Hlavní obsah

Záněty močových cest: Co dělat, aby vás přestaly trápit?

Foto: Profimedia

Zánět močových cest bývá spojen s únavou, horečkou, ale i bolestmi

Velmi bolestivá a nepříjemná zkušenost, která má tendenci se vracet. To je zánět močových cest. Proč jím trpíváte a jak mu zabránit?

Článek

Infekce močových cest vyvolávají bakterie, ale i chlamydie, plísně, viry. „Zažitým mýtem je, že jsou důsledkem prochladnutí. To může být podpůrným faktorem pro oslabení organismu, není však původcem infekcí,“ uvádí MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, z ambulance urologie TH kliniky v Praze.

Protože se infekce dostává ze zevního prostředí směrem nahoru do močových cest, trpí jí víc ženy – příčinou je anatomické uspořádání i kratší močová trubice. Bakterie cestují hlavně v noci, protože je nevymývá moč, kterou se jinak výstelka močové trubice pravidelně očišťuje.

Častou příčinou tohoto onemocnění je u žen nedoléčená infekce v pochvě, odkud se mohou tyto organismy přenášet. Právě proto by o opakujících se obtížích měl vědět i gynekolog, i když nemusí právě způsobovat gynekologické obtíže.

„Důležité je udržovat přirozeně nízké pH4, které brání osídlení patogenními kmeny. Tomu nesvědčí nadměrné užívání hygienických přípravků, které poševní pH mění. Ke změnám v poševní mikroflóře může docházet vlivem kolísání hladiny hormonů, na začátku puberty, v těhotenství, při užívání hormonální antikoncepce, během menopauzy,“ upřesňuje Libor Zámečník.

Foto: Profimedia

Prevence proti opakování zánětu močových cest se týká i sexu

Kdy se infekce objeví?

Velmi často se infekce objeví i v době, kdy je tělo celkově oslabeno, třeba při diabetu nebo jiných nemocech. Může doprovázet léčbu antibiotiky, která oslabí i prospěšné bakterie, čímž umožní pomnožení plísní. Příčinou může být i zmíněná přílišná hygiena nebo nošení neprodyšného a příliš těsného prádla a kalhot.

Ani mužům se záněty močovodů zcela nevyhýbají. Riziko zvyšuje zúžená předkožka nebo vada v močových cestách, například překážka v podobě zvětšující se prostaty nebo kamene či nádoru – takže u mladších mužů, kde zatím není důvod pro obavy ze zvětšené prostaty, by o opakovaných infekcích měl vědět lékař. Zásadním rizikem získání infekce je nechráněný sex, zejména anální.

Jak poznáte infekci močových cest?

Ohlásí se nucením na močení a tím, že močení bolí a pálí. V moči můžete mít krev. Výjimečná není ani celková únava, teplota. „V případě těchto projevů byste měli zvýšit příjem nedráždivých tekutin, případně užít léky proti bolesti, pravidelně močit – a hlavně navštívit praktického lékaře, aby prostřednictvím bakteriologického vyšetření moči zjistil původce infekce,“ vysvětluje lékař Libor Zámečník.

Foto: Profimedia

Při opakovaných zánětech se raději o vhodné léčbě poraďte s lékařem

Pokud nemá infekce závažnější příčiny, pak velmi dobře reaguje na léčbu – ať již volně prodejnými přípravky nebo antibiotiky. Pokud má tyto obtíže teenager, hodí se i test na pohlavně přenosné choroby, tedy například na chlamydie.

Rozhodně je nutné začít infekci léčit včas, aby nepostoupila z dolních močových cest, tedy trubice a měchýře, třeba až do ledvin.

Celostní medicína mluví o zánětu močových cest jako o příznaku špatně odbouraného stresu, problému v mezilidských vztazích, takže opakované problémy by mohly mít původ i v této oblasti.

Existuje prevence?

Je možné se opakovaným zánětům dolních močových cest bránit? Rozhodně zmírníte riziko, když se budete držet těchto zásad:

  • Pijte alespoň dva litry tekutin denně.
  • Nezadržujte močení.
  • Před sexem se osprchujte a po něm vymočte. Při rizikových sexuálních praktikách, hlavně análním sexu, používejte kondom.
  • Naučte se po vykonání velké potřeby otírat vždy odpředu dozadu, zabráníte přenosu střevních bakterií.
  • Zabraňte vzniku zapářky – nenoste neprodyšné či velmi těsné prádlo a oblečení, omezte dlouhou jízdu na kole či na koni, dbejte na častější výměnu vložek – menstruačních i inkontinenčních.
  • Nepoužívejte často dezinfekční kosmetické přípravky.
  • Konzumujte pravidelně brusinky, borůvky, ananas a vyšší dávky přírodního vitaminu C.

Dokázali jste se zbavit opakovaného zánětu močových cest? Napište nám, jak se vám to podařilo!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.