Hlavní obsah

Šest filmů a seriálů, které se točily v Česku

Foto: Profimedia.cz

Česká republika je krásná a má toho hodně co nabídnout. Už dávno si toho všimli i filmaři, a tak je Česko destinací, kam často vyrážejí natáčet svá díla třeba i hollywoodští tvůrci. Do kterých koutů země už zavítali a co se v tuzemsku točilo?

Článek

Abyste se prošli místy, kudy chodil třeba Orlando Bloom, nemusíte cestovat za hranice České republiky. (A ono to v této koronavirové situaci ani není dost dobře možné.) Zahraniční filmaři, a tedy i slavní herci, v minulosti mnohokrát zavítali do Česka. Co a kde se konkrétně točilo?

Carnival Row (2019)

Pro britského herce Orlanda Blooma (43) se stalo Česko skoro druhým domovem. Od roku 2017 totiž v tuzemsku natáčel oblíbený fantasy seriál. Jde o příběh z viktoriánské doby, je plný mytických bytostí a hraje v něm také třeba modelka a herečka Cara Delevigne (27). Filmovalo se například ve skalních městech Prachov a Adršpach, na zámku Kačina, na zámcích Frýdland a Sychrov nebo na libereckém vlakovém nádraží.

Foto: Profimedia.cz

Orlando Bloom v temném seriálu Carnival Row

Anthropoid (2016)

Ryze české téma se zasloužilo i o ryze české kulisy. Příběh, který zachycuje události související s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (1904–1942), tvůrci shledali vhodným i pro publikum za hranicemi Česka. Vznikl tak film v koprodukci Velké Británie, České republiky a Francie. Natáčelo se nejen v barrandovských ateliérech, ale také v pražských ulicích, na Invalidovně či na nádvoří Pražského hradu. Scény z interiéru chrámu svatých Cyrila a Metoděje ovšem vznikly ve studiu. V historickém dramatu si zahrály nejen zahraniční hvězdy, jako je Jamie Dornan (37) nebo Cillian Murphy (43), ale i české: např. Anna Geislerová (43) nebo Alena Mihulová (54).

Foto: Profimedia.cz

Jamie Dornan jako Jan Kubiš (1913–1942)

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Dalším velkofilmem, v rámci kterého se štáb i herci podívali mimo jiné do Česka, je pokračování marvelovky o pavoučím muži. Běžní kolemjdoucí tak mohli narazit například na Toma Hollanda (23) nebo herečku Zendayu (23): natáčelo se například na Karlově mostě v Praze, ale také v Liberci. Představitel hlavní role v rozhovoru pro magazín Decider prohlásil, že Praha je jedním z nejkrásnějších míst, která navštívil.

Foto: Profimedia.cz

Tom Holland se o Praze vyjádřil velmi lichotivě

Hannibal – Zrození (2007)

V České republice se z velké části filmoval také horor o psychopatickém vrahovi, který své oběti pojídal. Titulní roli si ovšem nezahrál Anthony Hopkins (82), ale Francouz Gaspard Ulliel (35) – film je totiž prequelem snímku Hannibal z roku 2001 a řeší se tu vrahovy začátky. Divák ve Zrození může vidět například hrad Kost nebo brněnskou vilu Tugendhat a také pražské exteriéry, které ovšem „hrají“ Paříž. K vidění jsou i čeští herci, například Marek Vašut (59).

Foto: Profimedia.cz

Gaspard Ulliel jako mladý Hannibal

Haunted (2018)

Každý díl hororové reality show přináší příběh člověka, který se stal svědkem nějaké nevysvětlitelné události či nadpřirozeného jevu. Haunted se stal prvním seriálem Netflixu, který se natáčel v české produkci a s českými tvůrci, takže o česká místa v něm není nouze. Kromě Prahy v seriálu najdete i Králův Dvůr nebo Okoř. Jedné z rolí se ujala například Eliška Křenková (30), ovšem příliš pozitivních ohlasů dílo nezískalo.

Foto: Profimedia.cz

V seriálu se objevila i herečka Eliška Křenková

Casino Royale (2006)

Ze zahraničních trháků stojí za zmínku také bondovka, v níž v roli agenta 007 debutoval Daniel Craig (52). Velkofilm se natáčel i na několika místech České republiky a ve filmových ateliérech Barrandov. Posloužily i Karlovy Vary, Mladá Boleslav a hrad Loket. Kromě toho se ovšem James Bond podíval i na Bahamy, do Itálie, do Německa a samozřejmě do Velké Británie. Tvůrci využili i českého komparzu: v životopise tak může mít účast na natáčení bondovky třeba Miroslav Šimůnek (42) nebo Michaela Ochotská (35).

Foto: Profimedia.cz

Příští bondovka Není čas zemřít bude Craigova poslední

Nejlepší seriály do karantény: Které by vám neměly uniknout?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek