Hlavní obsah

Vše, co potřebujete vědět o poševním sekretu

Foto: Dmytro Zinkevych, Shutterstock.com

Téma poševního sekretu je pro řadu žen tabu. Přitom se jedná o něco, co je zcela přirozené. Co všechno byste měly vědět, abyste se o něm nestyděly mluvit?

Článek

Rozhodně nejde o záležitost, kterou se hodí probírat u nedělního oběda. Jinak je to ale věc, která je naprosto běžná a není důvod, proč by se za ni měl kdokoliv stydět. Poševní sekret je součástí ženské vaginy, a dokonce významně vypovídá o jejím zdraví. Proč a jak? S pomocí odborníků vám hned vysvětlíme v pěti bodech:

1. Je úplně normální

Vaginální výtok nemusí být nepříjemná a trapná záležitost, o níž byste měli raději cudně mlčet. Naopak, obvykle se jedná o přirozenou součást ochranné bariéry proti infekcím. Sekret je tvořen poševními buňkami, hlenem, bakteriemi a tekutinou vylučovanou z děložního čípku a pochvy. Tato hustá tekutina udržuje vaginu  zdravou. Pomáhá ji totiž čistit a vyplavovat všechny možné bakterie.

2. Chrání a zvlhčuje

Pochva přirozeně obsahuje veliké množství bakterií a laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou. Ty udržují poševní pH velmi kyselé. „Tyto ochranné organismy brání patogenním organismům napadnout pochvu, pomnožit se v ní a způsobit zánět, tím i potíže,“ vysvětluje MUDr. Hana Kosová, Ph.D., dětská gynekoložka z kliniky Canadian Medical. Kromě ochranné funkce má ale vaginální sekret ještě jeden zásadní význam. Zvlhčuje poševní stěny, což se projeví zejména při  souloži. „Jeho množství přirozeně klesá v období po přechodu nebo v době kojení, kdy si řada žen stěžuje na určitý dyskomfort právě při pohlavním styku,“ dodává MUDr. Miroslav Verner, vedoucí gynekolog kliniky Canadian Medical.

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Vaginální sekret zvlčuje poševní stěny, což usnadňuje pohlavní styk

3. Existuje mnoho různých typů

Zdravý vaginální výtok je bělavě mléčný až lehce nažloutlý a má mírně kyselý zápach. Jeho konkrétní podoba a množství se ale liší i v průběhu menstruačního cyklu. Rozdílná může být jak textura, tak i konzistence, vůně a celkové množství. Poševní sekret by však nikdy neměl nepříjemně zapáchat nebo mít neobvyklou barvu (do žluta či do zelena). V těchto případech je vždy vhodné navštívit lékaře.

4. Každá produkuje jiné množství

Průměrné množství výtoku činí zhruba 2–5 ml (čajová lžička) denně. To se může měnit v období nemoci, zvýšeného stresu nebo podle fáze menstruačního cyklu. A jak upřesňuje doktor Verner, jeho produkce je také významně ovlivněna hladinou ženského pohlavního hormonu estrogenu. Proto se jeho množství u žen v produktivním věku a po přechodu mění.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

V těhotenství zaznamenáte výtoku více. To je způsobeno zvýšenou produkcí estrogenu a tím, že do oblasti kolem vagíny proudí vyšší množství krve

5. Řídí se podle menstruačního cyklu

Vaginální hlen má svůj vlastní cyklus, který se váže na ten menstruační. Po menstruaci je hutný až vločkovitý, v době ovulace je hojný, čirý a řídký, což umožňuje snazší průnik spermií až k vajíčku. Naopak ve 2. polovině cyklu se stává se pružnějším a bělejším (vypadá podobně jako vaječný bílek) a pro spermie bývá v tomto období nepropustný.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek