Hlavní obsah

Zimní oblečení: Jak na to, aby vám ho pračka nezničila?

Foto: bauknecht

Moderní pračky a sušičky jsou vybavené mnoha chytrými programy – právě díky výběru správné funkce a použití vhodných pracích prostředků bude vaše prádlo nejen čisté, ale také se nepoškodí

14. 11. 2012

Vyndáte občas z pračky či sušičky nový kousek, a když zcela uschne, vidíte, že se zničil? Pak pro vás máme vychytávky, které těmto nehodám zabrání!

Článek

Na co byste si měli dát pozor? Nejprve u pračky…

Na teplé bundy a džíny

U speciálních kousků, jako je outdoorová bunda nebo péřová peřina, volte přípravky k tomu určené od výrobců praček a správné programy. „Voděodolné bundy časem ztrácejí své schopnosti a musí se znovu impregnovat. Můžete je dát do čistírny nebo se spolehnout na speciální prostředky – na praní i ošetření po praní,“ nabádá Lucie Kyselá z firmy Miele. Na outdoorové věci nepoužívejte aviváž!

Na tmavé prádlo a džínové věci nepoužívejte prášky obsahující bělidla, perte je naruby a odstřeďujte při nízkých otáčkách.

Foto: gorenje

Pračka W01EON/LT za 13 490 Kč slibuje, že se náklady do ní vložené vrátí formou úspory elektrické energie. Doplňuje ji i další novinka této značky, kondenzační sušička D01EON/LT s tepelným čerpadlem za 20 990 Kč

Kašmírové oblečení

Perte ho s pracími prostředky na vlnu – mají neutrální až slabě kyselé pH, které chrání před nabobtnáním a zplstnatěním vláken, při teplotě do 30 °C. „Doporučujeme rychlé praní bez ždímání s vícero mácháním ve studené vodě," uvádí Lucie Kyselá.

Podprsenky...

Kousky se zipy, ozdobnými knoflíky, přezkami, nášivkami, potisky perte v plátěném sáčku. Zamezíte tření textilie o buben pračky a poničení zmiňovaných detailů, případně i dalšího prádla, když se přezka nebo háček zachytí o jiný kus oděvu.

Foto: whirlpool

Pračka Carisma AWOE 8914 je mimo jiné vybavená funkcí EcoMonitor, která vás ještě před praním upozorní, jaká bude spotřeba energie zvoleného programu. A díky funkci Colours 15° můžete prát i při nízké teplotě se skvělými výsledky. Spotřebič stojí 17 190 Kč

A teď pár tipů pro sušičky.

Vlněné textilie

Sušte k tomu určeným programem. Po vyjmutí vlhký oděv srolujte do froté ručníku a nechte na jiném suchém ručníku zcela doschnout. Přijde-li vám třeba svetr na dotek drsný, vložte ho do igelitového sáčku a na několik minut ho svěřte mrazničce.

Foto: miele

Sušička T 8867 WP uchvátí milovníky vůně – jde o první model nejen na našem trhu vybavený právě vůni (flakon se nasazuje do držáku ve dvířkách přístroje, na výběr je několik variant aroma). Spotřebič vás vyjde na 39 990 Kč

Foto: gorenje

Koš do sušičky je mnohdy automatickou výbavou spotřebiče, avšak někdy ho lze dokoupit i samostatně. Například za 690 Kč u Gorenje, za 1990 Kč u Miele

Znáte koš?

„Koš je součástí většiny modelů, které mají program na sušení v koši – pokud ho sušička nemá, nedoporučuje se do ní koš umisťovat," nabádá Martin Kameníček z firmy Electro World. Do koše se většinou dávají boty, plyšové hračky. Díky koši se věci v sušičce nebudou otáčet, tedy ani otírat o stěny bubnu.

Pozor na potisky

Oblečení s potisky, aplikacemi, háčky, přezkami, jemné textilie (například krajka, hedvábí, kašmír) sušte zásadně naruby a zvolte program odpovídající složení textilie. Lesklé potisky do sušičky nepatří, zmatní.

A jaké máte zkušenosti s praním a sušením vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek