Hlavní obsah

Stop nadměrnému pocení! Navždy!

Foto: Thinkstock

Nadměrné pocení je obtěžující

Také často míváte pocit, že půl hodiny po sprše byste potřebovali další? Ptáte se, jaké jsou příčiny nadměrného pocení neboli hyperhidrózy? Kdy stačí odstranit nepříjemné symptomy a jaké jsou metody? A kdy už je nutná cílená léčba? Čtěte dál, vše se dozvíte!

Článek

Hranice mezi pocením v normě a hyperhidrózou může být velmi tenká. Nicméně lidé postižení touto nemocí se většinou potí i pětkrát víc, než je běžné. „Na léčení k nám chodí například hudebníci. Hráči na kytaru nebo housle, kterým se kvůli pocení rukou špatně hraje,“ prozradil Roman Šmucler, ředitel kliniky estetické medicíny.

Nemoc, která postihuje stejně muže i ženy, se dělí na primární (emocionální) a sekundární. Příčinami primární hyperhidrózy jsou stres, úzkost nebo nervozita a projevuje se pouze na určitých místech, jako jsou plosky nohou, dlaně, podpaží nebo oblast třísel. Svou roli může sehrát i dědičnost, kterou ale v této souvislosti ještě lékaři nemají zcela probádanou. Sekundární hyperhidróza se projevuje po celém těle a je obvykle příznakem jiného onemocnění, jako je cukrovka, dna, nemoci srdce nebo hormonální změny v těle – menopauza, puberta či těhotenství. „Spouštěčem“ nadměrného pocení jsou nezřídka i různé léky, proto je nezbytné vyšetření odborníkem.

Foto: Thinkstock

Nepomáhají ani běžné antiperspiranty

Mám hyperhidrózu?

Třebaže si s důkladnou a pravidelnou hygienou tykáte, rádi sportujete, udržujete životosprávu, ale… nejraději nosíte tmavá trička, protože nedopustíte, aby někdo zahlédl propocené kruhy v podpaží, které se vám tvoří, i když jste před chvílí aplikovali snad tunu deodorantu, je možné, že trpíte hyperhidrózou.

Další příznaky:

  • silně se potíte i v klidu při nízké teplotě
  • boty ničíte jako na běžícím pásu
  • máte neustále vlhké dlaně
  • stále se vám rosí obličej

Pozor na duševní zdraví

„Hyperhidrózou někdy trpí lidé s úzkostnými stavy, třeba s agorafobií (úzkost ve velkých prostorách). V takovém případě by léčba neměla spočívat jen v odstranění pocení. Snažíme se pacientovi sjednat také konzultaci s psychiatrem či psychoterapeutem,“ dodal Roman Šmucler. Nezřídka se může objevit také bromidrofobie, chorobný strach z vlastního zápachu.

„K léčbě nadměrného pocení mě přiměla kamarádka. Pokaždé, když jsem vyšla z domu, měla jsem v hlavě jen to jedno. Styděla jsem se v tramvaji, v práci, všude. Nejhorší na tom nebylo samotné pocení, ale ztráta sebevědomí," svěřila se dvaatřicetiletá účetní Věra, která se po konzultaci s lékařem rozhodla využít jedné z několika možností léčby, aplikace botulotoxinu.

Injekce botulotoxinu A

Tento neurotoxin blokuje uvolňování látek, které způsobují produkci potu. Pocení ustupuje do týdne a jeho účinek trvá minimálně čtyři měsíce až jeden rok. Samotný zákrok trvá necelou půlhodinu, je bezpečný, osvědčený a lékaři vřele doporučovaný. Cena se odvíjí od rozsahu dané partie, průměrně zaplatíte pět až patnáct tisíc korun.

Foto: Thinkstock

Dočasně působí aplikace botulotoxinu

A jaké jsou další možnosti odstranění nepříjemných symptonů hyperhidrózy?

Dopřejte si elektrickou koupel

Jedná se o metodu, kdy je do vodní lázně zaveden slabý proud, takzvanou iontoforézu. Využívá se na dlaně a chodidla, nevýhodou je časté opakování a individuální výsledek. Léčbu si můžete domluvit ve většině laserových center. Jedna asi půlhodinová procedura, vás vyjde od 80 korun výše.

Podání ruky bez ostudy

Týká-li se váš problém dlaní, dobře znáte ten nepříjemný pocit, když někomu máte podat ruku. Můžete podstoupit takzvanou sympatektomii, radikální chirurgické řešení prováděné v celkové anestezii. Dochází k odstranění nervových uzlů u páteře, které způsobují pocení rukou.

Chirurgické odstranění žláz

Nejradikálnějším způsobem je chirurgické vyoperování potních žláz. Provádí se v podpaží. Pravda je, že je účinné a trvalé, budete se ale muset připravit na to, že vám spolu s potními žlázami vyříznou i kůži a zůstane vám jizva.

Nyní již víte, že existuje mnoho způsobů, jak se nadměrného pocení jednou provždy zbavit. Nečekejte a udělejte první krok, ať už povede k psychologovi či k praktickému lékaři.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama