Hlavní obsah

Berberin jako přírodní Ozempic? Vyzkoušeli jsme jeho efekt na hubnutí!

Foto: phM2019, Shutterstock.com

Foto: phM2019, Shutterstock.com

Populární léky na hubnutí se staly doslova senzací a je po nich velká sháňka. Jelikož není snadné a levné si je pořídit, dostaly se do hledáčku i jejich přírodní alternativy, v poslední době hlavně berberin. Proč, co to je a jak funguje? To jsme zjišťovali a také vyzkoušeli!

Článek

Není divu, že lidé po moderních lécích proti cukrovce a obezitě šílí, když se na sociálních sítích neustále objevují fotky celebrit, které díky nim až zázračně zhubly. Například moderátorka Oprah Winfrey, je o 15 kilo lehčí, stejně jako Elon Musk. Ne každý má na užívání těchto léků buď diagnózu, nebo peníze, tak jsou stále populárnější i jejich alternativy. Jednou z nich je berberin.

Co je berberin?

Berberin je přírodní alkaloid oranžové barvy, který se používá i jako potravinářské barvivo. Obsahuje ho například dřišťál, ale i další rostliny. Jejich účinky znala i tradiční medicína, která je předepisovala k vyladění metabolismu, vylepšení kardiovaskulárního systému, jako podporu vylučování žaludečních šťáv, ale i optimalizaci hladiny cukru a cholesterolu v krvi, nebo podpoře hubnutí.

Zvláště kvůli posledně jmenovanému efektu se o berberinu mluví jako o přírodním Ozempicu. „Kromě snížení chuti na sladké podporuje zdraví jater, srdce a střev. Z farmaceutického hlediska působí přímo na buňky v těle – podle studií na zvířatech berberin ovlivňuje aktivitu enzymu, který zpomaluje syntézu glukózy a tuků, tedy snižuje rychlost, jakou si tělo vyrábí cukry a tuky,“ říká PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz.

Zájem o něj podporuje i to, že přípravky, které ho obsahují, jsou volně prodejné a dávka na měsíc vyjde od zhruba 300 do 800 Kč podle výrobce a prodejce.

O berberin, tedy přípravky s jeho obsahem, je zájem teprve v posledních měsících, před tím lidé nakupovali jiné přírodní produkty pro podporu metabolismu a hubnutí – zelený čaj, jablečný ocet, vlákninu, zelenou kávu, chlorelu či spirulinu. „Ty pomáhají především díky obsahu antioxidantů a kyselin. Berberin má jiný mechanismus a pomáhá se spalováním tuků a udržením zdravé tělesné hmotnosti,“ vysvětluje farmaceutka.

Foto: Nikolina Ivanova, Shutterstock.com

Berberin je v poslední době hitem mezi těmi, kteří hledají pomoc při hubnutíFoto: Nikolina Ivanova, Shutterstock.com

Jak užívat berberin a na co pozor!

Berberin je sice přírodní látka, ale to neznamená, že je bezpečná pro každého a v neomezeném množství. „Nedoporučuje se dlouhodobé užívání – po měsíci je třeba si dát týden pauzu. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Zvlášť opatrní by měli být lidé užívající léky jako digoxin, ketokonazol nebo cyklosporin A. Také interakce s metforminem, lékem na cukrovku, mohou být problematické. Není vhodný při závažnějších onemocněních. Před začátkem užívání je proto vhodné poradit se s lékařem nebo lékárníkem,“ důrazně varuje Kamila Horníčková.

Berberin lze užívat formou tablet, ale i z přírodních zdrojů – například sušených plodů dřínu, nebo šťáv z nich. Obsahuje ho i kurkuma, skořice, zázvor nebo zlatobýl. Výhodou je, že neobsahují jen extrakt berberinu, jako potravinové doplňky, ale i další přínosné složky a mají nižší riziko vedlejších účinků a interakcí s léky.

Redakční test berberinu

Je jasné, že pokud se na trhu objeví nový nadějný, a ještě přírodní prostředek na hubnutí, musíme vás o něm nejen informovat, ale současně ho i vyzkoušet! Tady jsou první dojmy tří testujících:

Redaktorka Jana: „Zhubla jsem za měsíc užívání asi jen kilo, ale mám pocit, že se snížila chuť na sladké, a i méně jím a nemám tak často hlad. Je ale také pravda, že jsem začala jíst zdravěji, tak to může být i tím.“

Editorka Hanka: „Po dvou týdnech užívání jsem nezaznamenala žádný efekt, chuť k jídlu mám stále stejnou a kila dolů nejdou. Slibovala jsem si potlačení chutí na sladké, to ale opravdu nepozoruji. Možná je to ještě krátká doba…“

Koordinátorka webu Božena: „Překvapilo mě, že při jeho užívání téměř necítím hlad – někdy se musím dokonce nutit do jídla, nebo nedojím ani běžné porce, na které jsem byla zvyklá. Zatím ho ale testuji jen krátce, takže je brzy hodnotit, jestli bude mít vliv i na úbytek váhy.“

Načítám