Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Letní les nabízí doslova smyslovou hostinu: zrající borůvky, pryskyřičné vůně, šustění listí i roztančené paprsky slunečního světla procházejícího mezi větvemi stromů. Právě teď je ideální chvíle vyzkoušet lesní terapii, známou také jako forest bathing nebo japonské shinrin-yoku.
Zázrak z Japonska
Právě v Japonsku vznikl v 80. letech tento přístup jako reakce na rostoucí stres, syndrom vyhoření a alarmující počet sebevražd. Japonská vláda tehdy podpořila vznik terapeutických lesních parků i výzkumů vlivu přírody na zdraví. Výsledky byly překvapivé – procházka lesem zklidňuje nejen mysl, ale i tělo. Stačí už dvacet minut denně, aby se v těle aktivoval tzv. parasympatikus, tedy nervová složka zodpovědná za odpočinek a regeneraci. Snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, zklidňuje srdeční tep, posiluje imunitu a zlepšuje kvalitu spánku.
„Už po dvaceti minutách v přírodě, ať v lese nebo parku, můžete na svém těle a mysli cítit účinky. Tady a teď, vypnout hlavu, ramena dozadu, otevřít hrudní koš a hlubokým vědomým dýcháním po chvilce aktivujete parasympatikus, část vašeho autonomního vegetativního nervového systému. Když to navíc zkombinujete s procházkou naboso či přímým kontaktem vašich rukou se stromy či zemí, budete pociťovat úlevu, jako když z vás spadne pomyslný kámen. Hlava přestane být zastřená a vaše smysly se naopak zostří,“ říká Daniel Fajkus, certifikovaný průvodce shinrin yoku a spa manažer Falkensteiner Spa Resort v Mariánských Lázních, kde jsou lesní terapie součástí hotelového programu. Dodává, že k dosažení maximálního a hlavně trvalého efektu se doporučuje pravidelný pobyt v lese, ideálně mezi dvěma a půl až třemi hodinami.

Nebojte se ani přímého kontaktu se stromy či zemí.Foto: urbans, Shutterstock.com
Všemi smysly
Lesní terapie není výlet ani túra. Je to jemné ponoření se do přítomného okamžiku prostřednictvím všech smyslů. Cílem není ujít co nejvíc kilometrů, ale spíše nechat les, aby vás vedl. Vnímejte vůni jehličí, vlhké půdy nebo lesních plodů, sledujte odstíny zelené i barevné akcenty v podobě květin či hub, zaposlouchejte se do zpěvu ptáků nebo větru v korunách stromů. Zkuste si sundat boty a jít chvíli bosky, obejměte strom, nebo si jen sedněte do mechu a dýchejte. Faktem totiž zůstává, že člověk je odpradávna s přírodou hluboce propojený, takže už po několika minutách v lese se mu zpomaluje srdeční frekvence, zklidňuje a prohlubuje dech.
Začít můžete hned
Lesní terapie nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti ani instrukce. Pokud ale chcete, můžete si dopřát vedenou procházku s certifikovaným průvodcem, který vás naučí jednoduché techniky vědomého pobytu v přírodě. Jinak si vystačíte sami. Začněte odhodláním vydat se do blízkého lesa, vypněte si telefon, zpomalte krok a ztište mysl. Pak se zastavte na místě, které vás něčím přitahuje, a bez očekávání poslouchejte, dýchejte, pozorujte vše, co se kolem vás a ve vás děje.
Mnozí lidé popisují, že se při pravidelných „lesních koupelích“ přepínají do meditativního stavu bez toho, aby se o to vědomě snažili. Les má totiž schopnost harmonizovat – nejen tělo, ale i emoce a mysl. Je to prostor, kde se ztrácí hranice mezi vnějším a vnitřním světem. Tak jej nechte, aby vám připomněl, kdo skutečně jste.