Hlavní obsah

Svatá čtveřice: S těmito kusy nábytku proměníte byt raz dva!

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com
12. 9. 2017

Za označením „multifunkční nábytek“ se nemusí skrývat jen nejmodernější vybavení – klidně může jít i o obyčejný kousek, který máte už dávno doma. Pojďte se přesvědčit!

Článek

Některý druh nábytku je určený pouze do jedné místnosti, a proto s ním většinou téměř nehýbete. Nemusí to tak ale být vždycky – víme, pro které kusy to neplatí. Budete překvapeni, jak rozmanité využití mohou mít například komody, pohovky, lavice nebo křesla.

Komoda jako chameleon

Přirovnání k chameleonovi neznamená, že komoda průběžně mění svůj vzhled, ale spíš jde o to, že můžete občas obměnit podle potřeby její stanoviště. Zvláště pořídíte-li si komodu neutrální, jež velmi dobře zapadne do stylu vašeho bydlení. Kus, který ve vašem obývacím pokoji hraje roli výrazného solitéru, se vám podaří sladit s vybavením ložnice asi jen stěží, ale možná se i v tomto případě nějaká cesta najde.

Obecně platí, že komoda je velmi univerzální kus nábytku a můžete ji podle potřeby přemísťovat po celém bytě. Kromě toho, že je často skvělým designovým doplňkem, disponuje bezednými šuplíky i pohodlnou odkládací plochou – většinou je v ideální výšce, takže si na ni můžete vystavit různé dekorační předměty. A bonusem je i stěna nad ní, která láká k vytvoření zajímavého zátiší s originálním obrazem nebo zrcadlem.

Foto: Bonami

Komoda má hodně šuplíků, a proto je v ložnici praktickým pomocníkem

Komoda v již zmíněném obýváku může posloužit jako televizní či odkládací stolek a je také ideálním místem pro designovou lampičku. Tenhle kus nábytku určitě oceníte i v dětském pokoji, kde ji využijete především na hračky nebo oblečení.

V kuchyni nebo jídelně se komoda stane vítaným prostorem pro skladování ubrusů, prostírání, utěrek či příborů, prostě věcí, které je dobré mít stále při ruce. Místností, v níž je komoda nepostradatelným pomocníkem, je ložnice – díky různě velkým zásuvkám budete mít přehledně srovnané spodní prádlo, ponožky, šály, rukavice i pásky.

Foto: The French Bedroom Co

Na komodu můžete dát různé dekorace a prostor nad ní můžete využít třeba pro pěkný obraz

Foto: Westwing

Komoda může nahradit odkládací stolek

Pohovka není přežitek

Bezvadným doplňkem do interiérů vybavených v různých stylech je nepochybně pohovka. Od klasické sedačky se liší především tím, že je menší a nemá žádné područky (případně jsou odnímatelné) – často je nahrazují měkké polštáře, na nichž se dá příjemně relaxovat.

Společné se sedačkou má pohovka to, že může být rozkládací, a tudíž se hodí k občasnému přespání, její výhodou ovšem je, že si na ní báječně odpočinete, i když zabere méně místa. Pohovku proto můžete použít jako doplněk například k rohové sedací soupravě, jako solitér do obýváku i do kuchyně a také jako stylový kousek na chalupu.

Velmi praktické využití najde tento kus nábytku v dětském pokoji, kde nahradí druhou postel pro kamaráda. A když si pořídíte pohovku s úložným prostorem, můžete do ní schovat náhradní lůžkoviny.

Foto: Sofa.com

Výhodou pohovky je, že zabírá méně místa než klasická sedačka

Nejoblíbenějším místem je křeslo

Nenahraditelným kouskem nábytku je nepochybně křeslo. Většinou ho umísťujete do obýváku, kde se stává nepostradatelným místem pro oddych po náročném dni. Poslouží ale také k pohodlnému obouvání ve vstupní hale nebo ve větší předsíni.

V dětském pokoji se z křesla stane milý společník, v němž budete číst potomkům pohádky. Většina žen uvítá křeslo v ložnici, kde ho využije při každodenním líčení u kosmetického stolku.

Foto: Darlings of Chelsea

Křeslo usnadní obouvání ve vstupní hale nebo větší předsíni

Nepostradatelná kuchyňská lavice

Kuchyňské lavice se po nějaké době, kdy byly nekompromisně vytlačeny židlemi, opět vracejí na výsluní. A je to pochopitelné – mají spoustu výhod. Zvláště ty rohové ušetří v kuchyni dost místa. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale nemusíte počítat (na rozdíl od židlí) s prostorem na odsunutí od stolu! Lavice totiž stojí stále na jednom místě, neodřou vám proto stěnu za opěradlem a poskytnou více míst na sezení než jednotlivé židle.

Navíc není nikde psáno, že musejí být jen v rohu – poslouží také jako předěl mezi jídelním a obývacím prostorem. Některé lavice bývají vybaveny praktickým policovým dílem, kam můžete odkládat slánku, pepřenku a další dochucovadla.

Úložný prostor, který bývá pod sedáky, využijete na kuchařské knihy, sešity s recepty nebo méně frekventované kuchyňské přístroje. Díky úložným boxům se lavice stanou skvělým pomocníkem při úklidu hraček v dětském pokoji, schovají šály a rukavice v předsíni nebo třeba polstry na terase.

Foto: IKEA

Kuchyňská lavice poskytuje více místa k sezení než jednotlivé židle

Foto: Little Folks Furniture

Lavici s úložným prostorem můžete dát do dětského pokoje, kde se bude hodit k ukládání hraček či k občasnému přespání malých návštěvníků

Líbí se vám praktické rohové lavice? Také vám připomínají dětství?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek