Článek
Časopis Uzlíček
Trpí-li alergickými projevy oba rodiče, je „šance" že bude dítě alergik dokonce až 60%. Úpravou našeho životního stylu, drobnými změnami našich zvyků a domácího prostředí se přitom dá proti alergiím velmi účinně bojovat.
Za alergické projevy může zvýšené množství histaminu
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na látky z okolního prostředí. Látky, které u citlivého jedince vyvolávají přehnanou reakci (spouštěče alergické reakce), nazýváme alergeny. Zdravému jedinci tyto látky neškodí. Při alergické reakci organismus vyplavuje zvýšené množství histaminu, který je zodpovědný za alergické projevy. U kojenců a malých dětí se alergie projevuje hlavně na kůži, a to jako atopický ekzém.
Přehled nejvýraznějších alergenů
- Inhalační: pyly, roztoči, zvířecí alergeny, plísně
- Potravinové: vejce, kravské mléko, pšeničná mouka, rajčata, ryby, některé druhy ovoce (citrusy, jahody)
- Hmyzí bodnutí: včela, vosa, sršeň
- Alergie na léky: některá antibiotika (penicilin), lokální anestetika, ale také látky, které se do léčiv přidávají jako pomocné látky (masťové základy, pojiva tablet)
Jak se alergie projevuje?
Alergickou reakci může vyvolat i velmi malé množství alergenu. Vždy, když se organismus setká s alergenem, rozpozná ho a začne s vytvářením protilátek. Výsledkem je pak poškozování organismu:
- zažívací systém: bolesti břicha, zvracení, průjem
- dýchací cesty: alergická rýma, záchvaty kašle, alergické astma
- kůže: svědění, kopřivka, otoky, ekzém
- celkové příznaky: bolesti hlavy, poruchy soustředění, poruchy spánku, zvýšená teplota
Alergii a astma mohou v těhotenství zhoršovat některé nemoci
V těhotenství může trpět alergickou rýmou až 20 % žen. Další nepříjemností může být nealergická rýma, která je způsobena zvýšenou hladinou progesteronu, který má za následek zduření všech sliznic v těle. Typy rýmy je třeba odlišit a hlavně správně léčit. Nadměrné používání volně prodejných nosních kapek může zapříčinit medikamentozní rýmu.
Obzvlášť v těhotenství bychom neměli podceňovat žádné infekční onemocnění. Z nedoléčené infekce se totiž může stát nepříjemná komplikace. O vhodné léčbě se vždy poraďte se svým lékařem. V dnešní době již existuje řada léků, které jsou vhodné k léčbě alergií i v těhotenství.
Dalším nepříjemným důsledkem zvýšené hladiny progesteronu je gastroezofageální reflux. Může jím trpět až 50 % těhotných žen. Progesteron způsobuje uvolnění svěrače mezi jícnem a žaludkem, v důsledku čehož dochází k vracení obsahu nebo jen kyselin ze žaludku do jícnu. Toto podráždění vede ke kašli a může zhoršovat projevy astmatu.