Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bylo by nespravedlivé tvrdit, že někdo je pouze negativní. U lidí není nic černé nebo bílé, zejména ne na emocionální úrovni. Oba aspekty žijí společně v každém a každý se může rozhodnout zdůraznit jedno, nebo druhé. Jak poznáte lidi, kteří se z různých důvodů přiklonili k negativismu?
1. Vždy očekávají jen to nejhorší
Negativní člověk stěží rozpozná něco, co by mu mohlo přinést byť jen krátkou radost. Daří se mu ve vážných věcech a starostech, neustále předvídá, že se věci pokazí, ať už jde o silniční provoz, počasí, nebo jídlo v restauraci. Sklenici vnímá vždy do půlky prázdnou a nedokáže (anebo nechce) vidět světlejší stránky života. Jenže brát věci příliš těžce a vážně jen dál zvyšuje negativní postoj k ostatním i k sobě samému, takže je z toho těžká cesta ven.
2. Neustále cítí křivdu
Kdo by si nepřál narodit se do milionářské rodiny nebo vyrůstat v láskyplném prostředí! Pro někoho je příliš těžké připustit, že se s mnoha věcmi zkrátka nedá nic dělat. Tato frustrace je součást lidské existence – člověk nikdy nedostává od života vše, co chce či potřebuje. A kdo nepřestane toužit po tom, co není možné, ten bude věčně naplněn jen hořkostí, křivdou a bolestí. Totéž se stane, když svůj pohled zaměříte na nesplnitelné cíle a neustále bažíte po něčem, co zkrátka nelze: například se snažíte vypadat stále stejně mladě…

Nezlobte se na negativistické lidi, i když vás štvou. Stejně špatně jako vidí svět okolo, vidí i sami sebe, takže jsou spíš k politováníFoto: Prostock-studio, Shutterstock.com
3. Děsí se budoucnosti
Škarohlídi mají velice nedůvěřivý postoj k budoucnosti. Buď před ní raději schovávají hlavu do písku, nebo ji vidí rovnou černě. Nejsou v ní schopni vidět dobré příležitosti. Většinou je ani nenapadne, že si do života vnesli nějakou změnu, protože se nedokážou podívat za hranice svého domnělého neštěstí a smůly. Proto se také málokdy vydají mimo komfortní zónu, nemohou zakoušet nové zkušenosti a bývají chyceni ve fádnosti a nudě. Jejich přístup k životu lze popsat jako uváznutí v temném tunelu.
4. Pořád si stěžují
Asi každý si čas od času stěžuje. Problém ale nastává, když se stěžování a fňukání stanou určitým způsobem života. V takovém případě se vnímání orientuje negativně a věční nespokojenci přinášejí spoustu nepříjemností sobě i okolí. Mohou si naříkat na řadu problémů – od počasí přes nedostatek partnerových citů či potíže v práci až po „špatně“ zapnutý počítač! Někdy dokonce získají přesvědčení, že celý svět stojí proti nim.
5. Srovnávají se, kritizují a závidí
Žít v neustálém srovnávání s ostatními znamená nedostatek autonomie a vlastních kritérií. Negativní lidé si jsou méně jistí sami sebou. Vše, co dělají, posuzují především podle toho, co dělají ostatní. Ve výsledku to přináší frustrující emoce, které vedou k pozici neustálé konfrontace. Proto často kritizují a těžko tolerují ostatní nebo se bojí, že ze sebe udělají hlupáka. Věčné srovnávání a negativní pohled na sebe i svět pak také vede k závisti. A to celkově špatné naladění jen a jen zhoršuje.

Společnost lidí, kteří neumějí k ničemu říct nic dobrého, je vyčerpávající. Nesnažte se je „napravit“, lepší je se s nimi stýkat co nejméněFoto: Bojan Milinkov, Shutterstock.com
Jak se bránit negativismu ostatních
Negativističtí lidé často vysávají z ostatních energii a mohou je emocionálně i fyzicky vyčerpávat, protože nejsou schopni kolem sebe šířit vůbec nic pozitivního. Co s nimi? Nezlobte se na ně, i když vás štvou. Stejně špatně jako vidí svět okolo, vidí i sami sebe a temný a neradostný je i jejich vnitřní svět, takže jsou spíš k politování. Nemá cenu je k čemukoliv nutit nebo se pokoušet měnit jejich pohled na svět – mají svoje nezlomné přesvědčení a vnitřní pravdu. Pokud se nedokážete jejich vlivu dostatečně bránit, snižte kontakt na minimum. Ušetřenou energii je lepší věnovat práci na vlastním vnitřním klidu a radostném přístupu ke světu.