venkovní jednoduchá roleta zajišťuje optimální tepelný komfort během celého roku a hodí se pro všechny typy střešních oken (cena od 6190 Kč v závislosti na velikosti okna)

Kam se žaluziemi

U staveb či rekonstrukcí je lze zabudovat do připravených nadokenních schránek, které pohledově nejsou vidět. Toto řešení se označuje jako podomítkové. Ale dají se instalovat i dodatečně, tedy „nad omítku“ – pak jsou žaluzie doplněné viditelnou schránkou neboli kastlíkem, do něhož se „schovávají“ při vytažení. Klasické žaluzie a rolety se vyrábějí hlavně z hliníku, ovšem prodávají se i z odolného plastu.

Foto: Isotra

Ukázka instalace žaluzií Cetta 80 – u některých je pohledově vidět schránka (oplechování), do níž se skryjí při vytažení, u jiných ne (například 200 x 250 cm pod omítku asi od 7500 Kč bez DPH a při přiznané montáži – nad omítku – zhruba o pět procent méně)

A kam s roletami?

Podle odborníka se u rolet nabízí více řešení. Platí tu totéž, jako v případě instalace žaluzií, a navíc je ještě možná například realizace rolet do nadokenních překladů.

Foto: Stínění CZ

Fasádní markýza s výklopnými rameny se používá pro zastínění například výkladů obchodů, ale je vhodná i pro balkony a lodžie. Potah je z kvalitní akrylátové látky dostupné ve stovkách barev a provedení (28 405 Kč za rozměr 250 x 150 cm)

„Nadokenní překlady se montují už při stavbě nebo kompletní rekonstrukci a jsou v nich připravené schránky, do nichž se roleta následně montuje. Stejně jako v případě podomítkového provedení dosáhnete esteticky čistého vzhledu fasády,“ vysvětluje David Žabčík. A přidává další možnost – roleta se dá přimontovat také na okno, které se pak jako kompletní stavební díl zabuduje do připraveného stavebního otvoru.

Foto: Climax

Exteriérové hliníkové rolety se navíjejí do schránky, jež může mít různé tvary. V tomto případě jsou vybavené motorem, který lze doplnit i o časovač a tak simulovat přítomnost osob v domě, i když budete na dovolené (cena rolet od 3400 Kč za m^2, elektrický pohon za 2800 Kč)

Screeny se představují

Patří do skupiny rolet a jde o exteriérové stínění, které využívá speciální technickou tkaninu vyrobenou například ze skelných vláken potažených PVC (možností je více). Také chrání domov i vás před nechtěným sluncem, zvenku je hůř vidět do interiéru, vy však ven máte šanci vidět – což u stažených klasických rolet či žaluzií není možné. Z druhé strany zase screeny nepředstavují ochranu před hlukem ani další bezpečnostní pojistku.

Foto: Isotra

U screenové rolety, zde model Zip, si můžete vybrat z řady barevných provedení podle nabízeného vzorníku (například 250 x 250 cm od 22 000 Kč bez DPH)

Foto: Isotra

Další ukázka instalace screenové rolety, zde model Lite

Jak je ovládat?

  • Manuálně klikou, umístěnou v interiéru
  • Motoricky, s pomocí elektrické energie (případně solárního pohonu)

Motorické ovládání může být rovněž dvojí: buď stiskem tlačítka, které musíte držet po celou dobu stahování/vytahování stínění, nebo pohodlněji s dálkovým ovladačem. Nutno podotknout, že nejde jen o komfort: „Motorické ovládání na rozdíl od manuálního probíhá plynule, a právě tato plynulost prodlužuje životnost samotného stínění,“ podotýká David Žabčík.

Foto: Velux

Venkovní markýza pro střešní okna rovněž využívá screen. Sníží prostup tepla přes okno až o 74 procent (cena od 1350 Kč v závislosti na velikosti okna)

Foto: Somfy

Chcete-li venkovní stínění ovládat motoricky, je třeba ho vybavit příslušnými pohony. Například J4 RTS se instaluje do horního profilu žaluzie (za 4010 Kč), kdežto Oximo RTS se umísťuje do hřídele, na kterou se navíjí roleta (za 6291 Kč)

Foto: Somfy

Kombinované čidlo Soliris Sensor RTS pracuje za vás. Když už příliš svítí slunce, žaluzie stáhne, a pokud hrozí velký vítr, automaticky je vytáhne, aby se nepoškodily (za 1584 Kč)

Víte, že v létě se teplota v domě díky venkovním roletám či žaluziím může snížit až o 9 stupňů Celsia, a v zimě s nimi lze ušetřit na vytápění až 10 procent?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.