Hlavní obsah

Žlutá a oranžová v interiéru: Umí rozzářit každý domov!

Foto: Alax

Sedačka Minimum slibuje maximum pohodlí. Na výběr je několik různých rámů, matrací i potahů (cena k doptání v obchodě)

17. 10. 2014

Potřebujete dobít energii? Chybí vám někdy radost ze života? Pak nechte u sebe doma zářit barvy, které evokují pozitivní vlastnosti. Co všechno můžete mít ve žluté nebo oranžové?

Článek

Víte, že žlutá barva je jednou z barev spektra, kterou lidské oko zachytí jako první? Není divu, však se vám díky ní vybavují jen samé pěkné věci – léto, slunce, chvíle oddechu… Stejně optimistická je také oranžová, tak toho využijte.

Dobré zprávy

„Žlutá vyzařuje intenzivní energii, aktivuje, motivuje a oživuje. Povzbuzuje především podvěsek mozkový, a proto se vztahuje k rozumu a jasnému myšlení. Odstraňuje negativní myšlení a nízké sebevědomí," říká designérka Michaela Szilágyiová z Free Architects. A oranžová? „Ta vyzařuje radost, elán, optimismus a mládí, je to barva života, stejně jako třeba indická červeň. Oranžová pomáhá zahánět špatnou náladu, působí energicky a přináší teplo,“ dodává designérka.

Foto: J.A.P.

Výrazné žluté dveře v otočném a posuvném provedení dokonale vyniknou v bezobložkovém provedení (se skrytými zárubněmi) systému Aktive

Foto: BlanchePorte

Osvěžit třeba i starší sedačku pomůže protiskluzový přehoz (například 70 x 230 cm, za 869 Kč)

Foto: Johnstone´s

Oranžová výmalba zaujme, navíc daný prostor pocitově ohřeje o několik stupňů (nátěr Covaplus Vinyl Matt, například balení 2,5 l za 599 Kč)

Všeho s mírou

Chcete-li si žlutou nebo oranžovou vymalovat nebo je použít na podlahy (žlutá podlaha je momentálně trendy), myslete na jediné – už je nedoplňujte dalšími výraznými barvami použitými na velkých plochách. A také odstíny volte obezřetně, syté tóny nejsou zrovna optimální, můžou působit až rušivě. Těch se naopak nebojte na doplňcích.

Foto: KPP

Ekologická vinylová krytina v dekoru Honey Mustard od Wineo Purline snese velkou zátěž bez vzniku otlaků, takže se hodí i do dětského pokoje (1396 Kč/1 m^2 )

Foto: Hornbach

Hřejivý odstín oranžové použitý na větší ploše je vhodnější kombinovat s další, méně nápadnou barvou

Foto: KPP

I dřevěné palubky můžou doslova hýřit barvami, zde provedení Dub žlutý a Dub světle žlutý značky Bauwerk. Krytina se k podkladu lepí na pevno a umožňuje pokládku na podlahové vytápění (2529 Kč/1 m^2 )

Výběr je velký

„V interiéru se nejčastěji používají odstíny meruňkové a lososové, vypadají elegantně stejně jako starorůžová nebo rokoková – světlejší starorůžová. Oblíbené jsou však i pastelové tóny až po zázvorovou a okrovou,“ uvádí příklady z praxe designérka. A dodává, že i žlutá nabízí velké spektrum možností – zahrnuje teplé barvy jako žloutková, syté tóny až po oblíbené svěží světlé odstíny. Doplňkové se používají okrová, hořčicová a kari.

Foto: Free Architects.

Žlutá barva nabízí mnoho odstínů, vybere si i ten, kdo se bojí výrazných tónů

Foto: Dřevojas

Spojení žluté s tóny modré či zelené jsou různými možnostmi barevného provedení koupelnového nábytku Retro (od 34 990 Kč)

Foto: Designbuy CZ

Svěží design v podobě moderních stohovatelných židlí z plastu (vlevo Easy Chair, za 2541 Kč, vpravo Zartan Basic, za 5082 Kč)

Barvy jako kouzelnice

Potřebujete opticky zvětšit a rozjasnit malé pokoje? Zkuste to s citronovou a vanilkovou. A pokud je vám doma chladno, „ohřejete se“ i bez krbu díky oranžové. „Má totiž hřejivé účinky a pocitovou teplotu v místnosti zvýší až o 4 stupně,“ vysvětluje Michaela Szilágyiová. Pozor si však dejte na spojení těchto barev se dřevem: rozumí si nejlépe s dubem, kouřovými odstíny nebo bílou, ale ve spojení s tmavými a tropickými dřevinami působí rušivě.

Foto: Bonami CZ

Vlněný koberec Asiatic Carpets zaujme jak dekorem, tak i provedením – je ručně vázaný (120 x 170 cm, za 2999 Kč)

Foto: Le Patio, Alax

Jako slunce u vás doma může zářit leccos, včetně industriální skříně (65 x 175 x 30 cm, za 19 500 Kč) nebo stolku a barových židlí (například stůl o rozměrech 46,3 x 101,8 cm, cena od 8658 Kč)

Ideální použití

Dětské pokoje si o žlutou či oranžovou vysloveně říkají. Stejně tak se jich nebojte v pracovnách, kuchyních (podporují nejen kreativitu, ale také chuť k jídlu) a do určité míry v obývacích pokojích (například koutek pro cvičení, ruční práce a podobně). Záleží hlavně na tom, zda v daném prostoru potřebujete vybídnout k aktivitě. Pokud zde chcete především relaxovat, pak na žlutou a oranžovou aplikovanou na větších plochách zapomeňte.

Foto: Decoland

Do dětských a studentských pokojů se oranžová a žlutá skvěle hodí

Foto: Bonami CZ

Kulaté tvary bytových doplňků evokují domácí pohodu. Aby to však nebyla tak trochu nuda, energii jim dodá provedení ve žluté barvě (hodiny Golden Record, průměr 31 cm, za 1169 Kč, pletený puf, průměr 50 cm, za 2499 Kč)

Foto: J.A.P.

Když vám hraje interiér kuchyně žlutou barvou, dodejte mu skleněný obklad s motivem hudebních not

Kde si dát pozor

Obě barvy dokážou spolehlivě rozzářit tmavší a menší prostory. „Optimální je jejich použití v místnostech s orientací sever a severovýchod. Ale do velkých bytů jsou naprosto nevhodné. Opatrně s nimi nakládejte rovněž tam, kde máte hodně oken. Hlavně žlutá ve spojení s velkým množstvím přirozeného světla oslňuje,“ nabádá designérka. A doplňuje, že by tyto barvy nepoužívala ani v ložnici, protože můžou narušovat spánek. Hodně energie někdy zkrátka škodí.

Foto: J.A.P.

Skleněná stěna Sigma dobře propustí světlo z místnosti i do chodby bez oken. Pro efekt ji lze opatřit zajímavým vzorem, zde motiv psaného písma Letter (100 x 240 cm, cena od 28 314 Kč)

Když se nedokážete rozhodnout, které z těchto dvou barev dát přednost, zkombinujte je. Nejlepší řešení? Použijte postupné odstíny, kdy jedna barva jakoby přechází do druhé. A pokud se vám domácnost zdá stále příliš fádní, přidejte lesk. Což se nabízí například v podobě obkladů za kuchyňskou linkou nebo na podlaze v takzvaných komunikačních prostorách (schodiště, chodby).

Foto: Apropos shop, Decoland

Zleva: Parafínová svíčka ve tvaru květiny značky Lifestyle (18 x 11 cm, 704 Kč), stolní lampa Wire od Verpan (cena k doptání v obchodě)

Kterou z nich máte raději – oranžovou, nebo žlutou?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek