Hlavní obsah

Domácí kancelář, jak má být

Foto: shutterstock.com

Pracovna by měla být přehledná

18. 9. 2009

Práce vedená přímo z domova s sebou nese i nutnost prakticky zařídit pracovní kout. Tak, aby nezabral moc plochy, nepřekážel, byl přehledný a dal se snadno uklidit. Máme pro vás pár nápadů, jak takové zákoutí zrealizovat.

Článek

Mluvíme o jakési domácí kanceláři, ale stejná pravidla platí vlastně i pro prostor, kde studují děti. Základem psacích stolů je dnes už obvykle počítač alias PC, pár přehledných polic, šuplíků a dobrá židle.

Správně umístěný počítač

Zkažené oči, prohnutá záda, odřené lokty, únava – i to jsou syndromy moderní PC doby. Jak tedy s touto civilizační „nezbytností“ správně zacházet? „Pokud máte jen trochu možnost rozvrhnout si umístění počítače, vyvarujte se základních rizik,“ poradila MUDr. Petra Strupková. „Horní řádek (lišta) na obrazovce PC by neměl být nad výškou vašich očí. Na monitor byste se měly dívat ze vzdálenosti 50 až 70 cm a samozřejmě to nepřehánět s délkou práce, občas nechat oči odpočinout,“ směje se doktorka. Podstatný je ale i způsob sezení za pracovním stolem: „Správně nadloktí a předloktí svírá pravý úhel, pod zápěstím je nejlépe mít podložku,“ říká dr. Strupková. „Jako podložka na stole ale není vhodné sklo, které při delší práci může studit." Dozvěděli jsme se i to, že chodidla máme mít při psaní celou plochou na podlaze a stehna dostatečně dole – ne opřena o hranu stolu. Počítačový programátor Jiří Plch ještě varuje: „Okna byste měly mít vedle monitoru nebo za ním, lampu pod výškou očí, aby se neodrážela na monitoru a neoslňovala vás.“

Foto: shutterstock.com

Správný výběr židle je nutností

Netradiční kancelář

Pokud si říkáte, že na práci z domova nemáte dost prostoru, máme tipy i pro vás. Počítač si můžete v pohodě umístit i na jídelní stůl a zdvojit tak jeho funkci. Po snídani pečlivě uklidíte, hlavní příslušenství komputeru si klidně přisunete na malém stolečku na kolečkách a necháte si ho pod stolem. Na desku přemístíte jen monitor (není těžký) a klávesnici s myší, které byly umístěny také na kolečkovém „šuplíku“ – mobilnímu stolečku. Když přijde návštěva, máte stůl uklizený za dvě minuty.

Trochu pro kutily, ale nikoli nemožné, je možné svou minipracovnu bezpečně maskovat skříní. Dole počítač, na polici monitor a výsuvná plocha na klávesnici prostě nahradí prostor, kde byste čekaly oblečení. Přijde návštěva? Stačí zavřít dvířka a stojí tu běžná skříň.

Aby záda nebolela

Židle je velmi důležitý prvek pracovny. Vlastně vydržíte pracovat tak dlouho, pokud vás nebolí oči nebo záda, což je při dnešním workoholismu velmi časté. „Takzvaný ergonomický nábytek je dnes už nezbytností,“ potvrdil ing. Milan Drábek, návrhář nábytku. „Správně má opěradlo židle pružně kopírovat pohyby vašeho těla. Ideální je co nejvyšší, aby mohlo podpořit i bedra,“ doporučuje. „Nastavitelné polohovatelné židle jsou konstruovány tak, že ulevují ramenům, krku i šíjovým svalům.“ Dodejme, že příjemná úleva při práci je židle otáčivá. Můžete měnit polohu trupu a přivolávat myšlenky třeba aktivitou nohou při pohybu na místě. Někdo doporučuje místo židle k pracovnímu stolu i klekačku (chcete-li klekátko).

I při ideální pracovně se správně nastaveným počítačem a všestrannou židlí určitě neškodí občas vstát a jít se projít. Pokud ne zrovna do lesů, tak alespoň po bytě. Nebudete potom vstávat s hekáním a uslzenýma očima.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek