Hlavní obsah

Sympaťáci z pohádek, kteří nás baví víc než princové

Foto: Profimedia.cz

Princ jako pohádkový hrdina? Velmi zřídka. Jakoby se urozený původ s hrdinstvím neslučoval. Prostí kluci z vesnice, smolaři a dobrosrdeční čerti? To je jiná liga!

Článek

Když se řekne pohádkový hrdina, málokdy si představíme prince. Se zlem se nejlépe popere a srdce krásné dívky si nejvíc zaslouží milý a chytrý kluk z vesnice nebo klidně i šikovný a veselý čert (nejlepší české pohádky).

Proč tomu tak je? Jsou to mladí muži, kteří se o sebe musí umět postarat. Život se s nimi nemazlí, mají hluboko do kapsy, ale neztrácejí dobrou náladu. Princové naopak bývají rozmazlení, uhlazení a nikdy nezažili nouzi.

Ve kterých známých pohádkách je hrdinou obyčejný sympaťák se zdravým rozumem neboli fištrónem, a ne princ s nejlepším vzděláním, který ale neví, jak na draka?

Tři bratři (2014): Matěj

V oblíbené pohádce Jana Svěráka (54) najdeme takové hrdiny rovnou tři. Bratři Pepa (Vojtěch Dyk, 34), Jan (Tomáš Klus, 33) a Matěj (Zdeněk Piškula, 21) se vydávají na zkušenou, aby dokázali rodičům, že si zaslouží hospodářství. Každý z nich vstoupí jako hrdina do některé z pohádek. Nejmladší Matěj pomůže jako myslivec Červené Karkulce a slíbí jí, že si počká až vyroste, a pak si ji vezme za ženu.

Foto: Profimedia.cz

Zdeněk Piškula je jeden z největších talentů mladé herecké generace, ale i vítěz StarDance 2016

S čerty nejsou žerty (1984): Petr Máchal

Chamtivá macecha Dorota (Jaroslava Kretschmerová, 64) připravila dobráka Petra Máchala (Vladimír Dlouhý, †54) o dědictví a chce pro sebe i celý mlýn. Peklo si ale naštěstí hříchy hlídá, v tomhle je na čerty spolehnutí. A i když se Petr nechá nejdřív okouzlit vyzývavou nafoukanou princeznou, brzy mu dojde, že životní štěstí najde po boku její hodnější sestry. Nedivte se, i hrdina je jenom muž.

Foto: Profimedia.cz

Vladimír Dlouhý ztvárnil desítky nezapomenutelných rolí, v posledních letech života se potýkal s rakovinou a žil nadoraz

Čertí brko (2018): čert Bonifác

Příběh česko-slovenské pohádky se odehrává v městečku Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní řemeslníci a sedláci nemají ani tušení, co se jim děje pod nohama. Pekelná pobočka je přísně monitoruje a čertím brkem zapisuje jejich hříchy.

Jenže jednoho dne přestane brko psát a Lucifer (Ondřej Vetchý, 57) pošle zmateného čerta Bonifáce (Jan Cina, 31) pro nové. Tomu ho ale hned ukradnou, Pytlov ovládnou podvodníci, Lucifer je uvězněn a Bonifác musí všechny zachránit a ještě získat srdce krásné Markétky (Judit Bárdos, 31).

Foto: Profimedia.cz

Na co Jan Cina sáhne, to mu jde, a svůj talent prokázal i v soutěži Tvoje tvář má známý hlas, jejíž druhou řadu vyhrál

Nejkrásnější hádanka (2008): chasník Matěj

Matěj (Jan Dolanský, 41) je chasník a sympaťák v jedné osobě. Rozlouskne kdejakou hádanku a má rád dceru sedláka, Majdalenku (Taťána Krchovová, 26). Tu mu její táta nechce dát a on zase nechce princeznu Rozmarýnku (Veronika Khek Kubařová, 32).

Na chytré kluky ale číhají kdejací vykukové, kteří se na nich chtějí přiživit, a Matěj má co dělat, aby chamtivce převezl, loupežníky potrestal, vojákovi Ondrovi (Miroslav Hrabě, 38) pomohl k lásce a sobě nakonec taky.

Foto: Shutterstock.com

Jan Dolanský je typ herce, který zahraje kladného hrdinu z pohádky a stejně věrohodně ztvární i nájemného vraha

Princové jsou na draka (1980): Honza Kubíček

Jestli ono to přesvědčení, že princové jsou nešikové a chvástalové, nevzniklo kvůli téhle hudební pohádce Jiřího Adamce (71). Království a princeznu Lenku (Ivana Andrlová, 59) musel před drakem totiž zachránit obyčejný kluk, Honza Kubíček (Jan Čenský, 58), který má za ušima, a kromě toho umí i zpívat, stavět zeď a upéct chleba.

Foto: Profimedia.cz

Jan Čenský je prototyp prince – gentleman a elegán, který snad nestárne

Z pekla štěstí (1999): Honza

Mistr pohádek Zdeněk Troška (66) vytvořil hrdinu par excellence. Honza (Miroslav Šimůnek, 41) je odvážný a chrabrý a miluje hodnou a pracovitou Markýtku (Michaela Kuklová, 51).

Jenže na něj si zase dělá zálusk její nevlastní sestra, líná Dora (Dana Morávková, 48). Ta ho nakonec nechá poslat na vojnu a Markýtku vyžene. Než se ti dva potkají, proběhne boj s drakem Bucifalem, přátelství s čerty, čáry s kouzelnými předměty, hladomorna ...  Naštěstí mají pohádky většinou šťastné konce.

Foto: Profimedia.cz

Když se rozdávalo charisma, šel si Miroslav Šimůnek dvakrát přidat, proto jsou všichni zvědaví, která kráska jej nakonec uloví. Oficiální partnerku totiž nemá

Svatojánský věneček (2015): Ondra

Ondra (Jiří Mádl, 33) je kluk z vorařské rodiny, který chce být plavcem, ale je slabý na srdce, tak se vyučil kuchařem. Verunka (Eliška Jansová, 27) je princezna a má bláznivého tátu vynálezce (Bolek Polívka, 70), který pomalu přivádí království na buben, takže ona by se měla co nejrychleji vdát. Nápadníků je víc než dost, jeden ovšem divnější než druhý. To aby vynikl náš hrdina!

Foto: Profimedia.cz

Poprvé jste ho asi zaregistrovali jako snowboarďáka ve stejnojmenném filmu Karla Janáka. Dnes platí Jiří Mádl sám za uznávaného režiséra

Šťastný smolař (2012): kominík Filip

Kdo řekl, že se hrdinovi nemůže lepit smůla na paty?! Když se snažíte přechytračit Štěstěnu (Dagmar Havlová, 66), naštvete ji jako Filipův táta. A když se zamilujete do její dcery, je vymalováno.

Filip (Filip Cíl, 30) se vydává do světa, aby se zbavil smůly. Potká chorobného lháře jménem Kdokoliv (Ivan Trojan, 55) a s jeho pomocí se pokusí bojovat o lásku milované Haničky (Ivana Korolová, 31).

Foto: Profimedia.cz

Když se řekne Filip Cíl, vybaví se vám víkendové ráno? Je to pochopitelné, moderuje totiž už několik let Studio Kamarád

A co holky? Která pohádková princezna je vaše oblíbená? Jestli vás už nebaví pohádky v televizi, až do 30. prosince se můžete podívat na pohádku Příšerákovi na Televizeseznam.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek