Článek
Pár korun a chvilka času vám stačí k tomu, abyste si vytvořili krásné ozdoby na jídelní stůl, komodu i terasu. Potřebujete k tomu různě zbarvené listy, dýně, sušené plody nebo čerstvé řezané rostliny. A náš návod.
Nevyhazujte staré sklenice
Na podzimní dekorace lze využít i staré zavařovací sklenice. Potřebujete ještě různě zbarvené listy a přírodní provázek, kterým je ke sklu přichytíte. Dalším provázkem obtočíte závit a upevníte například na větev stromu, pergolu či zábradlí balkonu nad vámi. Prostor mezi nimi vyplňte zavěšenými nevyloupanými kaštany, nehezké uzlíky zakryjí větvičky zralého černého bezu.
Pro podzimní romantiku
Krásné podzimní svícny vytvoříte i z obyčejných obalů na květináče, které vám leží dlouho nepoužívané někde v komoře či skříni. Najděte je, umyjte a dovnitř postavte svíčku, kterou zafixujte například dekoračním pískem. Tu správnou atmosféru dodá dekoraci sušený květ hortenzie a břečťanový list. Ideální jsou nádoby s otvory jako na obrázku, do nichž ozdoby jednoduše zapícháte. U hladkých nádob je nalepte pomocí silikonové pistole.
Dýním a slunečnicím to dohromady sluší
Máte na zahrádce místo velkých dýní jen malé okrasné? Nevadí, i s nimi můžete vytvořit veselé figurky. Dýně tvořící tělo zespoda seřízněte tak, aby stály rovně a stabilně. Na ně položte květ slunečnice, nebo na „stopku“ rovnou napíchněte další plod, který vytvoří hlavu. Obličej dotvořte různými květinami či uzrálými plody, k ozdobě použijte i listy, chmýří místo vlasů nahradí odkvetlý clematis.Hodí se i různobarevné mašle.
Ideální pro začátečníky!
Máte pocit, že jste na dekorování nešikovní? Toto aranžmá vás přesvědčí o opaku! Čajové svíčky v jednoduchých svícnech podložte barevnými podzimními lístky a postavte proti sobě. Prostor mezi nimi vyplňují oranžové lampionky neboli mochyně (židovská třešeň).
Ať žije Halloween!
S výrobou dýňových „hlav“ vám jistě rády pomohou i děti. Dýni zespoda seřízněte tak, aby stála rovně. Zároveň si zde vytvoříte otvor pro dlabání. „Nejlépe polévkovou lžící vydlabejte semínka a vlákninu, naopak několikacentimetrová dužina musí uvnitř zůstat, aby dekorace neztratila stabilitu,“ radí Martina Krátká z dobříšského květinářství Letizia a pokračuje v popisu: „Lihovým fixem si zvenku namalujte oči, ústa a vše, co má jít pryč. Ostrým nožíkem pak podle nákresu dekoraci vyřízněte, a případně omyjte předkreslovací fix.“
Dýni můžete rozsvítit pomocí svíčky. Doma vám vydrží zhruba týden, pokud ji necháte na terase v teplotách od sedmi do deseti stupňů, její životnost se zhruba zdvojnásobí. Pozor ale na přízemní mrazíky, ty ji dokážou velmi rychle zničit.
Pokud máte raději růže, inspirujte se v článku Dekorace z růží, která vydrží!.
Dýně nahradí i vázu
Nepovedlo se vám správně dýni seříznout? Nevadí, použijte jen „nezkaženou" polovinu a vytvořte z ní originální vázu na podzimní kytici. Tentokrát její zaoblenou část velmi opatrně a jen lehce seřízněte tak, aby stála rovně. „Vnitřek opět vydlabejte až na dužinu a vystelte celofánem, řezané květy potřebují být ve vodě, a vyhnete se tak riziku, že vám váza bude téct,“ radí Martina Krátká. Na dno dejte aranžovací hmotu na čerstvé květiny a do ní zapíchejte růže a karafiáty. Kolem dokola vytvořte ozdobný lem ze zelených listů.
Slunečnice podzimu sluší
Na podobném principu vzniklo i toto aranžmá, kde základ opět tvoří váza z dýně. Střed dekorace obstaral velký květ slunečnice, doplněný drobnými hlavičkami oranžové listopadky a bílých karafiátů. Zelené listy na okraji ozvláštnila obarvená gravillea.