Článek
„Neškleb se, budeš mít vrásky!“ Kterou z vás v dětství maminka nečastovala podobnými radami. Jenže přehnaná mimika není jedinou příčinou vrásek. Způsobujete si je i tehdy, když si myslíte, že svému zdraví a kráse prospíváte.
Důkladná péče
Polička v koupelně se prohýbá přípravky a i malátné únavou se večer nikdy nezapomenete odlíčit? To je skvělé a vaše pleť vám za to poděkuje (více v článku Nejčastější chyby při odličování).
Ale nejde jen o to, co pleti dopřáváte, ale také jak. Pokožka na obličeji je jemná a vyžaduje stejně jemné zacházení. Krémy vklepávejte, nikoli rozmazávejte po tváři, make-up smývejte přirozenými pohyby, žádným dřením. Důkladně držící řasenku odstraníte tak, že tampon napuštěný odličovacím prostředkem na několik okamžiků přiložíte a necháte působit, až pak jemně očistíte. Zejména v oblasti očí hlavně žádné drhnutí!
Sport
Jakýkoli pohyb vašemu zdraví, mladistvému vzhledu a štíhlé postavě rozhodně prospívá. Jen pozor, kde sportujete. Například populární běh má na vznik vrásek zásadní vliv. Pokud běháte po městě, ulpívá vám na obličeji mnoho nečistot, ani nemluvě o slunečním záření, kterému tvář vystavujete. Před cvičením proto dopřejte pokožce krém s UV faktorem a po akci se nezapomeňte důkladně odlíčit.
Běhání je zdravé pro fyzičku, ale volné radikály prokrvené pleti zrovna příliš nesvědčí
Spánek na boku
Neusnete jinak než na boku, navíc máte oblíbenou jen jednu stranu? Koledujete si o hluboké, a bohužel i nerovnoměrné vrásky. Chcete-li se jim vyhnout, je nejlepší spánek na zádech, kdy se pokožka vyhladí a uvolní. Důležitý je i materiál, v jakém spíte. Po hedvábí či saténu pokožka jemně klouže, na bavlně se zbytečně krabatí. A také si hlídejte, jestli spíte dostatečně dlouho (u dospělých 7–8 hodin).
„Během spánku se obnovují kožní buňky a získávají novou vitalitu. Při dlouhodobé nevyspalosti zůstávají stresové hormony ve vysoké hladině a tím zvyšují produkci hormonu kortizolu a negativní procesy v pokožce,“ popisuje wellness koučka Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic.
Slunění se
Sluneční svit ve velké míře pokožce prokazatelně nesvědčí, negativní dopad má ale i z jiného důvodu. Například pokud jde o citlivé oční okolí. Když svítí slunce a nemáte sluneční brýle, začnete se šklebit a stahovat svaly kolem očí, což jen nahrává vzniku vrásek.
„Sluneční paprsky dokážou proniknout i do hlubších vrstev kůže, proto je její ochrana nezbytná. Důsledkem chronických účinků škodlivého záření povoluje podkožní vazivo, tvoří se vrásky, pigmentové skvrny a kůže předčasně stárne,“ prozrazuje lékař Tomáš Kampe ze společnosti LR Health & Beauty.
Nejde jen o přímý vliv UV záření na pokožku. Jde i o to věčné mhouření očí a jiné grimasy, když si nevezmete ochranné brýle
Koktejl s kamarádkami
Rády vyrazíte s kamarádkou na osvěžující frappé nebo koktejl? Neřešíme teď kalorie, které si v nápojích dopřáváte. Vykřičník visí nad jiným viníkem, a tím je obyčejné brčko. Když nasáváte pití slámkou, intenzivně stahujete svaly kolem úst a koledujete si o hluboké vrásky. Pokud se oblíbených drinků nechcete vzdát, používejte anti-aging krémy i na okolí rtů.
Sladká snídaně
Že cukry nesvědčí štíhlé postavě, není nic nového. Ale koblihy a slazené cereálie, kterými nastartujete den, mohou zapříčinit i vznik nehezkých vrásek. Na svědomí to má proces zvaný glykace, při kterém se cukr v krvi váže na bílkoviny a dále transformuje. Negativní dopad této reakce nejvíce postihuje kolagen a elasticin, tedy ty složky pokožky, které mohou za její pružný a mladistvý vzhled.
Jak bojujete s vráskami vy? A po čem se vám dělají nejvíce?