Hlavní obsah

Hexavakcína chrání dítě proti 6 nemocem. Je očkování povinné a je nutné ho v dospělosti opakovat?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Jedno z prvních očkování, se kterým se dítě v životě setká, dostane již jako dvouměsíční miminko. Jde o takzvanou hexavakcínu, která má za úkol ochránit hned před šesticí nemocí.

Článek

Lidský organismus je po narození z hlediska imunity nehotový. Proto na novorozence čeká během prvního roku života dlouhá série očkování. Mohla by být ještě delší, pokud by moderní medicína nepřišla s hexavakcínou, která chrání hned proti šestici onemocnění. Jde o velmi infekční choroby, které se v minulosti zásadně podepisovaly na dětské úmrtnosti.

Je očkování povinné?

Očkování je povinné a hradí ho pojišťovna. Můžete ale s pediatrem dohodnout změnu očkovací látky nebo odklad očkování, je-li to nutné ze zdravotních důvodů. V případě trvalé kontraindikace můžete dostat výjimku, jde ale o velmi ojedinělé případy.

Pokud dítě očkovat nenecháte a přijde se na to (pediatr není povinen ani oprávněn to hlásit), hrozí vám pokuta ve výši deset tisíc korun. Neočkované dítě vám navíc nevezmou do školky (až do povinného předškolního ročníku), nepřijmou ho do ozdravovny nebo na tábor.

Jak a proti čemu se očkuje

Označení hexavakcína znamená, že v sobě očkování zahrnuje účinné látky hned proti šesti onemocněním. Konkrétně jde o tetanus, záškrt, černý kašel, hepatitidu typu B, přenosnou dětskou obrnu a onemocnění vyvolané bakterií haemophilus influenzae b. Vakcína se aplikuje do svalu, obvykle do vnější strany stehna.

Před čím chrání hexavakcína

 • tetanus
 • záškrt
 • černý kašel
 • hepatitida typu B
 • přenosná dětská obrna
 • onemocnění vyvolaná bakterií haemophilus influenzae b

Očkovací schéma

Hexavakcínou se v České republice plošně očkuje od roku 2007. Zpočátku se aplikovaly celkem čtyři dávky, od roku 2018 se aplikuje jen třemi dávkami.

Očkovací látku je možné aplikovat od devátého týdne života. Nejpozději může být první dávka aplikována v 10. měsících. Po první dávce přichází druhá ve 4. měsíci a třetí mezi 11. a 13. měsícem. U předčasně narozených dětí se volí ještě čtvrtá dávka, ta se pak aplikuje s odstupem nejméně šesti měsíců. Jde běžně o vůbec první očkování, předcházet mu může u rizikových skupin (např. děti narkomanů) vakcína proti tuberkulóze.

Kdy je třeba přeočkování

Při přeočkování se už nedává všech šest účinných látek. Mezi 5. a 6. rokem dítě absolvuje přeočkování jednou kombinovanou trivakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli. V 10 až 11 letech pak dostane tetravakcínu proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně.

V dospělosti není třeba přeočkování hexavakcínou. Z šestice nemocí je ale třeba se nechat povinně přeočkovat proti tetanu. To se doporučuje absolvovat celý život po deseti až patnácti letech, u starších šedesáti let po deseti. Je hrazené zdravotní pojišťovnou.

Kvůli vzestupu výskytu černého kašle nyní odborníci radí absolvovat také jedno přeočkování proti černému kašli dospělým do 65 let, zejména těhotným ženám. V současné době není dostupná samostatná očkovací látka pouze proti černému kašli, k dispozici je speciální kombinovaná vakcína, zaplatíte za ni zhruba 850 korun.

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Kolem šestého a desátého roku je třeba přeočkováníFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Co dělat, pokud odmítáte hexavakcínu?

Pokud rodiče nechtějí nechat dítě očkovat povinnou a hrazenou vakcínou, mohou po dohodě s pediatrem zvolit i případnou alternativu. Jiné vakcíny je ale často třeba objednat ze zahraničí na vlastní náklady. Alternativou může být například pětisložková vakcína Pediacel nebo Pentavac (nezahrnuje očkování proti žloutence), případně monovakcíny. Ty existují proti tetanu (Tetavax, Vacteta), obrně (Imovax Polio), proti Haemophilus influenzae typu B (Hiberix) a žloutence typu B (Engerix-B 10). Proti černému kašli a záškrtu existuje společná vakcína účinná ještě proti tetanu (Infanrix).

Jaké jsou reakce po očkování hexavakcínou?

Jako ojedinělé vedlejší účinky se uvádí bolestivost, otok a zarudnutí v místě vpichu a lehce zvýšená teplota. Reakcí může být i zvýšená únava, plačtivost a podrážděnost. V hexavakcíně se šestice účinných látek kombinuje dohromady i z toho důvodu, že mají minimum vedlejších účinků a dětský organismus je dobře snáší. Naočkování hned šesticí látek naráz zásadně zkracuje dobu, po kterou je tělo novorozence vystaveno riziku prodělání nemocí, což by mohlo mít na jeho zdraví fatální vliv.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Očkování hexavakcínou je u nás povinnéFoto: New Africa, Shutterstock.com

Očkování: shrnutí

 • Kdy se očkuje poprvé: V devíti týdnech věku dítěte, 2. dávka se dává s dvouměsíčním odstupem a 3. dávka za dalších sedm měsíců
 • Kdy je třeba přeočkování: V 5-6 letech trivakcínou a v 10-11 letech tetravakcínou
 • Kdo by se měl nechat očkovat: Každý, očkování je v ČR povinné
 • Druhy vakcín: Infanrix hexa, v případě její nedostupnosti Hexacima. Na přání rodičů alternativy nebo rozdělení a očkování monovakcínami
 • Je očkování povinné: ano
 • Kolik očkování stojí: hradí ho v plné výši zdravotní pojišťovna

Odborná spolupráce: Mgr. Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny

Reklama

Související témata:
Tetanus
Záškrt
Dětská obrna