Hlavní obsah

Super výlet do české Ameriky

Foto: lomy-amerika.cz

Krása a romantika Velké Ameriky

1. 7. 2010

18. díl – Úžasný výlet na celý den a báječný zážitek pro malé i velké, spojený s pobytem v přírodě, projížďkou po důlní úzkorozchodné železnici a nahlédnutím do opravdové štoly – a to celé jen pár kilometrů od Prahy. Zkrátka na adresu Solvayových lomů rodiče nešetří superlativy – pojďme se tedy na ten zázrak společně podívat!

Článek

Co jsou a nejsou Solvayovy lomy?

Co se skrývá za označením „skanzen a muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu“? Vraťme se do dávné minulosti, kdy těžba bílého, šedého nebo narůžovělého vápence patřila v Českém krasu k řemeslům se staletou tradicí. Z lomů se kámen dopravoval dolů k Berounce a odtamtud po železnici cestoval dál do světa. V opuštěném vápencovém lomu Paraple, zvaném též Na stydlých vodách, mezi obcemi Svatý Jan pod Skalou a Bubovice vybudovala společnost Barbora zajímavý důlní a průmyslový skanzen, dokumentující historický vývoj těžby a dopravy vápence. V budově bývalých kanceláří a skladů je instalována výstava lomového a důlního nářadí, historické fotografie, unikátní sbírka nákladních lanovek a také jeden z nejstarších důlních vozíků, který prý po kolejích v temných štolách ujel vzdálenost větší než ze Země na Měsíc. Obrovským lákadlem je podzemní expozice hornictví ve staré štole a hlavně rekonstruovaná úzkokolejná železnice, po které důlní vláček vozí návštěvníky. K vidění je celá řada malých lokomotiv, nákladních vozíků i stanice nákladní lanovky.

Lomy Malá a Velká Amerika

Lomem Paraple, v němž sídlí skanzen Solvayovy lomy, přehlídka slavných oblastí těžby vápence rozhodně nekončí. Ještě slavnější jsou lomy Malá Amerika, Mexiko a Velká Amerika u obce Mořina. Navzdory tomu, že jde o soukromý pozemek, kam je kvůli nebezpečí úrazu trvale zakázaný vstup, staré lomy, jejich zatopená dna a labyrinty podzemních štol přitahují trampy, jeskyňáře, potápěče, milovníky koupání a vůbec celou řadu dobrodruhů.

Nejkrásnější vyhlídka na Velkou Ameriku se otvírá z místa kousek od silnice mezi Mořinou a Bubovicemi. Právě tady začíná asi šest kilometrů dlouhá, žlutě značená turistická trasa, která vás kolem dalších lomů dovede až k hradu Karlštejn. Stezka je sice dobře schůdná, ale rozhodně se vám vyplatí pevná obuv, svačina i pitná voda, protože cestou nenarazíte na žádné občerstvení. Výhledy do lomů jsou velmi atraktivní, ale je třeba dávat pozor – při opuštění značené stezky hrozí nebezpečí úrazu. Proto hlavně menší děti nikdy nenechávejte bez dozoru!

Foto: archiv společnosti Barbora

Důlní vláček v Solvayových lomech

Kdyby-chyby aneb Hagenův přízrak

Kdybyste se mohli vypravit pod zem, procházeli byste soustavou až 60 metrů hlubokých vápencových lomů, které jsou propojeny soustavou štol; ta hlavní měří asi 3 kilometry (řada dalších je bohužel zasypaná a neprůchodná). Nejslavnější a největší je lom Velká Amerika, nazývaný český Grand Canyon, o kousek dál leží lom Mexico, v lese objevíte zase lom zvaný Malá Amerika s Andělskými schody, romantickým jezírkem a ostrůvkem přilepeným pod skalní stěnou, v níž se černají proražené otvory. Na jejich druhé straně spíš vytušíte, než vidíte, důlní chodbu zvanou Malá galerie.

Oblast starých lomů je samozřejmě prošpikovaná různými legendami, jimž dodávají temný podtón smrtelné úrazy těch, kteří neodolali vábení podzemních štol. Nejznámější pověst vypráví o hrůzném přízraku v německé uniformě SS jménem Hans Hagen, který se náhle vynořuje ze štol, zase se v nich beze stopy ztrácí a má na svědomí řadu záhadných úmrtí či zmizení. Pikantnost historek o Hagenovi vylepšuje fakt, že děsivé monstrum lze přivolat. Kdybyste – a opakuju, je to pouze hra na kdyby! – se vydali do štol, v jednom místě byste objevili studánku, nad níž se pohupuje kus obyčejné rezavé kolejnice s prapodivným zvonem a vedle visí železná tyč. Stačí jediný úder, aby se zvonivý zvuk rozlehl podzemím… a zatímco bude pozvolna doznívat ve vzdálených opuštěných štolách, začne se ve vašem životě odpočítávat poslední rok, protože prý přesně do roka a do dne si pro vás Hagen přijde.

A teď to nejlepší: v Solvayových lomech najdete jednak podrobnou mapku štol, na níž vám znalec může ukázat ústí Hagenovy štoly s již zmíněnou zavěšenou kolejnicí, jednak repliku slavné atrakce, s níž si Hagena můžete přivolat. Ta je umístěná v podzemní expozici hornictví ve staré důlní štole. Co je na tom pravdy si však musíte přebrat sami – a pokud o setkání s Hagenem nestojíte, ale rádi se bojíte, pověsti z Ameriky najdete na internetových stránkách.

Foto: Eva Obůrková

K vidění jsou i staré stroje

Co byste měli vědět

Solvayovy lomy – areál je volně přístupný po celý rok, prohlídky s průvodcem a jízdy muzejní dráhy se pořádají od začátku května do konce října v sobotu, neděli a o svátcích, v červenci a srpnu i ve všedních dnech kromě pondělí. Ve skanzenu není kromě prodeje piva a limonád žádná možnost občerstvení, svačiny i pití si musíte přinést s sebou. Vstupné: děti do 6 let zdarma, děti do 15 let 30 Kč, studenti 50 Kč, dospělí 60 Kč, rodinné vstupné (dva rodiče a libovolný počet jejich dětí ve věku do 15 let) 150 Kč

Bližší informace o začátku prohlídek a provozní době www.solvayovylomy.cz

Další zajímavosti v okolí

Svatý Jan pod Skalou – výlet k Solvayovým lomům můžete zakončit pěknou procházkou po naučné stezce, která vede přes staré vápencové lomy až na pěknou vyhlídku u velkého kříže nad Svatým Janem pod Skalou, jednou z nejmenších a nejhezčích českých obcí. Její dominantou je areál benediktinského kláštera s barokním kostelem sv. Jana Křtitele. V interiéru si můžete prohlédnout náhrobek sv. Ivana, poustevníka, který se ve skalami sevřeném údolí údajně usadil kolem roku 880. Chrám je spojený s jeskyní, v níž sv. Ivan žil, v těsné blízkosti rovněž vyvěrá pramen vody, jíž byly přičítány léčivé schopnosti. V minulosti se zdejší voda stáčela do lahví a prodávala jako minerálka značky Ivanka.

Kostel s jeskyní je přístupný od začátku dubna do konce října o víkendech, během letních prázdnin každý den. O objekt pečuje Svatojánská společnost, která v chrámu pravidelně pořádá koncerty nejrůznějších žánrů. Tradiční Svatojánská pouť se koná každoročně poslední červnovou sobotu a neděli po svátku sv. Jana Křtitele. (www.svatyjan.cz)

Foto: Travelguide

Svatý Jan pod Skalou

Chrustenická šachta – projížďka důlním vlakem, exponáty připomínající slavnou dobu hornictví a lomařství v oblasti Českého krasu, historické fotografie, důlní konírna a stálá expozice o lomech Amerika u Mořiny – to všechno spatříte při prohlídce železnorudného dolu u Chrustenic. Šachta se nachází v areálu strojíren, asi kilometr severovýchodně od nádraží Loděnice a jen kousek od silnice č. 605, která vede z Loděnic do Rudné. Důl je otevřený v červenci, srpnu a září vždy o víkendech, přístupný je pro děti od šesti let. (www.chrustenicka-sachta.cz)

Koněpruské jeskyně – třípatrový jeskynní systém s krápníkovou výzdobou, objevený v útrobách vrchu Zlatý kůň při těžbě vápence v padesátých letech 20. století, je dosud největším a také nejzajímavějším zpřístupněným podzemním prostorem Českého krasu. Jeskyně už od pravěku sloužily jako lidské obydlí. Střední patro se proslavilo jako významné archeologické naleziště, v horním patře se skrývala tajná středověká penězokazecká dílna.

Dobře si rozmyslete návštěvu s malými dětmi; při prohlídce totiž musíte zdolat přibližně 500 schodů a závěrečnou třešničku na dortu: výstup ze středního do horního patra po 83 točitých stupních. Prohlídková trasa měří asi 610 m. (http://jeskyne.cesky-kras.cz/)

Můj tip:

Při výletu do Koněprus si nezapomeňte do batůžku přibalit malé kladívko, protože zdejší vápence obsahují množství zkamenělin. Pokud ale zatoužíte po stylovém suvenýru, nepokoušejte se dobývat zkameněliny ze skály. Nejlepší kousky objevíte v suti ve starých lomech, na které vás upozorní tabule okružní naučné stezky Zlatý kůň. Ta začíná u východu z Koněpruských jeskyní a končí na parkovišti pod nimi. Měří jen 3,5 km a trasu si navíc můžete na několika místech zkrátit, takže ji celkem snadno zvládnete i s menšími dětmi. Pak jsou ovšem nezbytné krosny nebo šátky, protože kočárkem tudy rozhodně neprojedete.

Zajímavé zkameněliny se dají najít i v suti na stráních kolem šesté zastávky v opuštěném Holubově lomu přímo pod jeskyněmi. Pozoruhodným místem je také přibližně 100 metrů dlouhý skalní tunel, jímž se z lomu na Kobyle od desáté zastávky vydáte zpět k parkovišti. Žádný strach, tunel se dá projít bez baterky, navíc v šeru je to dobrodružnější!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek