Hlavní obsah

Sázení česneku: 6 kroků k bohaté sklizni

Foto: Natallia Ustsinava, Shutterstock.com
19. 11. 2021

Druhá polovina listopadu patří výsadbě česneku. Čím víc toho pro česnek uděláte, tím lepší vám vyroste. Ukážeme vám, jak připravit záhony, přichystat sadbu a stroužky správně vysadit.

Článek

Pěstování česneku patří k náročnějším zahradnickým disciplínám. Aby se vám urodilo, musíte dobře vybrat sadbovou odrůdu, nepřehnat to s hnojením, vysadit česnek na správné místo a dopřát mu tu nejlepší péči.

1. Česneková sadba

Klíčem k úspěchu je sadba. Zvolte odrůdy, které jsou typické pro naše klimatické podmínky. Z českých paličáků je to třeba Slavin, Bjetin nebo Vekan. Z nepaličáků, které mají stroužky uspořádané do spirály, je to například Lukan, Anton nebo Matin.

Nejlepší je nakoupit sadbový česnek v zahradnictví. Sázet klasický česnek z obchodu se moc nevyplatí, protože úroda nebude valná (pokud vůbec česnek vyroste a neshnije v půdě). Konzumní česnek se prostě má sníst a nikoli sázet.

Foto: alicja neumiler, Shutterstock.com

Konzumní česnek snězte, vysaďte si ten ze zahradnictví

2. Aby česnek neuhnil

Úrodu česneku nejvíc ohrožuje hniloba. Proto se stroužky před výsadbou do půdy moří fungicidním přípravkem. Mořidlo funguje jako prevence před houbovými chorobami.

Pokud na vaše záhony chemie nesmí, jděte na to postaru: nesázejte česnek nikdy na to samé místo, dopřejte mu pokaždé nový záhonek, nejlépe ten, kde předtím rostly košťáloviny. Od nich bude půda dobře připravená. Nikdy ho nepěstujte po pórku, cibuli nebo hrachu.

Pomůže i to, že k česneku na jaře vysadíte afrikány – ideální je odrůda aksamitníku Ground Control, který pomáhá proti háďátku zhoubnému.

3. Jak připravit záhon

Česneku svědčí teplé a slunné stanoviště. Nejlépe mu vyhovuje písčitohlinitá půda. Příliš těžká půda česneku spíše uškodí. Nemá totiž rád mokro a hlinitá zemina přece jen hůře prosychá. Pomoci si můžete tím, že do záhonů přidáte písek. Případně můžete vytvořit vyvýšený záhon, do kterého dáte zeminu z kompostu s příměsí písku.

Záhony pro výsadbu česneku dobře připraví i takzvané zelené hnojení, které vysejete těsně po sklizni, což je osvědčená metoda obohacování, zkypřování a zušlechťování půdy. Používá se například svazenka. Hrachu jako zelenému hnojení se u česneku vyhněte.

Foto: alicja neumiler

Česnek nemá hluboké kořeny, stačí mu hloubka 20 centimetrů

4. Správný čas výsadby

Máte připravený záhon i sadbu? Teď zbývá počkat si na správné počasí. Výsadbu česneku neuspěchejte. Nejlepší je počkat si na konec listopadu, kdy jsou už teploty nízké. Teplota půdy by měla klesnout pod 9 °C a zůstat tak několik dní.

Česnek musí před zimou zakořenit, ale neměl by obrazit, tedy z půdy by neměly vylézt zelené výhonky. Proto je lepší počkat si na chladnější počasí.

5. Se stroužky do půdy

Česnek nekoření příliš hluboce, proto nemusíte půdu obdělávat do hloubky, stačí do nějakých dvaceti centimetrů. Jednotlivé stroužky byste měli sázet asi pět až osm centimetrů hluboko. Mezi řádky nechávejte místo asi dvacet centimetrů.

Jamky nebo řádky vám pomůže vytvořit lopatka či sázecí kolík. Před tím, než stroužek usadíte, můžete do každé jamky přisypat trochu písku – je to další ochrana před uhníváním. Česnek by se měl vždy dotýkat země a nebýt ve vzduchoprázdnu. Potom stroužky zahrňte zeminou a nechte vše na přírodě.

6. Peřina z mulče

České odrůdy česneku bývají odolné vůči mrazu, takže vrstva půdy, kterou stroužky zahrnete, by je měla ochránit před holomrazy. I tak ale lze česneku vytvořit peřinu z mulče. Použít můžete třeba shrabané listí. Jen ho na jaře nezapomeňte odhrnout, aby česnek mohl růst a dýchat.

O česnek se v průběhu růstu moc starat nemusíte. Stačí ho občas vyplít a načechrat mu půdu. Zalévat nemusíte – jen při opravdu velkém suchu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek