Článek
Na co byste si měli dát pozor? Nejprve u pračky…
Na teplé bundy a džíny
U speciálních kousků, jako je outdoorová bunda nebo péřová peřina, volte přípravky k tomu určené od výrobců praček a správné programy. „Voděodolné bundy časem ztrácejí své schopnosti a musí se znovu impregnovat. Můžete je dát do čistírny nebo se spolehnout na speciální prostředky – na praní i ošetření po praní,“ nabádá Lucie Kyselá z firmy Miele. Na outdoorové věci nepoužívejte aviváž!
Na tmavé prádlo a džínové věci nepoužívejte prášky obsahující bělidla, perte je naruby a odstřeďujte při nízkých otáčkách.
Kašmírové oblečení
Perte ho s pracími prostředky na vlnu – mají neutrální až slabě kyselé pH, které chrání před nabobtnáním a zplstnatěním vláken, při teplotě do 30 °C. „Doporučujeme rychlé praní bez ždímání s vícero mácháním ve studené vodě," uvádí Lucie Kyselá.
Podprsenky...
Kousky se zipy, ozdobnými knoflíky, přezkami, nášivkami, potisky perte v plátěném sáčku. Zamezíte tření textilie o buben pračky a poničení zmiňovaných detailů, případně i dalšího prádla, když se přezka nebo háček zachytí o jiný kus oděvu.
A teď pár tipů pro sušičky.
Vlněné textilie
Sušte k tomu určeným programem. Po vyjmutí vlhký oděv srolujte do froté ručníku a nechte na jiném suchém ručníku zcela doschnout. Přijde-li vám třeba svetr na dotek drsný, vložte ho do igelitového sáčku a na několik minut ho svěřte mrazničce.
Znáte koš?
„Koš je součástí většiny modelů, které mají program na sušení v koši – pokud ho sušička nemá, nedoporučuje se do ní koš umisťovat," nabádá Martin Kameníček z firmy Electro World. Do koše se většinou dávají boty, plyšové hračky. Díky koši se věci v sušičce nebudou otáčet, tedy ani otírat o stěny bubnu.
Pozor na potisky
Oblečení s potisky, aplikacemi, háčky, přezkami, jemné textilie (například krajka, hedvábí, kašmír) sušte zásadně naruby a zvolte program odpovídající složení textilie. Lesklé potisky do sušičky nepatří, zmatní.
A jaké máte zkušenosti s praním a sušením vy?