Hlavní obsah

Krásné nápady, jak prostřít vánoční tabuli

Foto: Tchibo

Vyzdobte stůl podle vlastního vkusu. Nic nezkazíte, věřte si!

19. 12. 2012

Chtěli byste zasednout ke štědrovečerní večeři u krásně vyzdobeného stolu? Ničeho se nebojte, chce to si jen vyjasnit základní představu. A s tím vám teď pomůžeme!

Článek

Jak si Vánoce ozvláštnit a umocnit jejich sváteční atmosféru? „Zvolte si, v jakém duchu chcete svátky prožít, a tomu přizpůsobte celkovou výzdobu interiéru, včetně stolu,“ nabádá bytový designér Lukáš Horváth z firmy V dekor. I když nepatříte mezi perfekcionisty, můžete mít pěkně prostřený stůl. Je jen na vás, jaký styl a barevnost zvolíte a do jaké míry si pustíte vánoční atributy do svého soukromí. Budete směřovat k tradicím, nebo modernímu stylu? Máte rádi matné barvy, nebo spíš lesk? V první řadě byste měli vyjít z toho, jak máte zařízený interiér a co se do něj hodí.

1. Klasika: červená a zelená

Zatímco obliba v barevném vyznění dekorace se mění, jedno je jisté – červeno-zelené ladění nikdy nevyjde z módy. Nejjednodušší variace počítají s červenými ubrousky a větvičkami zeleně, které lze doplnit červenými mašličkami, složitější kombinují velký ubrus a sadu na sebe položených prostírání v různých odstínech nebo vzorech. A kdo se chce odvázat ještě víc, použije barevné talíře, kdy druhý větší spodní mělký může v podstatě nahradit jedno prostírání.

Foto: Apropos-shop

Červeno-zelená kombinace s motivem cesmíny působí svátečně (svíčka: 96 Kč/2 kusy, zelený běhoun 40 x 140 cm: 801 Kč, skleněný svícínek: 183 Kč, kostkovaný dvouvrstvý běhoun z recyklovaného papíru 33 cm x 6 m za 168 Kč, vše IHR)

Foto: Home and You

Máte rádi zdobnější tvary? Volte à la barokní styl bílého keramického nádobí. A nejlépe takového, kde si sami určíte, kolik kusů si koupíte (například dezertní talířek o průměru 20 cm za 69 Kč, mělký talíř o průměru 27 cm za 109 Kč)

Foto: Yankee Candle

Vonná stébla s větvičkami Balsam and Cedar rozptylují vůni po celé místnosti až několik týdnů a díky kombinaci s větvemi jehličnanů zdobí stůl (za 634 Kč)

Foto: IKEA

Rovnou na stůl můžete dát něco dobrého, co jste upekli v červené formě Drömmar o rozměrech 34 x 12 cm (za 99 Kč)

2. Blýskněte se: zlatavé odlesky

Uvažujete-li o zlatých dekoracích, nejlépe vyniknou na sněhově bílém podkladu. Nebojte se, a na velký ubrus prostřete i téměř neviditelné menší ubrousky pod talíře; po drobné nehodě při jídle je snáz vyměníte, a stůl bude zase jako ze žurnálu. Efektně vypadá i druhý ubrus, který povedete středem stolu, jen ho načechrejte – právě sem umístěte nejvíce dekorací, včetně květin. „Stůl musí mít na Vánoce svůj patos, ale pokud chcete prostírání řešit hlavně prakticky, pak volte menší dekorace, které během jídla nepřekážejí. A protože o svátcích se má všechno třpytit, rozsypejte po stole třpytky,“ nabádá Lukáš Horváth.

Foto: Apropos-shop

Zlaté motivy skvěle vyniknou na bílém ubruse. Nezapomeňte ani na papírové ubrousky (68 Kč/1 kus), porcelánové kroužky (2 kusy/108 Kč) nebo svíčky ve tvaru šišek (za 240 Kč)

Foto: Tchibo

Věčné dilema, zda volit zlaté, nebo stříbrné odlesky, vyřešte šalamounsky: pořiďte si oboje. V případě porcelánových hrnků to není žádný problém (2 kusy/249 Kč)

Foto: KIKA

Řada Venezia nabízí nejen pěkné vázy, ale i jiné ozdoby, které se dají využít třeba i na stůl. Jak se vám líbí harlekýn? (vyšší kameninová váza 46 cm za 1290 Kč, Harlekýn za 849 Kč)

Foto: Stars for Europe

Někdy stačí jen nápad a celý stůl začne zářit, jako třeba v případě, kdy do sklenek místo vína „nalejete“ vánoční hvězdu

3. Jako nebe: Blankytně modrá

Jako jiné barvy i modrá nabízí nepřebernou škálu odstínů. Stůl můžete ladit do vznešené tmavé, ale i blankytně modré, která si dobře rozumí se stříbrnými i bílými doplňky (stojánek na ubrousky, dekorativní koule, řetězy s hvězdičkami ovinuté kolem talířů…). A kdybyste třeba za pět minut dvanáct zjistili, že se vám doma nedostává kroužků na ubrousky, použijte vykrajovátka na cukroví.

Foto: Apropos-shop

Hodně parády nadělají ubrousky se svátečními motivy (1 kus/68 Kč), které můžete převázat modrou nebo stříbrnou stužkou anebo použijte kroužky na ubrousky, které evokují tvar mašličky (2 kusy/108 Kč, vše IHR)

Foto: Ifantazie

Porcelánové mini podnosy ASA Selection na noze lze doplnit skleněnými zvony, které hned prozradí, jaké dobroty se pod nimi skrývají (mini kulatý podnos o průměru 8 cm za 155 Kč)

Foto: IKEA

Držák na ubrousky Julfint ve tvaru anděla se spoléhá na jednoduchou eleganci. Abyste se pak o ubrousky vzájemně nepřetahovali, na stůl postavte alespoň dva držáky. Místo ubrousků do nich můžete vložit papírové krabičky polepené alobalem, do kterých dáte cukroví (držák za 49 Kč)

4. Tipy pro moderní interiéry

Nejlepší volbou je mít doma sady bílého nádobí, případně s jemným neutrálním dekorem, které lze využít i při jiných slavnostních příležitostech. Pokud se vám už „zajídají“ tradiční tvary talířů, volte jiné, například do čtverce, se skloněnými rohy a podobně. Myslete však na to, zda pak bude talíř nejen pěkný na pohled, ale také se vám z něj bude dobře jíst..

A kdybyste přece jen rádi jinou barvu nádobí než bílou? Do moderních interiérů se hodí například šedivá, také černá, neutrálnější řešení nabízí i hnědá a béžová.

Foto: Potten&Pannen – Staněk

Malý hrnec Staub ze smaltované litiny je nadčasový pomocník pro dušení, pečení, polévky… A protože se vyrábí z materiálu, který udrží teplotu pokrmů, můžete v něm servírovat i sváteční menu (průměr 20 cm, za 3559 Kč)

Foto: Potten&Pannen – Staněk

Porcelánový set Rosenthal Studio Line se vyrábí v několika různých tvarech, vyberte, který se vám líbí (třídílný set od 2565 Kč)

Foto: IFantazie

Porcelánové talíře z kolekce Argent značky ASA Selection s jemným šedostříbrným dekorem si nakombinujte podle libosti (například dezertní o průměru 24 cm za 315 Kč, mělký o průměru 28 cm za 425 Kč)

Foto: IFantazie 2x, Do kuchyně CZ

Nevejde se vám všechno na stůl? Využijte patrové etažéry! Zleva: dvoupatrový břidlicový Memo za 925 Kč, keramický třípatrový Quadrato za 1495 Kč, oboje ASA Selection, skládací sedmipatrový plastový Babell značky Koziol za 948 Kč

Už jste si vybrali z našich tipů, nebo stále ještě váháte? Pospěšte si, Vánoce doslova klepou na dveře!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.