Hlavní obsah

Zázračná bojovnice: Narodila se s mozkem mimo hlavu

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Tahle holčička je zázrak. Narodila se totiž s mozkem mimo lebku a lékaři jí dávali maximálně dvacet minut života. Karlie Toland je ale rok a půl a i přes nepříznivé prognózy se jí daří báječně!

Článek

Gemma Mccusker (24) se svým partnerem Kyle Toland (20) věděli, že jejich dítě nebude úplně v pořádku. Že se ale narodí s mozkem mimo lebku a lékaři mu budou dávat maximálně dvacet minut života, netušili. Jejich dcerka Karlie ale prokázala, že je obrovská bojovnice a že chce žít!

Vaše dítě nebude zdravé

Do dvacátého týdne těhotenství nic nenasvědčovalo tomu, že by holčička, kterou Gemma čekala, neměla být v pořádku. To se ale změnilo po velkém ultrazvuku. „Tam mi lékaři řekli, že naše dcerka má něco s hlavičkou. Co přesně, ale netušili. Říkali, že se možná narodí bez očiček, nebo bude mít nos na nesprávném místě, asi na čele. A možná že jí budou chybět nějaké končetiny,“ vzpomíná mladá maminka.

Když se ale Karlie narodila, neměla jedinou z těchto avizovaných deformací. Měla obě ruce i nohy a i všechny obličejové rysy byly v pořádku, nos, uši i oči měla tam, kde mají být. Přesto to byl šok, protože se holčička narodila s mozkem mimo lebku. „Lékaři mi tehdy řekli, že bude žít maximálně dvacet minut,“ říká Gemma.

Foto: Profimedia.cz

Karlie se narodila s mozkem mimo lebku a podle lékařů tu už dávno neměla býtFoto: Profimedia.cz

Konal se zázrak

Ale miminko žilo, a dokonce i prospívalo, a tak lékaři pustili mladou rodinu domů. „Doma jsme Karlie museli sterilovanou vodou o pokojové teplotě omývat mozkovou tekutinu, která z ní unikala. Lékaři stále tvrdili, že Karlie brzy zemře, že bude žít jen pár dní,“ popisuje Gemma.

Uplynuly čtyři týdny a Karlie stále vzdorovala všem nepříznivým prognózám, a tak s ní rodiče vyrazili do belfastské královské nemocnice, kde se holčička podrobila pětihodinové operaci. Chirurgové jí vrátili mozek do lebky a podle Gemmy a Kyleho jejich dcerce zachránili život.

Foto: Profimedia.cz

Chirurgové dokázali nemožné, mozek holčičce vrátili do lebkyFoto: Profimedia.cz

Nemocná, ale zdravá

Doposud, a to je Karlie rok a půl, lékaři nechápou, jak to holčička mohla zvládnout. Kromě problému s mozkem mimo lebku má totiž Karlie další čtyři vážná postižení a je pokládána za jediného člověka na světě, který kombinaci tolika závažných zdravotních problémů přežil.

Karlie má totiž také mozkovou obrnu, abnormální strukturu mozku (holoprosencefalie), chybějící chromozom (DiGeorgův syndrom), kvůli kterému má menší hlavičku, než by měla mít.

Přestože nikdo vlastně neví, jak se bude Karlie do budoucna vyvíjet, zatím všechny jen překvapuje. Vyvíjí se totiž v podstatě stejně (jen o malinko pomaleji) než její zdraví vrstevníci. „Nemůžeme ani uvěřit, jak je silná. Je neustále usměvavá, veselá a šťastná, stejná jako děti jejího věku. Jediné, co jí ještě nejde, je samostatná chůze. Za ruku ale chodí, takže si myslím, že musíme být jen trochu trpěliví a ona brzy svoje první kroky udělá,“ tvrdí Gemma.

A v jednom mají rodiče jasno. Ať už přichystá život pro jejich holčičku cokoli, jsou přesvědčeni, že bude i nadále vzdorovat nepříjemným prognózám a bude žít plnohodnotný život. „Kdykoli se na ni podívám, jsem tak pyšná. Karlie je náš malý velký zázrak,“ dodává Gemma.

Foto: Profimedia.cz

Dneska je Karlie rok a půl a je jako každé jiné dítě jejího věku. Není to zázrak?Foto: Profimedia.cz

Není skvělé, když se občas lékaři zmýlí?

Reklama

Související témata: