Hlavní obsah

Vypěstujte si okrasnou zahrádku v nádobách!

Foto: fiskars

I na nevelké zahrádce můžete pěstovat řadu rostlin – v nádobách

Máte malou zahrádku? Nebo jen terasu či balkon? Zahradničit můžete i tady, když záhonky vyměníte za nádoby! Jaké okrasné rostliny se v nich nabízí pěstovat?

Článek

Teď v květnu budete vysazovat hlavně letničky včetně balkonovek, na podzim dvouletky a po celý rok trvalky. Chce to jen maličkost – vybírat si rostliny, které nejsou natolik vzrůstné, aby převrátily nádobu, a nemají příliš hluboké kořeny.

Aktuální výsadba letniček

Ideální čas je právě nyní, ve druhé polovině května. Rostliny zanedlouho ozdobí květy, které vás můžou těšit až do přelomu léta a podzimu. Často jde o druhy, jež se prolínají s balkonovkami – třeba afrikány, šalvěj vzpřímená, nestařec, drobné slunečnice, lichořeřišnice… Více o této skupině rostlin se dozvíte v článku Krásná zahrádka? Sáhněte teď po letničkách!.

Foto: PPH

Dvojí paráda – krásně kvetoucí kalanchoe vysazené v originální nádobě

Foto: Gardena

Do skupiny letniček se řadí také balkonovky, které rozjasní třeba zábradlí, a tak potěší nejen vás, ale i kolemjdoucí

Foto: Plastia

Lobelky a pryšec ladí i s vybarvením nádoby

Na podzim vsaďte na dvouletky

Má smysl pěstovat je v truhlících, když u dvouletek obecně platí – jeden rok se vysévají či vysazují, a až druhý zdobí? „Má, protože do truhlíků se vždy, a to zdůrazňuji, dávají už nakvétající rostliny. Mezi nejznámější dvouletky patří maceška, sedmikráska, pomněnka či chejr. Koncem září je vysaďte, pokvetou až do zámrazu, zhruba do listopadu, a pak znovu příští rok na jaře. V květnu je vyhodíte a nahradíte letničkami,“ vysvětluje Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis.

Foto: Thinkstock

Macešky hýří mnoha barvami, poskládejte si kombinaci podle libosti

Trvalky po celý rok

Dají se vysazovat téměř po celý rok, jen nesmí mrznout. Pak porostou několik let samy, aniž byste je museli znovu vysévat či vysazovat; zimu venku přečkají bez problémů. Z mnoha trvalek vhodných do nádob zmiňme například často používané šalvěje, levanduli, dlužichu, trávničku, řebříček, drobné zvonky…

Foto: Fiskars

Oblíbenou levanduli můžete pěstovat nejen na záhonku, třeba ve společnosti růže, ale i v nádobě na balkoně

Konifery se představují

Do truhlíků se také sesazují různé jehličnany, říká se jim konifery. „V tomto případě volte drobné a pomalu rostoucí kultivary, jako jsou například jalovec poléhavý Blue Carpet, borovice kleč Mops, jedle balzámová Nana. Aby pak osázená nádoba vypadala zajímavěji, kombinujte je s nízkými stálezelenými dřevinami, například brslenem Fortuneovým, skalníkem poléhavým a trvalkami,“ doporučuje Lenka Novotná ze společnosti Plastia.

Foto: PPH

Mini lesík jehličnanů se dá vytvořit třeba i na terase

Nejen pro vaše pohodlí

Jaké si vybrat květníky? Kvalitní samozavlažovací nádoba má pěstební část propojenou se zásobníkem vody, nepotřebuje podmisku. „Starší skupina samozavlažovacích truhlíků je dvoudílná – skládá se z horní pěstební části s knoty a spodního zásobníku vody. Některé nádoby nejsou samozavlažovací, ale mají zespodu připínací podmisku, která se nacvakne na dno. A poslední variantu představují nádoby, k nimž je třeba pořídit podmisku,“ shrnuje Lenka Novotná.

Foto: Plastia

Samozavlažovací květináč Mareta se skládá ze dvou různobarevných dílů. Prodává se ve dvou provedeních: s průměrem 25 cm a 30 cm, přičemž menší varianta vyjde na 150 Kč a větší na 189 Kč

Co zjednoduší zalévání

Rostliny v nádobách na rozdíl od těch na záhonech nevyžadují tolik práce. Přesto pro vás máme dva tipy. „Pokud máte u domu sud s dešťovou vodou, použijte malé čerpadlo, přímo určené pro sudy, na něž lze napojit třeba hadici. Nepoměrně komfortnější je však akumulátorový zavlažovací vozík, který kromě zahrady využijete i na větším balkonu. Pohodlné zalévání oceníte zejména u závěsných květináčů,“ radí Antonín Doležal ze společnosti AL-KO.

Foto: AL-KO

Práci se zaléváním většího počtu nádob usnadní zahradní pomocník zvaný Aquatrolley. Do nádrže s vodou lze rovněž přidat i hnojivo

Zemina a hnojení

Výběr zeminy je snadný – pro jednotlivé skupiny rostlin, ale někdy i pro konkrétní druhy se prodává už namíchaný substrát. Podle Miroslavy Paclové se dnes preferují substráty složené z kvalitní rašeliny a kokosového vlákna s jemným přídavkem jílové složky. Dále se přidávají i různé látky zadržující vodu – většinou granulky, takzvané hydrogely. A hnojiva? Obecně se vyplatí hnojiva s postupným uvolňováním živin po dobu půl roku, pak v sezoně jen lehce dohnojte podle druhu rostlin.

Jakou rostlinu vyzkoušíte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.