Hlavní obsah

Těší mě, Trdlová. Mě taky, Hajzl aneb S jakými příjmeními se Češi rodí?

Foto: g-stockstudio, Shutterstock.com

Jméno vybírají rodiče, ovšem s příjmením se rodíme. Ta obyčejná jsou v pohodě, ale s těmi neobvyklými může být kříž. Přemýšlíte, že si příjmení změníte? Víme, jak to udělat a kolik to stojí.

Článek

Každý má dvě jména – křestní, které vybírají rodiče při narození, a po předcích zděděné příjmení. Ještě před třemi sty lety bylo mnohem důležitější první jméno, které se dostávalo u křtu, a bylo tudíž opravdu „křestní“. Ovšem jak počet obyvatel rostl, přibývalo různých přívlastků, jež stály „při jméně“ a vycházely z přezdívky či oboru činnosti, kterou osoba vykonávala, nebo z takzvaného jména po chalupě, tedy přídomku. Císař Josef II. nakonec příjmení v roce 1786 zavedl jako povinná a neměnná (dědila se po otci).

Novákovic Maruška

Dnes jméno a příjmení tvoří základní identifikaci – v některých případech opravdu jen základní. Nejčastější české příjmení je Nováková a žen a děvčat, které se tak jmenují, běhá po republice téměř 35 tisíc (to mimochodem přibližně odpovídá počtu obyvatel Chebu nebo Příbrami). Ovšem ani spojením s nejčastějším křestním jménem Marie si moc nepomůžete – množina se vám zmenší na dva a půl tisíce osob.

Nejčastější příjmení

A kdo okupuje první desítku v četnosti příjmení? Protože se mužská a ženská podoba považují za samostatné příjmení, pak po vítězce Novákové je to pan Novák a dále pak Svobodová, Svoboda, Novotná, Novotný a Černá s Černým. Když půjdete ve statistice dále, zjistíte, že 13 a půl tisíce žen se jmenuje Veselá, deset tisíc mužů jsou Králové. Pospíšil, Pokorný a Němec jsou ve třetí desítce, kolem padesátého místa žebříčku najdete Čermáka, Navrátila a Vaňkovou. Polák, Malá a Kopecký se pohybují kolem sedmdesátky s necelými sedmi tisíci nositelů.

Foto: BIGANDT.COM, Shutterstock.com

Tradiční příjmení patří k bohatství českého jazyka a kultury

Zatímco Mareš, Tichá a Moravec okupují sté místo a najdete jich zhruba 5800, pět tisíc je třeba Machů a Bednářových. Havlů, Suchých a Klímů je kolem čtyř tisíc a 300. místo v seznamu četnosti příjmení u nás zaujímá Vlk s počtem 3200 osob. Základní statistiku patnácti set nejčastějších mužských i ženských příjmení uzavírá Šplíchal s 900 muži.

Všech unikátních ženských a mužských příjmení je u nás téměř čtyři sta tisíc a na internetu si jednoduše najdete frekvenci toho konkrétního dokonce i s rozvrstvením, ve kterém kraji je jmenovců nejvíce.

A jak je to ve světě

Vyhrává samozřejmě nejlidnatější země světa, a to s příjmením Wang – jeho nositelů žije v Číně údajně kolem 93 milionů a jen o dva miliony méně je tu lidí s příjmením Li. Třetí místo drží ženy a muži pojmenovaní Chang. V Indii žije přes 62 milionů Patelů, vietnamských Nguyenů je asi 36 milionů a v USA najdete nejvíce Smithů (kolem 860 tisíc), což je také nejfrekventovanější příjmení ve Velké Británii. Rusku vládne Smirnov.

Někdy je to těžší nebo veselé

Nejrozšířenější příjmení znáte a jste na ně zvyklí. Ale pak jsou tady ještě ta méně obvyklá, někdy by se dalo říct i ošemetná. Dámy se jménem Šílená, Hloupá nebo Trdlová (a je jich několik desítek!) to asi mají na světě trochu těžší, zatímco pánové, kteří se představují Skočdopole, Rádsetoulal a Vítámvás, zase vzbuzují hned od počátku úsměv na rtech. Mužů nesoucích jméno Zadek je celkem jedenáct (žen Zadkových pak třináct) a nejvíce jich najdete na Vysočině. Na Chrudimsku se pak nenechte vyvést z míry příjmením Hajzl (čtrnáct pánů a sedmnáct paní Hajzlových). A kdyby se vám do telefonu někdo představil Nevím, pak je to jeden ze 109 nositelů tohoto příjmení.

Foto: Rido, Shutterstock.com

Někdy může být představování do telefonu celkem zábava

Chcete změnu?

Když se rozhodnete, že se vám vaše příjmení nelíbí, můžete si ho změnit. Podáte písemnou žádost k příslušnému matričnímu úřadu, zaplatíte poplatek od sta do tisíce korun (jde-li o hanlivou podobu, stačí stovka, zatímco změna jen tak z plezíru stojí více) a počkáte na vyjádření úředníka. Změna povolena být nemusí, pokud by byla v rozporu se zájmy nezletilého, tedy kdyby se například svobodná matka chtěla jmenovat jinak než její děti. Polemické je také užívání příjmení v nepřechýlené podobě. Povoluje se pouze v případech, že se jedná o cizinku nebo o osobu jiné než české národnosti, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině nebo je její manžel cizinec.

Sňatek a rozvod

Obecně platí, že zatímco dvě křestní jména mít můžete, dvě příjmení lze získat pouze při sňatku přidáním příjmení manžela či manželky před to stávající – později už tuto změnu provést nelze. Má-li jeden ze snoubenců zdvojené příjmení už před svatbou, mohou oba partneři poté používat obě příjmení (a jejich děti také), ale už si nesmějí přidat žádné další. Navíc není dovoleno mezi jména vkládat pomlčku. Poslední dobou je velmi oblíbená možnost nosit příjmení manžela vložené za jméno v nepřechýlené podobě, tedy například Jana Novák Svobodová.

Chcete-li po rozvodu přijmout dřívější příjmení (tedy to, které jste používali před vstupem do tohoto manželství), nemusíte nic platit, oznámíte-li to matričnímu úřadu do šesti měsíců od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu. Když lhůtu propasete, musíte o změnu požádat a zaplatit správní poplatek 100 Kč.

Zažili jste se svým příjmením nějaké úsměvné situace? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek