Hlavní obsah

Skleněná dvířka u nábytku? Umí ulehčit život i zabíjet

Foto: isifa

Podlehli jste také skleněné interiérové módě?

6. 3. 2013

Přemýšleli jste o tom, jestli je lepší schovat knihovnu či obývákovou stěnu za sklo, nebo ne? Už kvůli prachu byste měli jednoznačně odpovědět ano. Podle čeho ovšem vybrat tu nej?

Článek

Dnešním moderním bytům vládne sklo! A to jak v kuchyních, kde se začaly využívat skleněné obklady, tak v koupelnách, například jde o skleněná umyvadla, stěny u sprchových koutů... My se ale v tomto článku budeme zabývat nábytkovými skleněnými dvířky, kde trendem je využití transparentních, a tedy zcela čirých, průhledných skel nábytkových dvířek. Navíc se k tomu používají i stejně transparentní skleněné police. Efekt průhledného skla je pak umocněn osvětlením vnitřku prostoru.

Vedle trendových čirých skel můžete získat i skla různým způsobem upravená. Nejčastější jsou mléčná skla nebo skla matová. Jejich cena je ve srovnání s čirým sklem přibližně o 25 % vyšší. U nábytku, který vypadá jako historický, se často používají vitrážová skla, složená z drobných barevných sklíček tvořících ornament. Takové sklo už je malé umělecké dílo a jeho cena je až desetinásobná ve srovnání se sklem čirým.

Sklo má své výhody, ale...

Vnitřní prostor knihovny nebo pokojové stěny schovaný za prosklenými dvířky je uzavřený před okolím. Má to jednu velkou výhodu. Do vnitřního prostoru se dostane menší množství prachu. Z druhé strany je ale skleněná plocha dvířek průhledná a kvůli tomu citlivá na kontakt s jakoukoli nečistotou včetně dotyku vašich dlaní.

Foto: Sconto nábytek

Prosklená dvířka chrání vnitřní prostor stěny. Nebudete muset tak často utírat prach, obývací stěna Dakota, cena 12 999 Kč

Na skle je jednoduše všechno vidět a vy budete muset dvířka neustále leštit. Usnadnění úklidu je tedy jen zdánlivé. Má tedy smysl pořizovat si takto vybavenou pokojovou stěnu či knihovnu? Odborníci říkají, že ano, ale jen za určitých podmínek!

Foto: Sconto nábytek

Výrazná kovová madla jsou ve spojení se skleněnou plochou velmi efektní, obývací stěna Sandro, cena 12 999 Kč

Pozor na způsob otevírání dvířek

Abyste se vyhnuli neustálému leštění skleněného povrchu, je dobré minimalizovat jeho kontakt s nečistotami. Prakticky to znamená nedotýkat se rukama skleněné plochy. „Je dobré, aby otevírání i zavírání dvířek probíhalo pouze prostřednictvím pevného madla tak, abyste se skla vůbec nedotkli. Dotykové či takzvané tlakové otevírání, kdy zatlačíte na skleněnou plochu a ona se zaklapne, nebo naopak povolí a otevře se, je sice efektní, ale sklo pak bude zašpiněné. Takže doporučuji pevné madlo, a to z jiného materiálu než ze skla,“ říká Ing. arch. David Knotek.

Foto: Strakoš nábytek

Odborníci říkají proskleným dvířkům „ano“, ovšem jen za určitých podmínek, obývací stěna C-03, cena 8460 Kč

Ať přiléhají!

Prosklená dvířka musí těsně přiléhat k rámu. „Je to jako u normálních dveří, kolem kterých by nemělo profukovat. Jsou-li skleněná dvířka jen na efekt, prach se dovnitř dostane, a vy se častému úklidu nevyhnete,“ radí akad. arch. Michael Horník.

Foto: Jena nábytek

Skleněné plochy dvířek by měly těsně přiléhat tak, aby splnily svůj praktický účel, obývací stěna New York – kombi 52, cena 23 999 Kč

Sklo dokáže být nebezpečné

Pokud budou skleněná dvířka otevřená, budou vyčnívat do prostoru, a vy je snadno přehlédnete. Můžete se ošklivě pořezat. Proto je vhodné, aby skleněná dvířka nikdy nechránila spodní patra skříně či knihovny. Měli byste je mít ve výšce vašich očí. Bezpečná výška je jeden metr od podlahy ke spodní hraně dvířek.

Foto: Sconto nábytek

Prosklené plochy těsně u podlahy představují bezpečnostní riziko, obývací stěna Libero 3, cena 13 999 Kč

Foto: Strakoš nábytek

Jak to dopadne, když necháte prosklená dvířka otevřená? Všimnete si jich? Nebo do nich vrazíte? Obývací stěna C-01, cena 8460 Kč

Zkontrolujte kvalitu!

Každé sklo použité pro výrobu nábytku musí být takzvaně netříštivé. Na to je zákon. Pro jistotu se ale ptejte a nechte si od prodejce ukázat takzvané „prohlášení o shodě“, tedy potvrzení o takto ošetřené skleněné ploše.

Foto: Jena nábytek

Sklo vypadá atraktivně. Problém ale může být s leštěním skleněné plochy. obývací stěna Anemone, cena 19 098 Kč

Foto: Jena nábytek

Stěna nemusí být celá prosklená. Stačí jen jeden detail, jedna část stěny, obývací stěna Como, cena 10 518 Kč

Takovéto sklo vypadá úplně stejně jako běžné okenní sklo. Je i stejně tak silné, ale pokud se rozbije, tak na rozdíl od běžného skla nevzniknou nebezpečné velké střepy. Skleněná plocha se sice zdeformuje, popraská a vznikne velké množství maličkých střípků. Ty však zůstanou držet pohromadě a nerozlétnou se po celé místnosti. Nedá se říct, že by tříštivé sklo cenu nábytku navyšovalo, protože levnější řešení bez netříštivé úpravy prostě neexistuje.

Jaké máte se skleněnými dvířky zkušenosti? Nebo se na ně teprve chystáte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek