Hlavní obsah

Vypěstujte si okrasnou zahrádku v nádobách!

Foto: fiskars

I na nevelké zahrádce můžete pěstovat řadu rostlin – v nádobáchFoto: fiskars

Máte malou zahrádku? Nebo jen terasu či balkon? Zahradničit můžete i tady, když záhonky vyměníte za nádoby! Jaké okrasné rostliny se v nich nabízí pěstovat?

Článek

Teď v květnu budete vysazovat hlavně letničky včetně balkonovek, na podzim dvouletky a po celý rok trvalky. Chce to jen maličkost – vybírat si rostliny, které nejsou natolik vzrůstné, aby převrátily nádobu, a nemají příliš hluboké kořeny.

Aktuální výsadba letniček

Ideální čas je právě nyní, ve druhé polovině května. Rostliny zanedlouho ozdobí květy, které vás můžou těšit až do přelomu léta a podzimu. Často jde o druhy, jež se prolínají s balkonovkami – třeba afrikány, šalvěj vzpřímená, nestařec, drobné slunečnice, lichořeřišnice… Více o této skupině rostlin se dozvíte v článku Krásná zahrádka? Sáhněte teď po letničkách!.

Foto: PPH

Dvojí paráda – krásně kvetoucí kalanchoe vysazené v originální nádoběFoto: PPH

Foto: Gardena

Do skupiny letniček se řadí také balkonovky, které rozjasní třeba zábradlí, a tak potěší nejen vás, ale i kolemjdoucíFoto: Gardena

Foto: Plastia

Lobelky a pryšec ladí i s vybarvením nádobyFoto: Plastia

Na podzim vsaďte na dvouletky

Má smysl pěstovat je v truhlících, když u dvouletek obecně platí – jeden rok se vysévají či vysazují, a až druhý zdobí? „Má, protože do truhlíků se vždy, a to zdůrazňuji, dávají už nakvétající rostliny. Mezi nejznámější dvouletky patří maceška, sedmikráska, pomněnka či chejr. Koncem září je vysaďte, pokvetou až do zámrazu, zhruba do listopadu, a pak znovu příští rok na jaře. V květnu je vyhodíte a nahradíte letničkami,“ vysvětluje Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis.

Foto: Thinkstock

Macešky hýří mnoha barvami, poskládejte si kombinaci podle libostiFoto: Thinkstock

Trvalky po celý rok

Dají se vysazovat téměř po celý rok, jen nesmí mrznout. Pak porostou několik let samy, aniž byste je museli znovu vysévat či vysazovat; zimu venku přečkají bez problémů. Z mnoha trvalek vhodných do nádob zmiňme například často používané šalvěje, levanduli, dlužichu, trávničku, řebříček, drobné zvonky…

Foto: Fiskars

Oblíbenou levanduli můžete pěstovat nejen na záhonku, třeba ve společnosti růže, ale i v nádobě na balkoněFoto: Fiskars

Konifery se představují

Do truhlíků se také sesazují různé jehličnany, říká se jim konifery. „V tomto případě volte drobné a pomalu rostoucí kultivary, jako jsou například jalovec poléhavý Blue Carpet, borovice kleč Mops, jedle balzámová Nana. Aby pak osázená nádoba vypadala zajímavěji, kombinujte je s nízkými stálezelenými dřevinami, například brslenem Fortuneovým, skalníkem poléhavým a trvalkami,“ doporučuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia.

Foto: PPH

Mini lesík jehličnanů se dá vytvořit třeba i na teraseFoto: PPH

Nejen pro vaše pohodlí

Jaké si vybrat květníky? Kvalitní samozavlažovací nádoba má pěstební část propojenou se zásobníkem vody, nepotřebuje podmisku. „Starší skupina samozavlažovacích truhlíků je dvoudílná – skládá se z horní pěstební části s knoty a spodního zásobníku vody. Některé nádoby nejsou samozavlažovací, ale mají zespodu připínací podmisku, která se nacvakne na dno. A poslední variantu představují nádoby, k nimž je třeba pořídit podmisku,“ shrnuje Lenka Novotná.

Foto: Plastia

Samozavlažovací květináč Mareta se skládá ze dvou různobarevných dílů. Prodává se ve dvou provedeních: s průměrem 25 cm a 30 cm, přičemž menší varianta vyjde na 150 Kč a větší na 189 KčFoto: Plastia

Co zjednoduší zalévání

Rostliny v nádobách na rozdíl od těch na záhonech nevyžadují tolik práce. Přesto pro vás máme dva tipy. „Pokud máte u domu sud s dešťovou vodou, použijte malé čerpadlo, přímo určené pro sudy, na něž lze napojit třeba hadici. Nepoměrně komfortnější je však akumulátorový zavlažovací vozík, který kromě zahrady využijete i na větším balkonu. Pohodlné zalévání oceníte zejména u závěsných květináčů,“ radí Antonín Doležal ze společnosti AL-KO.

Foto: AL-KO

Práci se zaléváním většího počtu nádob usnadní zahradní pomocník zvaný Aquatrolley. Do nádrže s vodou lze rovněž přidat i hnojivoFoto: AL-KO

Zemina a hnojení

Výběr zeminy je snadný – pro jednotlivé skupiny rostlin, ale někdy i pro konkrétní druhy se prodává už namíchaný substrát. Podle Miroslavy Paclové se dnes preferují substráty složené z kvalitní rašeliny a kokosového vlákna s jemným přídavkem jílové složky. Dále se přidávají i různé látky zadržující vodu – většinou granulky, takzvané hydrogely. A hnojiva? Obecně se vyplatí hnojiva s postupným uvolňováním živin po dobu půl roku, pak v sezoně jen lehce dohnojte podle druhu rostlin.

Jakou rostlinu vyzkoušíte vy?

Načítám