Článek
Stále více lidí si uvědomuje, jak zásadní je péče nejen o fyzické, ale i o duševní zdraví. Přesto mnoho z nich pomoc nevyhledá, i když cítí, že by byla namístě. Důvod je prostý: cena. Jedno sezení začíná zhruba na tisícovce. Psychoterapie není levná záležitost, zejména pokud potřebujete dlouhodobou nebo intenzivní podporu.
Jak poznáte, že potřebujete pomoc
V dnešní uspěchané době ze všeho tlaku člověku snadno dojde energie. Jak poznat, že jen na chvíli ztrácíte dech, a kdy už se propadáte do osidel deprese? „Napovědět vám může třeba to, když si vezmete dovolenou. Pokud se vám během ní energie obnoví, s největší pravděpodobností jste si potřebovali pouze fyzicky a psychicky odpočinout. Jestliže však ani po odpočinku nepřichází změna, je potřeba začít to řešit. Z deprese se totiž nevyspíte,“ vysvětluje psycholožka Anna Říhová z psychedelické kliniky Psyon.
Jak získat pomoc, když na ni nemáte
Péče o duševní zdraví by neměla být výsadou těch, kdo si ji mohou finančně dovolit. Existují cesty, jak v obtížné životní situaci najít podporu, aniž byste museli sáhnout hluboko do kapsy. Jak psychologickou pomoc získat i bez velkého zásahu do rozpočtu?
1. Oslovte terapeuta hrazeného pojišťovnou
Na webu své zdravotní pojišťovny si vyhledejte seznam terapeutů, kteří služby nabízejí na pojišťovnu. Čekací doba u nich bývá delší, rozhodně je to ale lepší než žádná pomoc. Počítejte také s tím, že budete pravděpodobně potřebovat doporučení od praktického lékaře. >>>Psychiatr, psycholog, psychoterapeut: Kdy ke komu jít?
2. Využijte příspěvek pojišťovny
I když nenarazíte na odborníka přímo hrazeného pojišťovnou, můžete si nechat terapii od pojišťovny proplatit dodatečně. Na podporu psychického zdraví totiž většina pojišťoven přispívá v rámci svého benefitního programu, na jedno sezení lze získat až pět set korun. Například VZP nabízí klientům až pět tisíc ročně.
3. Zkuste benefit od zaměstnavatele
Význam psychické pohody si uvědomují i zaměstnavatelé, proto stále více firem poskytuje hrazené nebo dotované psychoterapie jako benefit zaměstnancům. Zjistěte, zda se něco takového nenabízí i u vás.

Chodit na pravidelnou dlouhodobou terapii je svého druhu luxus. Ale rozhodně to není pro každého! Často stačí několik návštěv, kdy vám odborník pomůže s vhledem do vaší situaceFoto: Ilona Kozhevnikova, Shutterstock.com
4. Najděte skupinu či terapeuta ve výcviku
Nemusíte se svěřit jen do rukou renomovaného terapeuta s letitou praxí. Sezení za výrazně nižší ceny nabízejí frekventanti různých psychoterapeutických výcviků, kteří si odbývají potřebnou praxi. Díky odbornému dohledu je to dostupná a kvalitní forma podpory. Také skupinová sezení jsou často levnější než individuální terapie. Navíc získáte možnost slyšet příběhy lidí v podobné situaci a může to být pro vás velmi cenná zkušenost.
5. Poraďte se online
Levnější bývá i online terapie, kterou nabízí stále více odborníků na lidskou duši. „Podle studií je online terapie stejně účinná jako sezení tváří v tvář. Její nesporné výhody jsou v dostupnosti – jak časové, tak geografické,“ vysvětluje Žaneta Krčilová, spoluzakladatelka online psychoterapeutické platformy Hedepy.
Kde hledat psychologickou pomoc
Situace vám přerůstá přes hlavu? Pomoct si můžete i sami, lze se obrátit na někoho blízkého anebo odborníky – využít můžete telefon, chat i e-mail.
- Modrá linka 608 902 410 nebo 731 197 477: Nonstop odborná psychologická pomoc a podpora každému v těžké životní situaci. Využít lze i chat či e-mail.
- Linka první psychické pomoci 116 123: Volejte kdykoliv, zdarma a anonymně, když vás zachvátí úzkost, panika či deprese. Linku zřizuje iniciativa Cesta z krize, nabízí možnost chatovat.
- Aplikace Nepanikař: Mobilní aplikace zdarma ke stažení. Nabízí první psychologickou pomoc a průvodce konkrétními problémy: návody, jak z toho ven, kontakty na pomoc a možnost obrátit se na poskytovatele.
- Pražská linka důvěry 222 580 697: Nonstop telefonická krizová pomoc v těžkých životních situacích, možnost chatu i e-mailu.
- Linka bezpečí 116 111: Bezplatná nonstop krizová linka pro děti a mladistvé, nabízí pomoc v těžkých situacích i při řešení každodenních problémů, lze i chatovat.
- Přehled krizových a informačních linek v ČR
6. Obraťte se na neziskové organizace
Některé neziskové projekty nabízejí psychologickou pomoc zdarma nebo za symbolickou částku. Mnohé se zaměřují na určité skupiny: například rodiče, mladé lidi, oběti domácího násilí, pečující osoby nebo seniory. Také ve školách a na univerzitách bývá často studentům k dispozici školní psycholog.
7. Sledujte rady odborníků
Na svém duševním zdraví můžete pracovat i díky kurzům mindfulness, podcastům s odborníky anebo díky mobilním aplikacím, které vás provedou základy zvládání úzkosti nebo stresu. Není to náhrada za terapii, ale v těžších chvílích může jít o důležitý první krok, navíc to funguje jako důležitá prevence.