Hlavní obsah

Tácy, misky, prkénka… Na čem servírovat dobroty?

Foto: IKEA

Bílé talíře vhodně doplní barevné misky a tácy se vzorem. Například cena zelené keramické misky Färgrik 39 Kč

Stará pravda říká, že se jí nejen ústy, ale také očima. A tomu krásně nahrává nádobí, na kterém pokrmy či laskominy budete podávat. Nabízíme vám jich celou řadu, vybírejte.

Článek

Šikovné kusy nádobí se hodí nejen pro sváteční příležitosti; tácy a misky můžete používat každý den. Na své si však přijde i ten, kdo je ryze prakticky založený.

Zaujmou tvarem

Podnosy či tácy rozdělené na více částí jsou multifunkční. „Najednou do nich můžete servírovat různé druhy keksů, sušenek, studeného občerstvení, mini dortíků a podobně. Dají se snadno přenášet, a když se do nich naaranžuje třeba na kousky nakrájené ovoce, vypadají velice efektně,“ podotýká Tereza Vašíčková z La Almary.

Podobnou službu prokážou etažéry, které navíc šetří místo na stole, a oblíbené jsou také podnosy s poklopy. V posledních letech se často používají také velké šálky s podšálkem, v nichž se servírují polévky nebo třeba i menší oběd, případně svačinové müsli.

Foto: La Almara

Mísu, tácy a etažér doplňuje porcelánový podnos na party – několikadílný talíř má ve středu dřevěnou pokličku s otvory pro umístění párátek. Cena 339 Kč

Foto: Magnet 3Pagen

Máte rádi vajíčka? Nazdobené poloviny se budou lépe vyjímat ve speciálním plastovém tácu. Cena 165 Kč

Foto: IKEA

Skleněný servírovací stojan s víkem Arv Bröllop uchová všechny nedojedené sladkosti. Cena 349 Kč

Z čeho budou?

Stále vede stará dobrá keramika, krásně vypadají tepané kovové podnosy, na pečivo a koláče se hodí proutěné ošatky a košíky. Bát se netřeba ani moderních plastů, jež jsou zdravotně nezávadné. Co je ještě v popředí zájmu? „Aktuálně jde o přírodní materiály, tedy kamenné tácy, například z mramoru či břidlice, nebo dřevěné výrobky, třeba voděodolný akát,“ uvádí Lenka Kocourková z À la Maison.

Foto: Luxury Table

Porcelánová souprava Mariefleur Gifts nabízí řadu misek a talířů, například čtvercová miska, cena 770 Kč

Foto: Designpropaganda

Horní část designových plastových podnosů Rotary Tray je otáčivá, na výběr různé barvy, cena 1340 Kč/kus

Foto: Bonami

Bambus je velice praktický a odolný materiál, ostatně ověřit si to můžete sami třeba na podnosu Miamor, cena 479 Kč

Barvy a vzory

Často se zůstává u bílé barvy nebo velmi světlých odstínů, které se hodí na každý stůl. Ale není to podmínka, klidně využijte i kontrastu, například do červených misek dejte zelená jablka. Někdy však pokrmy na barevném nádobí nemusí působit dobře, pak se volí zlatá střední cesta. Nádobí je z vnější strany barevné a z vnitřní světlé.

Ovšem pro dětské oslavy a party je lepší použít něco veselejšího, třeba oblíbený motiv cupcake. Na nich se budou hezky vyjímat například doma vyrobená čokoládová lízátka nebo muffiny. Ale ani dospělí se nemusí „držet“ při zemi, je zase pobaví nádobí ve tvaru ovoce, listu a podobně.

Foto: Butlers

Kameninové misky Sweetheart zdobí reliéf srdíček, vnitřek je v béžovém provedení. Cena 149 Kč/kus

Foto: Apropos-shop

Keramické misky Nola v různých barvách lze dát do myčky nádobí, cena 377 Kč/kus

Foto: Designpropaganda

Dekorativní podnos Pivoine z laminátu ozdobí stůl, i kdyby byl prázdný. Cena 2329 Kč

S uchy nebo i bez

Když ponesete na stůl například kávu pro návštěvu či jiné nápoje nebo najednou chcete odnést více misek, šikovnější jsou větší podnosy s uchy. Na druhé straně se hůře skladují, protože ucha zabírají místo v lince. Tohle vyřeší set táců různých velikostí, jež se dají stohovat, nebo takové, které mají ucha z kůže či provázků.

Foto: KIK

V jednom dekoru a dvou barvách se dá sladit celá snídaňová tabule. Například cena plastového podnosu 105 Kč, keramická miska na müsli 49 Kč

Foto: Banquet

Na melaminovém tácu snadno přenesete třeba kávu pro návštěvy a spolu s ní také dovolenkovou atmosféru. Rozměry 29 x 15 x 2 cm, cena 59 Kč

Foto: Le Patio

Kovový podnos se skleněným dnem zaujme originálně tvarovanými držadly. Cena od 1100 Kč

Zapékací misky

Jde o velice praktické nádobí. Různě velké zapékací misky jsou určené k tomu, abyste v nich pokrm nejen tepelně upravili, ale také rovnou podávali. Odpadá tedy další talíř nebo miska.

Některé můžou současně fungovat i jako odměrky při vaření a pečení. Hodí se rovněž na rychlé pudinkové dezerty, nepečené dortíky a podobné dobroty.

Foto: La Almara

Set keramických misek v pastelových barvách poslouží na zapékání nejrůznějších dobrot, rovnou v nich lze pokrmy servírovat. Také fungují jako odměrky. Cena 449 Kč/set

Foto: Butlers

Kameninová zapékací miska z řady C´est si bon se skládá z hrnce s uchy a pokličky, snese teplotu do 260 °C, lze mýt v myčce. Šířka asi 14,5 cm, cena 89 Kč

Foto: Luxury Table

Porcelánové nádobí French Garden je velmi odolné, protože zvládne +260 °C i až -30 °C. Poklice na zapékací mísu je záměrně tvarovaná tak, aby posloužila i jako tác. Cena nádoby 1380 Kč, cena víka a podnosu v jednom 1190 Kč

Užitečná prkénka

Někteří výrobci je záměrně označují jako snídaňová prkénka, jiní jako prkénka na krájení a servírování. Názvy nejsou až tak podstatné, důležitá je funkce – na jedné kuchyňské pomůcce suroviny připravíte a současně podáváte. „Prkénka jsou ideální pro potraviny, které se těsně před konzumací krájejí, tedy pro sýry, salámy, klobásky a další, jež mají soudržnou konzistenci,“ vysvětluje Tereza Vašíčková.

Tahle prkénka jsou vlastně praktickým příspěvkem pro domácnosti, které jinak nemají na snídani čas, a ocení je také teenageři. Často se vyrábějí ze skla, ale můžou být i ze dřeva, keramiky nebo třeba mramoru.

Foto: À la Maison

Prkénka se vyrábí z celé řady materiálů, zde ukázky akátového dřeva, mramoru či kombinace obou. Cena od 1850 Kč/kus

Foto: Apropos-shop

Keramická prkénka Liva s koženou šňůrkou. Na foto (zleva): aqua, dark grey, cena 493 Kč/kus

Foto: Butlers

Na foto (zleva): melaminové prkénko Chocolat, cena 149 Kč, skleněné prkénko Directors cut, cena 99 Kč

Který kousek nádobí u vás doma nesmí chybět?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek