Hlavní obsah

Tajné triky „uspávačky dětí“. Zkuste je!

Foto: Thinkstock

Jak usínaly vaše děti?

Spousta příruček pro čerstvé maminky tvrdí, že po překonání prvních 8 měsíců dítě začne krásně spát a vydrží v klidu v postýlce třeba i 10 hodin v kuse. A realita? Mokrá peřinka od pláče, hračky po celém pokoji a vzlyky bez ustání celou noc. Chcete to změnit? Vyzkoušejte osvědčený postup profesionální „uspávačky dětí“!

Článek

Alison Scott-Wright dříve bývala zdravotní sestrou, dnes se ale živí jako profesionální „uspávačka dětí“. S platem 1000 liber na den (v přepočtu zhruba 27 tisíc korun) napravuje 8- až 12měsíční miminka, která v noci zkrátka ne a ne usnout.

Zázraky po telefonu, nemožné do pěti dnů

Se svými problémy s uspáváním dítěte se svěřila deníku Daily Mail i Carly Cole, manželka fotbalisty za Liverpool Joe Colea. Jejich dcerka Ruby totiž už od narození celé noci skoro nespala, a Carly tak dlouhých 10 měsíců přežívala pouze s energií z tříhodinového spánku. Byla zoufalá, nepomáhalo krmení ani zpívání ukolébavek, malá Ruby bez ustání brečela jako o závod, až mívala i zcela mokrou přikrývku. Zdravotně byla holčička naprosto v pořádku, žádný rostoucí zoubek ani horečka… a přesto se každou chvíli budila.

Přerušovaný spánek je i pro rodiče noční můrou! Vždyť bývá používán i jako jedna z mučicích technik při vyslýchání vězňů. V této míře má za následek změny nálad, podrážděnost a samozřejmě ovlivňuje i celkový vztah obou partnerů. V zoufalství Carly zvedla telefon (pocit, že selhala jako matka, hodila za hlavu) a vytočila číslo Alison, profesionální uspávačky.

Tip redakce:Opravdu existují bezchybné matky? Přečtěte si článek 5 mýtů o dokonalé matce!.

Foto: Isifa

Služeb uspávačky využil i slavný anglický fotbalista Joe Cole

Ta se k nim nastěhovala na celých pět dní. Když odjížděla, malá Ruby prospala celou noc, celých 11 hodin v kuse. Jak to Alison dokázala? „Největší chybou bylo, že rodiče spali v oddělených ložnicích, jeden vždy s malou Ruby,“ vysvětluje Alison. Doporučuje totiž, aby děti odmalička spaly ve svých pokojích a zvykaly si na to, že jim rodiče nemohou neustále věnovat pozornost. Druhý kámen úrazu bylo kojení – Alison je toho názoru, že by matky měly prodloužit intervaly mezi kojením ze 3 na 4 hodiny, aby se snížila pravděpodobnost, že bude dítě chtít v noci tak často jíst. A pak to půjde!

Jde se na věc

První noc, kdy Alison zůstávala v rodině Coleových, provedla hned několik zásadních opatření. Všechny hračky, dudlíky a světla odstranila z dětské spací postýlky, aby malou Ruby nevyrušovaly. Zakázala také „krmení před spaním“, kdy rodiče před tím, než jdou sami spát, dítě vzbudí a nakrmí. Tím prý naruší jeho spací režim, což stimuluje dětské zažívání ve chvíli, kdy by mělo být v nejhlubším spánku a zcela v klidu.

„Dítě byste měli do postýlky ukládat, když je vzhůru,“ doporučuje Alison. Jen tak se prý naučí správné rutinní uspávání. „Když jsem první noc položila Ruby do postýlky, brečela. Hlásila se o pozornost a o jídlo, jak byla zvyklá,“ vysvětluje Alison. „Když začala plakat, vešla jsem do místnosti, položila jí ruku na záda, pohladila a uklidnila slovy ,Klid Ruby, je čas spát'.“ Hned poté zase odešla z místnosti a nechala holčičku, aby usnula. Ruby břečela, ale Alison se v intervalech vracela do místnosti, vždy ji pohladila a odešla. Nakonec malá usnula. Když se takhle v noci několikrát vzbudila, Alison vždy udělala totéž –přišla, pohladila, uklidnila a odešla – a když bylo třeba, v několikaminutových intervalech to opakovala. Ruby nepotřebovala nakrmit celou noc a na kojení došlo až krátce před sedmou hodinou ráno!

Rodiče jdou na věc

„Každé dítě se rychle naučí novému zvyku,“ ujišťuje Alison. „Spousta rodičů také dělá chybu v tom, že se snaží ratolest unavit přes den, aby večer byla unavená a dobře spala. Často se pak stává, že jsou děti unavené až moc a nedaří se jim usnout,“ upozorňuje dětská psycholožka Dana Jandourková. Ku prospěchu podle ní není ani například večerní vyvádění s tatínkem, který se vrátí z práce, nebo strašidelné filmy. „Je to stejné, jako když přijdete ze cvičení, a chtěli byste usnout. Nejde to,“ vysvětluje Dana Jandourková.

Druhou noc, kterou Alison strávila v domě Coleových, už byli zapojeni do akce i rodiče. Ruby ten večer prý usnula 30 minut poté, co byla uložena do postýlky. Vzbudila se až v pět ráno. Stačilo přijít, uklidnit a spalo se dál až do sedmi. Byli to právě její rodiče, kdo v noci vešel do místnosti, Ruby uklidil pohlazením po zádech a odešel. Totéž se opakovalo každou noc, aby si Alison mohla být jista, že Ruby už je v pořádku a že už si zvykla na nový spací režim.

„Nejvíce při uspávání opravdu zafunguje pravidelný přísně dodržovaný rituál – tedy koupání, večeře, pohádka, písnička, postýlka, pusa a spát,“ konstatuje Dana Jandourková. „Uspávačka“ Alison navíc upozorňuje, že je důležitý i způsob, jakým dítě budíte. Podle ní je třeba vejít do pokoje, co nejdříve odtáhnout závěsy a popřát dobré ráno, aby byl jasný rozdíl mezi nocí a dnem a dítě si to uvědomilo.

Dnes 14měsíční Ruby vydrží spát i 12 hodin bez přestávky a manželé Coleovi už jsou zase šťastný pár. A jestli je k takové změně opravdu třeba služba profesionální uspávačky? „Myslím, že pusa od mámy nebo táty je pro spokojený spánek vůbec to nejdůležitější,“ usmívá se psycholožka Dana Jandourková.

Tip:Dítě může ovlivnit vaše manželství v mnoha směrech! Nevěříte? Přečtěte si článek Vzkaz od mužů: Děti, neberte nám manželky!.

A jak to bylo u vás? Co zaručeně zabíralo na uspání vašich potomků? Med na dudlík? Jízda přes koleje? Nebo snad ukolébavka? Podělte se o své zážitky a zkušenosti v diskusi pod článkem!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek