Hlavní obsah

Sean Connery: Nejslavnější James Bond slaví 88. narozeniny!

Foto: Profimedia.cz

Sean Connery pěkně stárne

Přezdívá se mu Největší žijící Skot. Byl nejpřitažlivějším Jamesem Bondem a ženám se z něj podlamovala kolena. V roce 2000 byl povýšen do šlechtického stavu. Sir Sean Connery dnes slaví 88. narozeniny. Jaký je jeho život a v jakých filmech hrál?

Článek

V roce 2002 ukončil filmovou kariéru. Poslední roky žije v ústraní a údajně trpí Alzheimerovou chorobou. Přesto má jeho jméno stále hvězdný punc. Proslavila ho role, kterou neměl nikdy moc rád a o které si myslel, že mu později bránila ve větší kariéře. Nám se ale jako James Bond líbil, stejně jako třeba později potrhlý otec Indiany Jonese. Pojďme si jeho role připomenout a něco se dozvědět i o něm samotném.

Štěstí, neštěstí, v práci i manželství

První manželství s herečkou Diane Cilento (zemřela v roce 2011) mu nevyšlo – rozvedli se po 11 letech a ona po letech tvrdila, že ji bil a fyzicky týral. Těžko říct, jak to doopravdy bylo, každopádně z tohoto svazku má herec dnes pětapadesátiletého syna Jasona.

Na druhý pokus to ale Seanovi zjevně vyšlo, se svou druhou ženou, francouzskou malířkou Micheline Roquebrune (89), tvoří manželský pár už od roku 1975.

Foto: Profimedia.cz

S francouzskou malířkou Micheline Roquebrune jsou svoji 44 let

Jsem Bond. James Bond

Jeho filmová kariéra začala v roce 1962, kdy ho na výsluní katapultovala právě role Jamese Bonda ve filmu „Dr. No“. Hrál pak ještě ve čtyřech pokračováních, ale nadšený z toho nebyl. Podle něj šlo o velmi nenáročnou roli. Stačilo prý být fit, vypadat dobře a umět líbat. Později si posteskl, že nebýt Bonda, byl by možná větším hercem charakterních rolí.

Foto: Profimedia.cz

Ano, Sean Connery byl úchvatně krásný, sexy a neodolatelný agent 007. Není divu, že ženy šly do kolen

Jeho slavné i méně slavné role

Pokud ale čekáte, že po tomto mega úspěchu následovala jedna super role za druhou, jste na omylu. Sean Connery se stal spíš mistrem rolí vedlejších (kritiky dobře ceněný snímek, kde byl jedním z hlavních hrdinů, byl snad jen film „Skála“). Tohle jsou jeho nejslavnější filmy.

Po boku silného Lamberta

Foto: Profimedia.cz

Sean Connery jako španělský šlechtic don Ramirez ve filmu „Highlander“ z roku 1986, kde hrál po boku Christophera Lamberta (61)

Moudrý mnich

Foto: Profimedia.cz

Ve stejném roce jako „Highlander“ vznikl i film „Jméno růže“ podle stejnojmenného románu Umberta Eca. Tam Connery ztvárnil moudrého a na svou dobu pokrokového mnicha Viléma z Baskervillu, který pomáhá objasnit podivná úmrtí v opatství benediktinů, aby prokázal nevinu inkvizitorem křivě obviněných obětí

Oscar za vedlejší roli

Foto: Profimedia.cz

Za vedlejší roli ve filmu „Neúplatní“ získal v roce 1987 Oscara. Hrál tady po boku Kevina Costnera (63) a snímek získal i dobré hodnocení od kritiky. Film vznikl na motivy skutečných událostí, kdy ve dvacátých letech minulého století byl v USA vyhlášen zákaz výroby, prodeje a distribuce alkoholu. Snímek je o kruté válce mezi gangy obchodujících s alkoholem

Potrhlý taťka

Foto: Profimedia.cz

Fanoušci ale Conneryho milují i ve třetím dílu legendární Spielbergovy ságy o Indiana Jonesovi. Ve snímku „Indiana Jones a poslední křížová výprava“ se totiž Sean Connery představil jako dr. Henry Jones – zmatený a popletený otec slavného dobrodruha, kterého hrál Harrison Ford (76)

Robin Hood hned dvakrát

Foto: Profimedia.cz

Ve filmu o králi všech zbojníků Robinu Hoodovi se Sean Connery objevil hned dvakrát. Poprvé v roce 1976 ve filmu „Robin a Mariana“, jakéhosi pokračování klasického příběhu, ztvárnil hlavní roli, tedy samotného Robina Hooda, i když ne jako divokého mladíka, ale jako muže v letech, který dál hájí zájmy slabších (foto vlevo). Nicméně tento film se velkých ovací nedočkal. Podruhé už Robina Connery nehrál, ve slavném provedení z roku 1991 „Robin Hood: Král zbojníků“, kde hlavní roli získal Kevin Costner, ztvárnil krále Richarda (foto vpravo)

Král od kulatého stolu

Foto: Profimedia.cz

V roce 1995 si opět zahrál krále, tentokrát slavného Artuše ve filmu „První rytíř“. Hlavní roli bojovníka Lancelota, který se zamiluje do ženy, kterou nemůže mít (je manželkou právě krále Artuše), si zahrál Richard Gere (68), ale Connery jako moudrý, spravedlivý a velkorysý panovník mu svým výkonem dost šlape na paty

Ve kterém filmu se vám Sean Connery líbil nejvíc? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek