Hlavní obsah

Jak bezpečně odstranit klíště? Hlavně rychle! Nejezděte k lékaři, ale ihned ho sami vyndejte

Foto: Malykalexa, Shutterstock.com

Foto: Malykalexa, Shutterstock.com

Přijít domů, svléknout se a prohlédnout, zda nemáte někde přisáté klíště. To je klasický letní rituál po návratu nejen z lesa či volné přírody, ale také po pobytu na zahradě nebo v parku. Nenápadného, ale nebezpečného parazita byste měli odhalit co nejdřív a poté ho rychle a správně odstranit. Poradíme, jak na to!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Klíště si dnes můžete přinést nejen z lesa, ale klidně i ze zahrady anebo procházky městským parkem. Léto je jejich sezona, a proto je důležité vědět, co dělat, když se parazit přisaje. Správný postup odstranění zvládnete i doma. A zásadní podle odborníků je udělat to co nejdřív!

Jak vytáhnout klíště

Mnoho z těch, kdo si najdou přisáté klíště, zpanikaří – a ještě víc, pokud ho rodiče objeví na dítěti. „Na pohotovost k nám přicházejí rodiče s tím, že mají strach klíště vytáhnout. Přitom právě rychlost je zásadní. Čím dříve se klíště odstraní, tím nižší je riziko přenosu infekce!“ říká lékařka Zuzana Konečná z dětského oddělení Nemocnice AGEL Přerov.

Jak správně odstranit klíště – krok za krokem:

  1. Dezinfikujte místo přisátí: například alkoholem nebo dezinfekcí na rány.
  2. Zapomeňte na olej nebo krém: klíště by se mohlo „dusit“ a vypustit do těla víc infekčních látek.
  3. Použijte kartu na klíšťata nebo pinzetu, ideálně s tenkými špičkami.
  4. Klíště zlehka uchopte co nejblíže kůži a kývavým nebo krouživým pohybem táhněte kolmo vzhůru.
  5. Na citlivá místa, třeba oční víčko, použijte vatovou tyčinku navlhčenou vodou a jemně jí klíště krouživě uvolňujte.
  6. Dezinfikujte místo po vytažení.
  7. Kusadla zůstala v kůži? Nevadí. Tělo si s nimi obvykle poradí samo.

Co dělat po odstranění klíštěte

Na vytažené klíště nikdy nesahejte holýma rukama. Pomocí pinzety ho položte na kousek toaletního papíru, zabalte a spláchněte do záchodu. Pečlivě si umyjte ruce!

Zaznamenejte si datum a místo přisátí. Následující týdny sledujte, zda se neobjeví:

  • zarudnutí větší než 4 cm (typická červená skvrna, tzv. migrující erytém),
  • chřipkové příznaky (únava, horečka, bolesti hlavy),
  • případně jiné potíže.

„Pokud víme o přisátí klíštěte a s odstupem se objeví červená vyrážka, únava nebo horečka, je vhodné navštívit lékaře a zmínit přisátí klíštěte v anamnéze,“ doporučuje Jaroslav Bouchal, primář dětského oddělení přerovské nemocnice.

Foto: Sahara Frost, Shutterstock.com

Jestliže na těle najdete přisáté klíště, měli byste ho odstranit nejen bezpečně, ale i co nejdřív. Nesmíte ho mačkat a sahat na něj holýma rukamaFoto: Sahara Frost, Shutterstock.com

Infekce se liší i rychlostí přenosu

„U klíšťové encefalitidy je virus ve slinách a může se přenést prakticky ihned. U lymské boreliózy trvá přenos zpravidla déle než 24 hodin,“ vysvětluje profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno. Rychlé odstranění klíštěte tak může výrazně snížit riziko nákazy. A pokud si přece jen nejste jisti, třeba u velmi malých dětí nebo při přisátí na nějakém citlivém místě, neváhejte se obrátit na lékaře.

Načítám