Hlavní obsah

Vánoční úklid bez chemie? Jde to!

Foto: thinkstock

Úklid bez chemie? Jde to!

15. 11. 2013

Už také ve jménu velkého předvánočního úklidu shromažďujete hromady čisticích prostředků? A co to letos zvládnout zcela bez nich? Máme tu pro vás pár tipů, jak na to.

Článek

Ačkoli o tom možná pochybujete, opravdu jde uklidit, vyprat a umýt vše potřebné, aniž byste použili koupený chemický čisticí úklidový prostředek. Každý má totiž svůj ekologický ekvivalent, který navíc máte skoro vždy doma. Dnes vás o tom hodláme přesvědčit. Máme pro vás patnáct nejčastějších situací, při kterých saháte po „chemii“. Naučíme vás ale využít pro vaši peněženku i přírodu šetrnější varianty.

1. Při ručním praní lze použít mýdlové vločky nebo obyčejné mýdlo – přírodní, nebarvené a neparfémované. Pokud mýdlové vločky rozpustíte ve vodě, pak můžete tento roztok použít i do pračky. Můžete si vyrobit i prací sliz – návod najdete v postranním rámečku.

2. Občas byste měli „vyprat" i pračku. Nemusíte kvůli tomu kupovat žádné chemikálie, stačí ji pustit na prázdno, ideálně na program s vyvářkou, a místo prášku nalít do bubnu asi půl litru až litr octa.

3. I místo aviváže vyzkoušejte přidat obyčejný ocet, stačí dvě lžíce do várky prádla, možná budete překvapeni, jak po něm prádlo voní. Pokud chcete vůni intenzivnější, pak do pracího roztoku přidejte pár kapek éterického oleje.

Foto: thinkstock

Vyprat lze i bez prášku a aviváže

4. Chemické osvěžovače vzduchu můžete nahradit přírodními éterickými oleji, které dáte do aromalampy, ale třeba jen do vody ve zvlhčovači vzduchu na topení. Lze je nakapat i na prachový filtr vysavače nebo například do sušených květin ve váze. K dezinfekci a provonění vzduchu na toaletě a v koupelně lze použít i naředěný ocet.

5. Na připálené hrnce lze s úspěchem použít jedlou sodu. Soda má ostatně v domácnosti nepřeberné množství využití – víc se dočtete zde.

6. Na zaschlou špínu v troubě nebo na sporáku dejte trochu tekutého mýdla a nechejte odmočit přes noc. Pak ho jen setřete vlhkým hadříkem. Pokud během pečení zjistíte, že na dno trouby nakapal omastek, nasypte na něj sůl a pokračujte v pečení – až trouba vychladne, setřete sůl i se skvrnou vlhkým hadříkem.

7. Odvápnění varné konvice či jiného nádobí spolehlivě zvládne roztok z litru vody a asi dvou lžic kyseliny citronové, který necháte působit přes noc. Roztok můžete dát i do myčky na nádobí.

8.Skvrny od vody na dřevěném nábytku můžete odstranit měkkým hadříkem, na který dáte několik kapek olivového oleje s trochou soli.

9. Pomalované zdi nebo čáry na podlaze lze vygumovat obyčejnou bílou gumou, kterou si vypůjčíte ze školního penálu svých dětí.

10. Rtěnka a make-up pustí z bavlny i syntetiky lépe, když je potřete pleťovou vodou nebo alkoholem a vyperete. Skvrny od trávy, ale i červeného vína odstraníte tak, že je před vypráním potřete octem a žlučovým mýdlem.

11. Do toaletní mísy nalejte místo přípravku proti bakteriím a vodnímu kameni ocet.

Foto: thinkstock

K čistění trouby můžete použít sůl nebo mýdlo

12. Předměty z mosazi vyleštíte kašičkou z octa a soli, kterou na ně naneste, nechejte krátce působit, a pak opláchněte a otřete do sucha.

13. Vyčistit sklokeramickou desku vám pomůže citronová kůra. Její vnitřní stranou potřete celou plochu, nechejte asi půl hodiny působit, a pak otřete.

14. Konvici zašpiněnou od kávy nebo čaje vyčistíte, když ji naplníte horkou vodou a do ní nasypete prášek do pečiva. Po zhruba dvou hodinách ji vylejte a je hotovo.

15. Barvy vašemu koberci vrátíte, pokud ho přetřete hadrem namočeným do roztoku vody a octa. Můžete ho také posypat solí, kterou do koberce zašlapete, a pak vyluxujete.

Máte nějaký vlastní zaručený recept, jak nahradit chemický čisticí prostředek? Rozhodně nám o něm napište!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek