Hlavní obsah

Zázračná cibule a česnek: Vypěstujte si je i vy!

Foto: images72, Shutterstock.com

Cibule a česnek mají v kuchyni díky své chuti a pozitivnímu vlivu na zdraví nezastupitelnou úlohu. Čím vám prospívají a jak na jejich pěstování?

Článek

Cibule je přírodní antibiotikum, které funguje jako skvělá prevence proti virovým onemocněním a nachlazení. Obsahuje velké množství vitaminu C, draslíku, sodíku, vápníku, fosforu a železa. Pozitivně ovlivňuje trávení, ničí střevní parazity a snižuje hladinu cukru v krvi. Můžete ji využít i zevně – zklidňuje svědící štípance od hmyzu, napomáhá hojení ran a léčbě zánětů.

Proti nachlazení, virům a bakteriím působí stejně dobře také česnek. Obsahuje vitaminy ze skupin A, B, C a D, nechybí v něm jód. Jeho pravidelná konzumace (zdravá dávka je 1 až 3 stroužky denně) čistí cévy, pozitivně ovlivňuje léčbu cukrovky, posiluje srdce a upravuje krevní tlak. S jeho užíváním to ale nepřehánějte. Dlouhodobá konzumace větších dávek může vést k problémům s krevním oběhem a trávením.

Máte volné místo na zahrádce a nechcete se spoléhat na zeleninu z obchodů? Zkuste si ji sami vypěstovat! Jak na cibuli a česnek?

Aby cibule neplakala

Pro vysazení cibule je nejvhodnější přelom března a dubna. Potřebuje slunce a přednost dává sušším půdám (pozor na příliš vyschlé!) bohatým na humus. Nedaří se jí v těžkých, studených, kyselých nebo jílovitých půdách, vyšších nadmořských výškách a vlhčím klimatu. Má ráda draslík a fosfor, nesnáší chlor a nadbytek dusíku, který zpomaluje její zrání a zkracuje dobu uskladnění.

Přestože si ji můžete předpěstovat ze semínek, nejoblíbenější je pěstování z již koupené sazečky. Před výsadbou přidejte do půdy přibližně 5centimetrovou vrstvu kompostu, u kyselejších půd můžete přisypat mletý dolomitický vápenec. Řádky by měly být vzdálené asi 20 cm. Sazečky dávejte přibližně 10 až 15 cm od sebe a umisťujte je špičkou směrem vzhůru. Ta by měla být po přihrnutí půdy jen těsně pod povrchem zeminy.

U správně připravené zeminy není nutnost hnojit. Zalévejte mezi řádky, dejte si ale pozor na přelití – přílišná vlhkost rostlinám škodí. Pokud nemáte zahrádku, cibuli můžete pěstovat v hlubokém truhlíku i na dostatečně slunném balkoně.

Foto: Hecos, Shutterstock.com

Sazečky cibule vysazujte přibližně 10 až 15 cm daleko od sebe špičkou nahoru. Ta by měla po zahrnutí zeminou zůstat těsně nad povrchem

Česnek, jaký jen vybrat druh?

Česnek dělíme podle doby jeho výsadby na ozimý a neozimý. Ozimé druhy (například Anton, Benátčan, Lukan nebo Slavin) vysazujeme na zimu. Nejvhodnějším měsícem je prosinec, řiďte se ale především teplotou půdy. Ta by před výsadbou měla klesnout pod 9 °C, jinak hrozí, že rostlinu napadne fusariová hniloba způsobující odumírání a vadnutí. Neozimé druhy (Japo II, Lumír a Matin) se vysazují v období od března do května.

Mimo dělení na ozimé a neozimé rozlišujeme ještě česneky paličáky a nepaličáky. Mezi pěstiteli jsou mnohem oblíbenější paličáky (většina ozimých druhů), které mají uprostřed hlavičky palici obklopenou většími obvodovými stroužky. S nimi se v kuchyni lépe pracuje, jejich nevýhodou ale je, že snadněji vysychají. Pokud si sadbu chcete připravit sami a záleží vám hlavně na následné délce skladování, jsou pro vás lepší volbou nepaličáky (Anton, Benátčan, Lukan a neozimé druhy), které navíc mívají intenzivnější chuť.

Foto: Volodymyr Plysiuk, Shutterstock.com

Nepaličáky mívají intenzivnější chuť, delší skladovatelnost a snáze se přizpůsobují okolnímu prostředí. Přesto jsou paličáky (zde na fotografii) stále oblíbenější variantou

Kam s ním a jak si zajistit úrodu?

Česnek si libuje na sluníčku a miluje propustnější půdy. Vysazujte ho na teplé místo a půdu mu dopřejte písčitohlinitou nebo hlubší hlinitou. Protože často trpí chorobami a je náchylný na plísně, je před jeho výsadbou důležité ho 6 až 12 hodin mořit ve speciálních mořidlech na česnek.

Řádky záhonu by od sebe měly být vzdálené asi 30 cm, jednotlivým stroužkům nechte mezi sebou prostor přibližně 10 cm a umisťujte je do půdy do hloubky 5–8 cm.

Zapomeňte na hnojení organickými hnojivy (česnek nenávidí koňský a kravský hnůj) a přílišné hnojení dusíkem. Dejte přednost speciálním hnojivům pro cibuloviny, u neutrálních či kyselých půd ho můžete zjara přihnojit ledkem vápenatým. Pozor si dejte i na háďátka, která česnek s oblibou napadají. Účinnou ochranou proti nim je afrikán (aksamitník), který můžete vysadit mezi česnek a jehož vůně háďátka zaručeně odláká.

Pěstujete zeleninu sami? Jestli chcete začít, mrkněte sem na rady, jak připravit záhony a jak truhlíky třeba na bylinky. A jestli chcete zkusit zajímavější formu pěstování, zkuste to hydroponicky!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek