Hlavní obsah

Záchod v koupelně: Ano, nebo ne?

Foto: thinkstock

Umístit toaletu do koupelny, nebo ji nechat ukytou za zdí? Tento problém řeší nejen ti, kdo se chystají na stavbu či rekonstukci svého bydlení

Praktické řešení, které šetří místo. Nebo naopak – nehygienický, nevhodný a nepoužitelný prostor! Názory na to, zda propojit v bytě toaletu s koupelnou, či je nechat oddělené, se liší. Jak to tedy je? Přesně půl na půl. Jsou případy, kdy je i do mini bytů lepší oddělená varianta a není neobvyklé, že naopak i ve velkých domech jsou oba prostory propojené. Zjistěte, co je pro vás ideální!

Článek

V malých bytech raději spojit, ve velkých nechat zvlášť. Říkáte si, že pravidlo pro toaletu v koupelně je přece jednoduché, tak proč tento problém dál řešit? Jenže ono to může být přesně naopak! Chcete-li dostat do malé koupelny co nejvíce úložných prostorů, pak zapomeňte na spojování! A pokud se vám nevejde na toaletu aspoň malé umývátko, raději oba prostory propojte. Znejistěli jste? Spolu s odborníky jsme pro vás našli deset obvyklých situací, které vám pomohou rozhodnout, co je pro vás ideální!

Foto: Ideal Standard

Toaleta v koupelně bývá obvyklá v rodinných domech, kde se zpravidla nachází ještě jeden samostatný záchod

Zde je 5 případů, kdy rozhodně nespojovat!

1. Když rozhoduje vyhláška!

Jsou situace, kdy rozhodnutí za vás udělají předpisy. Zvlášť bydlíte-li třeba v „třípokojáku“ v paneláku. Normy totiž stanoví, že v bytě, který má více než dvě místnosti, musí být samostatná toaleta. Propojovat tak můžete buď v těch malých, které nesplňují podmínku co do počtu místností, nebo naopak ve velkých, koncipovaných jako dvougenerační. Ty totiž mívají dvě toalety, a tak není problém jednu z nich dát do koupelny a druhou nechat samostatnou.

2. U vícečlenných domácností

Současná situace na trhu s byty často nutí bydlet v dvoupokojovém bytě i rodiny s jedním či dvěma dětmi. I pro ně platí, rozhodně nespojovat! Značně si tak zjednodušíte život, zvlášť ráno, kdy všichni najednou potřebují na toaletu, pak do koupelny mýt se, česat a líčit.

Foto: Ravak

Pokud máte malou koupelnu a chcete v ní i vysoké skříňky, které nabídnou další uložný prostor, rozhodně ji se záchodem nespojujte

3. Pokud si přejete více úložných prostorů

Bojujete v malém bytě s nedostatkem úložných prostorů a nutně potřebujete veškerou kosmetiku, čisticí prostředky i ručníky dostat do koupelny? Zapomeňte na její propojení s toaletou. „Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale ztrácí tím dvě stěny, jinak řečeno jednu příčku, na niž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory,“ upozorňuje architekt Michal Janků spolupracující se značkou Jika. Právě vysoké skříňky tento prostor doplní a poskytnou další možnosti, kam v bytě umístit koupelnové drobnosti.

4. Když uvažujete o prodeji bytu

Bydlíte sami nebo jen s partnerem, takže propojení by vám nevadilo? A až budete mít rodinu, stejně se plánujete odstěhovat do většího a tento byt prodat? Pak raději nechte oba prostory oddělené, méně si tak zkomplikujete budoucí prodej. Nevíte, kdo od vás bude chtít byt koupit, a může to být třeba pár s dítětem, matka s dospívajícím synem nebo starší manželé, pro něž bude oddělená verze lepší.

Foto: Sandstone

Chcete v budoucnu byt prodat? Toaletu raději ukryjte za zeď. Novým majitelům by v koupelně nemusela vyhovovat

5. Jestliže vám špatně funguje ventilace

Nefunkční odtah a větráky jsou problém jak starých domů, tak paneláků. A někdy je nenapravíte ani při rekonstrukci, protože problém není u vás v bytě, ale „někde“ v domě. Pak je lepší, když zápach zůstává na toaletě a nezamoří vám celou koupelnu.

Ale jsou situace, kdy je naopak propojení praktické!

1. Když chcete experimentovat s dispozicemi

Nevyhovující dispozice a chudé vybavení, které zpravidla tvoří jen vana a umyvadlo, jsou nejčastějším důvodem, proč majitelé bourají koupelny a stavějí si nové. „V případě, že chcete právě změnou dispozice zvětšit původní velmi malou a nevyhovující koupelnu, je propojení ideální a téměř nezbytné. Prostor koupelny pak můžete mnohem lépe členit a spojením se vám nabízí velké množství variant přestaveb,“ vysvětluje Jaroslav Vačkář ze společnosti SIKO koupelny.

Foto: SIKO

Propojená koupelna s toaletou dávají více prostoru pro experiment s dispozicemi a nabízejí šanci, že i na malé ploše vytvoříte svou koupelnu snů

Tip redakce: Čeká vás rekonstrukce koupelny? Proměnili jsme 2 malé koupelny. Jak se vám líbí?.

2. Pokud bydlíte sami a neuvažujete o stěhování

Žijete sami nebo jen s partnerem? Pak neváhejte! Propojená koupena s toaletou je přece jen větší, vejde se sem často jak sprcha, tak vana, a vůbec nabídne více pohodlí. A když bydlíte single nebo v páru a nebudete nikomu omezovat soukromí, je to ideální řešení!

3. Nemáte-li na toaletě malé umývátko

Chcete oddělené prostory, abyste se ráno vyhnuli frontám v koupelně? To se vám povede ale jen tehdy, když na toaletu přidáte aspoň malé umývátko. Platí totiž, že dvě koupelny v malém bytě jsou ideální!. Jinak oddělení ztrácí svůj smysl, protože z toalety si stejně každý půjde mýt ruce do koupelny a rannímu návalu se zde nevyhnete.

Foto: SIKO

Bojíte se, že když dáte záchod do koupelny, budou se vám zde tvořit fronty? Ale pozor! To samostatná toaleta vyřeší pouze tehdy, když ji doplníte aspoň malým umývátkem

4. Dveře na toaletu jsou hned za vstupem

Je to častý nešvar jak panelákových, tak starších bytových domů bez ohledu na jejich velikost. Jádra zde byla a jsou umístěna tak, že se dveře na toaletu nacházejí hned za těmi vstupními. Nejenže tak bouchají o sebe, což by moc nevadilo, ale hlavně na toaletu chodíte přes takzvanou špinavou zónu. Tak se říká místu hned za vstupem, kde se zouváte a šlapete v botách zvenku. A když se děti třeba v noci toulají na záchod bez přezůvek, není to moc hygienické. Propojením tyto dveře zrušíte a vstup posouváte více do bytu.

Foto: Ideal Standard

Propojená koupelna s toaletou bude vypadat větší. Tento pocit umocníte ještě přívodem denního světla třeba z chodby, nejlépe pomocí průsvitných, ale neprůhledných luxferů

5. Jestliže máte ještě jednu samostatnou toaletu

Jestliže máte vícegenerační byt či dům se dvěma toaletami, klidně dejte jednu do koupelny a druhou, nejlépe v takzvané veřejné části bytu, nechte jako rezervní a pro návštěvy. Uchováte si tak své soukromí, kdy vám nebudou chodit příbuzní a známí na „váš“ záchod a do „vaší“ koupelny.

A jaký je váš názor: Jste pro propojenou koupelnu s toaletou, nebo ne?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek