Hlavní obsah

Bolest hlavy: Vůně léčí! Jak toho využít při stresu, bolesti hlavy či ženských potížích?

Foto: Profimedia

Také už jste slyšeli o tom, že může vůně léčit?

Když vás něco bolí, pravděpodobně si vezmete prášek. Jenže mnohdy zbytečně. Podle některých odborníků má každý původce bolesti, ať už psychické nebo té fyzické, řešení v podobě vonné esence.

Článek

V dávných dobách, kdy neexistovaly žádné léky, se museli lidé spolehnout na to, co nabízí příroda. Dost často to byly vonné silice, které byly vnímány za dob starého Řecka a Říma například i jako poselství od bohů.

Vynálezem prvních analgetik se pak aromaterapie přesunula na dlouhá léta na vedlejší kolej. Jenže poslední dobou se mluví o tolika negativních účincích léků, které zatěžují játra i ledviny, že aromaterapie, zdá se, získává obrovskou šanci.

Esence, které léčí duši i tělo

O terapii vůní slýcháváme poslední tři nebo čtyři roky dost často, a to hlavně v souvislosti s oživením metody podle Dr. Edwarda Bacha. Bachovo centrum ve Velké Británii vyškolí v Bach International Education Programme (BIEP) ročně tisíce odborníků, kteří staví na základní myšlence – na tom, že duše se zrcadlí v těle a že psychiku lze napravovat vůněmi. „Každá nemoc má příčinu v některé z negativních emocí,” uvádí Markéta Tomanová, která absolvovala BIEP a zabývá se Bachovou terapií i nadále. Tyto emoce jdou ale pomocí vůně změnit v pozitivní.

Foto: Profimedia

Odér levandulového pole můžete nosit v malé lahvičce neustále u sebe

Na skutečnost, že vůně léčí, navazuje v dnešní době řada psychoterapeutů, psychologů, aromaterapeutů i třeba vynálezců vůní do interiérů. „I my využíváme aromaterapie při vyvíjení vůní. Vůně dokáže ovlivnit lidskou psychiku a působit na ni, což potvrzují i výsledky řady klinických studií," říká Edita Smělíková z bytových parfémů Aria Pura.

I psychoterapeutka a zakladatelka odborné společnosti Asociace českých aromaterapeutů Mgr. Barbora Nováková využívá aromaterapii ve své praci velmi často. „Aromaterapie se stává vhodným pomocníkem při všech psychoterapeutických záměrech," tvrdí. A má skvělé výsledky.

Pár tipů pro každou správnou ženu

„Pokud potřebujete zatočit se špatnou náladou, zbavit se stresu a úzkosti, zvolte levanduli, o níž je známo, že má zklidňující účinky. Tělesné napětí a stres pomůže potlačit vůně bergamotu. Aroma santalového dřeva je zase vhodným pomocníkem při nervovém vyčerpání; jeho výtažky mají uklidňující účinek, snižují napětí, zmatenost a stres. Naopak pro povzbuzení a osvěžení jsou vhodné silice z citronu, grepu, myrty nebo rozmarýnu,“ radí Edita Smělíková.

Foto: Profimedia

Nasávejte v klidu vůni exotického santalového dřeva. To by bylo, aby se vám neulevilo!

Pomocí vonných esencí lze napravovat také spoustu ženských problémů, které souvisejí s hormonálními výkyvy. Pokud trpíte na premenstruační syndrom nebo se prostě nacházíte v období klimakteria, vyzkoušejte bergamot, šalvěj, cypřiš, levanduli a pupalku. Tu pro obsah kyseliny, která se v těle změní na prostaglandiny podobné chybějícím hormonům.

Aromaterapii si ale můžete vyzkoušet v praxi i v tomto období dovolených. Namísto medikamentů si s sebou zabalte anýz, který harmonizuje střeva, borovici, která si poradí s nachlazením, vonné silice meduňky, které pomáhají snižovat horečku a tea tree olej, jež zase lokálně desinfikuje rány, poradí si se štípanci od komárů nebo s drobnými poraněními.

Více praktických tipů si přečtete i v článku Tajemství vůní: Která vás zahřeje nebo zbaví rýmy?

Používání není věda

Esence se získávají z rostlin v době, kdy obsahují nejvíce oleje. Spoustu z nich můžete podávat orálně – kápnout do jídla nebo přidat do vody. Ty voňavější jsou ve formě různých masážních olejů pro domácí aromamasáže a některé jsou dnes k dostání jako jako roll ony, kterými se potírají čelo nebo spánky. Oleje v lahvičkách můžete kápnout i do aroma lamp nebo si pořídit speciální vůně do aroma difuzérů.

Věděly jste o vůních na ženské problémy? A vyzkoušíte je?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama