Hlavní obsah

Vše o regresní terapii: Zbaví vás strachu a nemocí?

Foto: thinkstock

Regresní terapie věří, že vás mohou vzpomínky na minulé životy vyléčit ze současných problémů

13. 8. 2013

Každý má někdy potřebu poradit se psychologem. Někdy ale klasické metody selžou a lidé hledají alternativní pomoc. Třeba regresní terapii. Co vás může potkat na cestě po vzpomínkách a minulých životech?

Článek

Hanka od dětství trpěla klaustrofobií. Domnívala se, že její strach začal proto, že jí rodiče i přes její odpor zhasínali na noc světlo. Na základě vyprávění své dobré známé se až ve 28 letech rozhodla, že se chce svého strachu zbavit jinak – pomocí regresní terapie. Nechala si doporučit osvědčenou terapeutku a navštívila ji.

Původ strachu byl někde jinde

Regresní terapie vychází z psychoanalýzy. Představte si model stavby, kde nějaká cihla v základu chybí nebo je poškozená – a tu je třeba opravit. „Všechno jsem vnímala, nešlo o žádnou hypnózu, pouze jsem reagovala na otázky v jakémsi polospánku,“ popisuje svůj zážitek Hanka. Při takové terapii vás totiž terapeut vede otázkami dál a dál zpět, při plném vědomí, abyste společně nalezli traumatizující zážitek či nedostatek v minulosti, který máte ve svém podvědomí jako paměťovou stopu.

Pokud na nepříjemný zážitek narazíte, je to vidět i slyšet, terapeut musí svého pacienta uklidňovat, poskytovat pocit bezpečí. „V jednu chvíli jsem se začala dusit, svíjet, ale dál jsem odpovídala na otázky – kde jsem, co vidím, co se odehrává,“ líčí svůj zážitek čtenářka Hanka. Ukázalo se, že šlo o porod, který Hanka musela pod vedením terapeutky celý znovu prožít. „Obtížně jsem se dostávala na svět ke kyslíku, proto ta klaustrofobie,“ vysvětluje. Bezpečným prožitím zopakovaného porodu pod dohledem odborného terapeuta se spravila ona „cihla“ a Hanka se klaustrofobie zbavila navždy.

Foto: thinkstock

Někdy se můžete zpětně vidět ve velmi nelichotivých situacích. A s tím byste se měli smířit

K uznávaným kapacitám patří například PhDr. Marta Foučková nebo Andrej Dragomirecký. Jedno sezení v ordinaci trvá asi 3–4 hodiny. Jsou ale také případy, kdy je třeba sezení více, protože klient má víc paměťových stop, které mu komplikují život. Potom je nutné jít dál, než šla Hanka, do minulých životů, podstoupit hlubinnou terapii. Ale má to i háček...

Jste na tohle připraveni?

Pokud se pomocí regresní terapie dostanete až k minulým životům, můžete spatřit nejen své nejbližší, ale i sami sebe v nepěkných situacích, hlavně, třeba jak se k někomu špatně chováte. Jste na to připraveni?

Uvidíte se například, jak ubližujete svému dítěti či manželovi – všechno je možné. Vysvětluje se vám tím to, proč se vám potomek vymyká z rukou či nemůžete najít dobrého manžela. Abyste to změnili, budete muset pracovat se svými zážitky, bude nutné najít pravou příčinu toho, proč jste se takto chovali. A hledat, dokud nenajdete onu „cihlu“ kterou vyměníte a opravíte.

Foto: thinkstock

Starosti se sebou samými je nutné řešit. A když nezabere klasika, zkouší se kdeco...

Jakým problémům se ještě hlubinná terapie věnuje?

  • Zdraví – chronické problémy, migrény, neurózy, fobie, koktavost, ztráta energie, bolesti břicha, alergie, úzkosti, strachy, vztahové problémy traumata, zážitky, se kterými se nepodařilo vyrovnat (ztráta blízké osoby, potrat, rozvod, problematické dětství, domácí násilí, problémy s bývalými partnery, fyzické a sexuální zneužívání…)
  • Pocity a emoce, se kterými si nevíte rady (vztek, plačtivost, lítost, nedostatek sebevědomí, problém s přijetím sebe sama, svého těla...)
  • Vztahové problémy (problém navázat trvalý vztah, problém vyrovnat se s rozchodem s partnerem…)
  • Problémy s otěhotněním
  • Problémy s nadváhou, stravovacími návyky (přejídání, odmítání jídla, nechutenství, poruchy příjmu potravy)

Zajímají vás vaše minulé životy? Za jakých okolností byste „do toho“ šli? Možná by vás zajímaly i tajemná síla kamenů! Přidejte své názory do diskuse!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.