Hlavní obsah

Ušetří místo! Dřevěné truhlíky na květiny i zeleninu

25. 4. 2017

Pokud na zahradě či terase bojujete s místem, a přesto toužíte po krásné zahrádce plné květin nebo troše té zeleniny či bylinek, máme pro vás jednoduchý návod na dřevěné truhlíky, které nejen šetří místo, ale také skvěle vypadají.

Článek
Foto: Archiv

Budete potřebovat:

  • prkna z palet, případně jakákoli jiná prkna, na čelní strany a stojan (A)
  • 2 široká prkna na dno a boční stěny (B)
  • aku vrtačku/šroubovák (C)
  • metr a tužku (D)
  • vruty 3,5 x 30 mm (E)
  • úhlovou brusku s brusným nástavcem (F)
  • kotoučovou pilu (G)
  • úhelník (H)

Rozměry si můžete libovolně upravit. Doporučujeme do dřevěných truhlíků zasadit ještě plastové nádoby nebo je vyložit nepropustnou fólií, aby dřevo nehnilo a vydrželo co nejdéle. Podle plastových „vložek“ si můžete určit rozměr dřevěných truhlíků.

My jsme na tři truhlíky potřebovali: 3 kusy prken o rozměrech 63 x 23 cm (dno), 6 prken o velikosti 23 x 20,5 cm (boční díly), 12 kusů 60 x 9,5 cm (čelní a zadní díl), 2 kusy 70 x 9,5 cm (zadní nohy), 2 prkna měřící 90 x 9,5 cm (přední nohy).

Foto: Archiv

Jako první naměřte dno truhlíku. Nezapomeňte, že na dno se budou šroubovat i boční stěny. Proto musíte k rozměru přičíst ještě tloušťku bočních prken.

Foto: Archiv

Pomocí úhelníku si na prknech vyznačte místo řezu, ať máte všechny strany pravoúhlé.

Foto: Archiv

Kotoučovou pilou materiál nařežte, pro rovný řez je dobré použít vodicí lištu. Celkem budete potřebovat 3 kusy (3 dna truhlíků).

Foto: Archiv

Ze širokého prkna si také připravte díly na boční strany, těch budete potřebovat celkem 6.

Foto: Archiv

Veškerý materiál obruste, jistě si při sázení nechcete zadřít třísku.

Foto: Archiv

Nyní můžete začít sestavovat. Pomocí vrutů sešroubujte dno k bočním dílům. Šroubujte ze spodní strany truhlíku, jak vidíte na obrázku.

Foto: Archiv

Takto vypadá sestavený první truhlík, dno a dvě boční stěny.

Foto: Archiv

Nyní naměřte materiál na čelní strany truhlíků. My jsme zvolili obyčejná prkna ze staré palety, která mají pěknou dřevěnou kresbu.

Foto: Archiv

Pomocí kotoučové pily nařežte všechna čelní prkna, na jednu čelní stranu potřebujete dva kusy, takže jich celkem budete mít 12.

Foto: Archiv

Jak vidíte na obrázku, z boku přišroubujte čelní prkna. To samé udělejte i na druhé straně. Celý postup opakujte, až vyrobíte 3 truhlíky o stejné velikosti.

Foto: Archiv

K hotovým truhlíkům nyní přišroubujte nohy. Na každou stranu budete potřebovat dvě dlouhá prkna. Sestavte truhlíky kaskádovitě, jak vidíte na obrázku, a přišroubujte pod tímto úhlem první prkno.

Foto: Archiv

Druhé prkno přišroubujte kolmo k zemi. Poté pomocí kotoučové pily a vodicí lišty obě prkna seřízněte na požadovanou velikost.

Foto: Archiv

Takto vypadá hotový stojan s truhlíky. Do truhlíků můžete vysázet jarní rostliny, ale i převislé muškáty nebo převislé jahody či bylinkovou zahrádku. Truhlíky ušetří místo a zároveň jsou skvělým doplňkem na malou zahrádku či balkon a terasu.

Tip: Truhlíky můžete natřít libovolnou lazurou podle vlastní fantazie a vkusu. Můžete zachovat dekor dřeva, nebo vyrobit veselé, různobarevné truhlíky.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek