Hlavní obsah

Věčné chutě na sladké a smažené? Víme, jak se jich zbavit!

Foto: thinkstock

Chuť na něco sladkého může mimo jiné pramenit i z nějaké vaší dietní chyby

Co může za to, že máte neovladatelné chutě na sladké, podruhé zase na smažené? Dá se tomu zabránit? Co na to funguje? Pátrali jsme!

Článek

Že vás chuť na čokoládu, podruhé zase na brambůrky přepadají před vašimi dny, je běžné. Že vás teď budou pokoušet i svátky, také není div. Ale jindy?

„Za neovladatelné chutě na sladké si často můžete sami,“ říká poradkyně na výživu Lada Nosková z Diet Plan. „Nejčastější chybou je, že se snažíte držet dietu, vyhýbat se veškerým přílohám a pečivu, a pak postupem dne dorazí chuť na sladké. To je způsobené poklesem hladiny cukru v krvi,“ popisuje odbornice.

Málo, nebo vůbec

Mezi další důvody, proč vás honí mlsná, je i nepravidelnost v jídle. „Intervaly by měly být zhruba 2 až 4 hodiny podle vydatnosti jídla,“ uvádí Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment. Kromě toho je i důležité, co sníte a kolik toho bude. „Jíte-li potraviny s nedostatkem vlákniny a bílkovin – zejména ty s vysokým glykemickým indexem, tučná jídla a slazené nápoje –, stane se vám, že máte chuť ještě na další chod, dezert,“ doplňuje Gabriela Knosová. Velký problém také nastává, když jídlo ignorujete během dne a vše doháníte večer. Anebo pokud se špatně najíte před cvičením a po něm.

Foto: thinkstock

Zkuste se, ještě než sáhnete pro sladkost, najíst normálního jídla a také se napít

Smažák na svahu

Smažené jídlo vám může přijít k duhu nejen v alkoholovém opojení, ale třeba také na horách, kdy je tělo vystaveno chladu. „Jinak je ale nevhodné kvůli vysokému obsahu rafinovaného tuku,“ doplňuje poradkyně Gabriela Knosová.

Samozřejmě jedno smažené jídlo na vánočním stole vaší linii neublíží. Smažení byste však měli použít opravdu výjimečně a nedojídat například smaženého kapra ještě další tři dny. Další spoustu skrytého tuku přijímáte také ve vánočním cukroví, v krémových náplních, smetanových likérech a podobně. Pokud si tedy dopřejete jedno, pak je vhodné omezit druhé. A hlavně ve sváteční i nesváteční dny zařazovat vydatné procházky, kterými přebytečnou energii vydáte.

Foto: thinkstock

Hranolky při oslavách v kombinaci s alkoholem? Proč ne? Lepší než být opilé. Ale nezahrnujte je do svého denního menu

Jak chutím zamezit?

Východiskem z kruhu chutí je podle odborníků pravidelná strava přibližně každé 3 hodiny a přiměřená konzumace sacharidových příloh. Také ranní snídaně, která je sladká, vám zabrání v tom, abyste ke konci dne bílili ledničku. „Ideální stav je také nenakupovat potraviny, které nemáte v plánu jíst," radí odbornice.

Pokud navíc pracujete manuálně či výrazně ve stresu nebo používáte hodně mozek, je vaše spotřeba cukru vyšší než u jiných zaměstnání. „Příčinou chutí je fyzické i psychické vyčerpání, dlouhodobý stres či nedostatek spánku,“ uvádí Gabriela Knosová. Tělo si v těchto situacích žádá rychlou energii pro dočasnou obnovu sil, v tom případě je lepší variantou sáhnout po něčem zdravějším, třeba ovoci, fresh džusech, čokoládě s vysokým procentem kakaa, müsli tyčinkách...

Zkrátka nejlepším řešením, aby vás chutě nedoháněly, kam nechcete, je se najíst normálního jídla přiměřeného množství a naučit se vnímat u svého těla, co jsou jen chutě a co skutečná potřeba. Nemyslíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.