Hlavní obsah

Aby se krásně zazelenal aneb Co s trávníkem v březnu?

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Nebude to dlouho trvat a jaro se přihlásí o slovo nejen počasím, ale i podle kalendáře. Máme pro vás několik tipů, jak se venku zabavit. Vedlejším produktem bude hustý, krásně rostlý a zelený trávník. Jak ho připravit na jaro?

Článek

Moc pravděpodobné to není, ale pokud na vašem trávníku ještě leží trochu sněhu, zatím vyčkejte a nezatěžujte ho ani zbytečným chozením. Nedočkavostí byste si jen zadělali na houbové choroby. Ten správný čas na první péči nastává se začátkem vegetačního období. Jakmile se tedy oteplí, sekačka musí být v pozoru.

Trávník: první sečení 

Kdy trávník po zimě poprvé posekat přesně určit nelze. Záleží na rozdílech z hlediska nadmořské výšky, teploty, vlhkosti, na tom, jaká byla daný rok zima (čím mírnější, tím dřív sekáme). Každopádně nejpozději když má trávník 10 centimetrů. Ideální délka je ale kolem 5 centimetrů.

Před prvním sečením plochu trávníku důkladně ukliďte – odstraňte veškeré větve a větvičky, prostě vše, co by vám mohlo překážet. Frekvence prvních sečí zpravidla postačí v rozmezí deseti až čtrnácti dní.

Po měsíci se vyplatí sekačku vytáhnout každý týden. Díky častějšímu sečení podpoříte odnožování trávníku, tedy bude pak růst v hustějších trsech (můžete si k tomu pořídit robotickou sekačku).

Jakmile pak tráva vyroste do výšky 7 centimetrů, je třeba sekání opakovat. Pokud byste nechali porost více odrůst, snížíte jeho schopnost odnožování. Současně bude choulostivější z hlediska sešlapu. Ovšem nižší posek také neprospívá – pažit nemá šanci tvořit tolik kořenů, tím pádem hůře přijímá vodu a živiny. Zvyšuje se tak náchylnost k přesušení a více se usazují i mechy, řasy a plevele.

Foto: Serhii Bobyk, Shutterstock.com

Nechce se vám sekat? Pořiďte si robotickou sekačkuFoto: Serhii Bobyk, Shutterstock.com

Kdy poprvé použít vertikutátor

Pokud se přes sezonu chcete těšit pohledem na opravdu krásně zelený porost, po první či druhé seči je vhodné provést také vertikutaci. Vždy však berte v potaz aktuální stav trávníku. Chybou je vertikutace příliš přemokřené nebo namrzlé plochy.

Pro vysvětlení – název vertikutátor vznikl odvozením z anglických slov vertical a cut, česky svislý a řez. Tímto strojem, který je podobný sekačce, provedete provzdušnění vrchní vegetační vrstvy trávníku, jelikož odstraníte nánosy plsti. Ta se postupně vytvoří z odumřelých rostlin, mechu, plevele či zbytků posečené trávy (jak založit kompost).

Někdy vám může připadat, že trávník vypadá po této ozdravené kůře paradoxně hůř než před zásahem. Ničeho se nelekejte, za pár týdnů vyraší nové a zdravé travní výhonky. Pozor však na příliš hlubokou vertikutaci, ta by mohla poškodit kořenový systém i rostliny samotné. Hloubka prořezu by měla být maximálně do čtyř milimetrů travního drnu. Nejvhodnější pro vertikutaci je suchý trávník asi 2 dny po posledním dešti. Ideální je trávník provzdušnit dvakrát ročně – kromě toho jarního také na podzim, optimálně na konci srpna či v září.

Díky této péči může trávník opět dýchat. Vertikutace pomůže k rychlejšímu průsaku vody a živin, přívodu světla a lepší cirkulaci vzduchu. Je přirozenou prevencí proti vzniku houbových chorob.

Foto: Charoenrak Sonthirat, Shutterstock.com

Vertikutace, tedy prořezávání trávníku, mu pomáhá dýchat a zabraňuje plísnímFoto: Charoenrak Sonthirat, Shutterstock.com

Jak opravit poničený trávník

Celý proces vertikutace je naprosto přirozený a nenarušuje ekosystém trávníku žádnými chemikáliemi. Pokud se přesto rozhodnete, že mu dopřejete i nějaký vydatnější koktejl živin, právě po provzdušnění je ideální čas. Stejně jako na dosetí. Co se hnojiva týče, sáhněte po tom přímo určeném na trávník. Existují i taková, která dokáží eliminovat růst plevele.

A jak ozdravit i opravdu velmi zanedbaný trávník? Odborníci doporučují provzdušnění během jara ještě jednou. Vertikutátorem tentokrát jeďte do kříže. Takto oživený trávník pohnojte, případně dosejte. Znovu se brzy zazelená.

Chcete si založit skalku a jste úplní začátečníci? Tenhle článek je přesně pro vás. 

Reklama

Související témata: