Hlavní obsah

Zabijáci sexu: Na tyhle 3 věci v posteli zapomeňte!

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Žádný jed nezabíjí okamžitě. Ten dokonalý se projeví až dlouho po večeři. A stejně to funguje i u vztahů. Čím a jak si milenecké páry ničí svůj sexuální život, aniž by si uvědomovaly pozdější následky? Takhle intimního štěstí nikdy nedosáhnete.

Článek

Vztahový expert Jordan Gray na svém blogu tvrdí, že vyrůstáme v kultuře, která lidskou sexualitu nerozumně škatulkuje. Podle něj si společnost myslí, že by všichni měli být sexuálně výkonní, neomylní a soustředění na výsledek.

Mnoho lidí podléhá různým mýtům a zapomíná, nebo vůbec neví, které návyky či postoje vedou ke zdravým sexuálním vztahům. Jordan Gray si díky své terapeutické práci všiml tří hlavních věcí, které párům i jednotlivcům způsobují potíže, komplikují prožitky, intimní spokojenost a sexuální život obecně. Které to jsou?

Foto: AlessandroBiascioli, Shutterstock.com

Neškodíte svému sexuálnímu vztahu nevhodnými poznámkami či špatným vychováním?Foto: AlessandroBiascioli, Shutterstock.com

1. Sex jako prostředek k vyjednávání

Sex je vzájemně prospěšný akt a podporuje lásku a fyzické i duchovní spojení. Takže když se jeden partner rozhodne použít sex k vyjednávání, udělá z milování předmět obchodu. „Když pro mě uděláš tyhle milé věci i já k tobě večer budu milá.“ Špatně! Jedná se o hru bez výhry.

Rada: Sex by se v ideálním případě měl provozovat dobrovolně, nezištně a láskyplně. Asi jste zažili chvíli, kdy jste sex použili jako zbraň, nicméně vyhněte se tomu, aby se něco takového opakovalo se železnou pravidelností – váš vztah to může ohrozit. Lež má totiž krátké nohy, stejně jako sexuální manipulace.

2. Zesměšňování partnerových tužeb

Někomu věříte, sdílíte s ním život, pocity, emoce i plány. Máte chuť svěřit se mu, a tak mu jednoho dne prozradíte, co je vám v posteli milé nebo o čem již léta sníte. Je jedno, jestli je to BDSM praktika, sex v horkovzdušném balonu či milování na okraji lesa. Důležitá je reakce protějšku. Ano, může být zaskočený, překvapený i šokovaný. Rozhodně by se ale neměl smát! Sex je velmi intimní záležitost a zesměšňováním sexuálních preferencí si lidé šlapou po intimním štěstí.

Rada: Ať už vy, nebo váš partner chcete cokoliv prozkoumat, je nutné k žádostem a přáním obou přistupovat opatrně a laskavě. Pochopte, že vám milenec důvěřuje natolik, že se nebojí jít s kůží na trh. A k tomu je potřeba odvahy. Ta by měla být pochopena. Proto mnohdy stačí místo věty „No to nikdy dělat nebudu“ vyřknout, že děkujete za názor a necháte si to projít hlavou. 

3. Nelichotivé komentáře o těle či výkonu

Otevřená kritika se dá zařadit do skupiny anti-afrodiziak. Když jeden negativně hodnotí tělo toho druhého nebo má ostré poznámky vůči jeho milostnému výkonu, takto uzurpovaný partner se jednoduše stáhne. Přijde o sebevědomí, sebeúctu i chuť cokoli navrhovat a plánovat. Partneři by se proto měli naučit sdělovat podobné informace s citem a při konverzaci o choulostivých věcech poukazovat nejen na to špatné, ale i dobré.

Rada: Existuje obrovský rozdíl mezi jedovatou poznámkou a dobře míněnou připomínkou. Tíží-li vás něco ohledně vztahu nebo sexu, promluvte si, ale neurážejte, nebuďte vulgární a neútočte na partnerovo sebevědomí. O totéž požádejte i jeho. Pro intimní rozhovor volte chvíli, kdy na něj máte oba náladu: rychlá pauza na oběd se nepočítá. Načasování vhodného okamžiku usnadní přijetí některých informací. Najít vzájemně přijatelné řešení je pak mnohem snadnější.

A co ničí milostný život právě vám?

Reklama