Hlavní obsah

Vychytávky nejen s vidličkou aneb Jak šikovně vyřezat dýni

 
25. 10. 2017

Ať už máte k halloweenu jakýkoli vztah, dýně k podzimu patří. A jestli se děti netrpělivě těší na vyřezaného strašidláka se svíčkami uvnitř, nezbude vám než se do toho pustit.

Článek

V Americe, odkud halloweenský zvyk oranžových lucerniček přišel, je vždy řeč o vyřezávání dýně. Ovšem u nás jde spíše o dlabání. Chcete přece mít nejen svíticího dýňáka, ale také dobrou polévku nebo kaši z oranžového „masa“, které vězí uvnitř tykve. Připravte se na minimálně půlhodinovou proceduru, při které vám děti bohužel moc nepomohou – leda ty větší.

Práci vám však usnadní naše dvě odzkoušené rady: pokud si netroufnete rozzlobený obličej, tedy rozmístění očí, nosu a vyceněných zubů, vyřezat rovnou, zkuste předlohu přenést na podklad pomocí vidličky. Vyřezávání složitých tvarů pak může usnadnit použití nejrůznějších vykrajovátek.

Chcete-li, aby vám vydlabaná dýně vydržela na balkoně nebo zápraží déle, potřete řezné plochy vazelínou nebo zkuste hotovou lucernu před zapálením namočit do roztoku vody a bělidla (na dva litry vody jedno deci bělidla), nechat deset minut nasáknout a pak osušit. Jinak čekejte, že už třetí den bude mít váš dýňák poněkud povadlejší výraz. Pevnou ruku při vyřezávání, ať to neodnesete zraněním!

Pustíte se do toho?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek