Článek
Investice do zdraví je ta nejlepší investice vůbec, o tom jistě není pochyb. Pokud ale denně saháte do peněženky, abyste si dopřáli pořádnou dávku vitaminů, ideálně z čerstvých přírodních zdrojů, možná vás občas napadne, zda by nebylo snazší a levnější pořešit vše nákupem v lékárně.
Pro tuto chvíli zcela odhlédneme od faktu, že co odborník, to názor na uměle vyráběné vitaminy. Tentokrát jsme porovnávali pouze ceny, za které pořídíte denní dávku vitaminů.
Kolik stojí denní dávka vitaminů?
Pro příklad jsme vybrali několik vitaminů, které by neměly ve vašem jídelníčku chybět – doporučují je lékaři i výživoví poradci. Kromě informací o tom, nač je váš organismus potřebuje, jsme našli přípravky, ve kterých jsou obsaženy, a spočetli i to, na kolik přijde pokrytí této dávky z přírodních zdrojů. Z těch jsme vybírali ty, které obsahují daného vitaminu nejvíce a jsou běžně dostupné.
Vitamín A (retinol)
Zdrojem je tmavě zelená listová zelenina, ovoce a zelenina žluté nebo oranžové barvy – mrkev, špenát, kapusta, dýně, kukuřice, ale i rybí tuk. Je rozpustný v tucích. Má vliv na zdraví očí – je prevencí degenerativním očním onemocněním, šerosleposti.
Doporučená denní dávka: do 1 mg
Vitamin C (kyselina askorbová)
Přírodním zdrojem je například šípek, rakytník, černý rybíz, grepy, jahody, jablka, ale i špenát, paprika, křen, brokolice. Je silným antioxidantem, posiluje imunitu, zpomaluje stárnutí a nové výzkumy potvrzují jeho schopnost podporovat léčbu rakoviny. Je jedním z nejvýznamnějších vitaminů vůbec.
Pokud se podíváte na obsah vitaminů v přípravcích, pak zjistíte, že až několikanásobně překračují doporučenou denní dávku. Většinou je to proto, že se z nich vitamin postupně uvolňuje.
Doporučená denní dávka:60–100 mg
Vitamin D (kalciferol)
Tělo ho potřebuje k hospodaření s vápníkem, tedy hlavně pro stavbu kostí, ale má vliv i na imunitu. Až osmdesát procent denní potřeby vitaminu D pokryje pobyt na sluníčku. Pokud jde o potraviny, pak jej obsahuje rybí tuk, játra, vaječný žloutek a mléko.
Doporučená denní dávka:5 µg
Vitamin E (tokoferol)
Vitamin E podporuje činnost srdce, svalů, zpomaluje stárnutí, zvyšuje sexuální apetit a plodnost, chrání vaše nervy před stresem. Najdete ho v listové zelenině, semenech, některých luštěninách, rostlinných olejích i másle.
Doporučená denní dávka: 12 mg
Vitamin B2 (riboflavin)
Nejlepším zdrojem jsou vejce, játra, sýr a maso. Tento vitamin je důležitý pro látkovou výměnu. Vyšší potřebu mají lidé nemocní se štítnou žlázou, s chřipkou nebo diabetici.
Doporučená denní dávka:přibližně 1,5 mg
Vitamin B5 (kyselina pantotenová)
Tento vitamin najdete v kvasnicích, ve vejcích, játrech, ledvinách, ale i ořechách a některých semenech. Tělo ho využívá při růstu vlasů a nehtů. Jeho nedostatek se projeví potížemi s trávením, ale i na kvalitě kůže.
Doporučená denní dávka: asi 6 mg
Vitamin B6 (pyridoxin)
Jeho zdrojem jsou kvasnice, maso, celozrnná mouka a listová zelenina. V těle pomáhá s hubnutím, s odstraněním důsledků stresu, posílením imunity, prevenci očních chorob.
Doporučená denní dávka:přibližně 1,6 mg
O tom, které vitaminy opravdu potřebujete, se dozvíte víc i v článku Vitaminy na jaře? Potřebujete jen některé! nebo Moje dítě nejí zeleninu. Jak mu doplnit vitaminy?.
Závěr:Jak jsme řekli, odhlédli jsme při těchto počtech zcela od toho, že v ovoci, zelenině a ostatních potravinách samozřejmě není jen jeden vitamin, ale tělu přinášejí celý komplex prospěšných látek. Cena by tedy neměla být jediným kritériem, který o zdroji vitaminů rozhoduje.
Dáváte přednost vitaminům v tabletách? Napište nám!