Hlavní obsah

Máte zarudlé oči? Věnujte jim pozornost, mohou signalizovat vážné problémy!

Foto: Thinkstock

Oči jsou odrazem nejen vaší duše, ale i zdravotního stavuFoto: Thinkstock

Vaše zarudlé oči mohou znamenat kdeco: probdělou noc, spadlé smítko, příliš slunce... Ale nemusí mít jen banální příčinu! Mohou být vážným signálem, že něco v těle není v pořádku.

Článek

Je známo, že oči citlivě reagují na zakouřené prostředí, prach, přehnanou fyzickou námahu, chlorovanou vodu v bazénech, ostré světlo, třpytící se mořskou hladinu... „Červenání očí způsobují též alergická zánětlivá onemocnění, jako je senná rýma nebo přecitlivělost vůči pylům a dalším látkám,“ uvádí oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního centra Praha. Zarudlé oči mohou naznačovat ale i jiné potíže...

Co se s okem děje?

Zarudlost obvykle vzniká rozšířením a překrvením kapilárních cévek spojivky. „Tak se oko brání, odpovídá na podráždění, nebo dokonce zánět, při němž je zarudnutí spojivky navíc provázeno hlenovitým nebo hnisavým výtokem,“ uvádí Petr Novák. Lehčí zánět spojivek zvládnete vyléčit sami: vyplachujte si oči borovou vodou, případně volně prodejnými kapkami (Ophthalmo-Septonex, Visine, Ophtal). Vynechte líčení, sledování TV a monitoru počítače.

Foto: Thinkstock

Dlouhodobé sledování monitoru počítače může vaše oči vysušit. Kapky vám je pomohou zklidnit, stejně jako pohled na zelenou rostlinuFoto: Thinkstock

„Pokud bývají oči pouze unavené anebo jsou vystaveny prašnému prostředí, můžete jim pomoci i pravidelným intenzivním kapáním preparátů, stabilizujících slzný film,“ radí Petr Novák. Ten chrání nejen před cizorodými tělísky rohovku – vrchní průhlednou vrstvičku oka, zásadně důležitou pro kvalitní vidění. Vybrat si můžete třeba Tears Again oční sprej či Systane Balance zvlhčující oční kapky.

Suchý vzduch v místnostech, dlouhodobé hledění do počítačů, ostré světlo si obvykle ani neuvědomujete. Právě takové vlivy však oko poškozují, a i v těchto případech je kapání slzného filmu nanejvýš vhodné.

Když ani kapky nepomáhají

Jestli vás však oči trápí i po třech až čtyřech dnech používání kapek, je čas na odborníka. Praktický lékař má možnost provést jednoduché vyšetření oka a jeho okolí s orientačním vyšetřením zrakové ostrosti. Oční lékař pak také vitální barvení spojivky a rohovky, lze vyšetřit i kvalitu a kvantitu slz. „Některé stavy pacienta však již vyžadují speciální oční péči, jako například biomikroskopické či ultrasonické vyšetření očních struktur nebo změření nitroočního tlaku, jež je důležité pro zjištění zeleného zákalu,“ uvádí lékař.

Foto: Thinkstock

Pokud vaše léčba nezabere za tři až čtyři dny, zajděte k odborníkovi!Foto: Thinkstock

Oči jsou zrcadlo

Zarudnutí očí může být i známkou velmi závažných chorob zrakového orgánu, jako jsou nitrooční záněty, zákaly, nádory…

Oči ale v sobě prý umějí odrazit i vše, co se děje uvnitř vašeho těla. Například čínští lékaři podle nich umí rozpoznat mnoho zdravotních, ale i psychických potíží, zvlášť, když vás v oku ještě škrábe, vnímáte tlak či vás bolí. To vše může být signál, že máte třeba problémy s játry, imunitou, slezinou... „Může se jednat o celý komplex problémů, které souvisejí s celkovým zdravotním stavem člověka,“ říká MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. A s tím vám nepomůže jen laický pohled do zrcadla, ale pouze odborník.

Neopomeneme dodat, že začervenalým očím u dětí by měli rodiče věnovat obzvlášť velkou pozornost a okamžitě svého potomka odvést k lékaři.

Co vy na to?

Reklama

Související témata: